V probíhající bitvě o americký státní rozpočet na příští rok a další směřování chronicky deficitních veřejných financích je potřeba učinit korektury v obou stránkách – výdajové i příjmové, prohlásil výkonný ředitel Lloyd Blankfein. Jeho slova evokovala rétoriku “rovnovážného přístupu“, který při vyjednávání prosazuje prezident Barack Obama.
Blankfein a další šéfové významných amerických společností včera navštívili Bílý dům, aby s Obamou konzultovali možné cesty, kterými by se Spojené státy mohly vyhnout pádu z fiskálního útesu. Prezident, pro něhož se jednalo o druhou podobnou schůzku v tomto měsíci, se tak snaží získat podporu soukromého sektoru a zatlačit na Kongres, aby prodloužil daňové úlevy pro střední třídu a zrušil je lidem s nejvyššími příjmy. Kapitáni korporátní Ameriky po setkání zamířili i na Kapitol, kde o škrtech a zvyšování daní hovořili se zástupci Kongresu.
„Není třeba zatěžovat lidi, kteří si to mohou dovolit ze všech nejméně, na druhou stranu nechcete odradit podnikavé lidi a být příliš restriktivní – a zastavit růst,“ prohlásil po jednání Blankfein. Podle něj proti sobě při jednání nestojí dobro a zlo, ale závisí na subjektivním posouzení toho, jaká část deficitu bude snižována na úkor výdajů a jaká díky růstu příjmů.
Dodal, že při snaze vyhnout se pádu z útesu, který by zvýšil daňové břemeno o 500 mld. USD, by žádná položka rozpočtu neměla být nedotknutelná. Škrtat by se podle něj mělo i v sociálních výdajích a dodatečný příjem by se měl hledat ve zvyšování daní. „Sociální zabezpečení nebylo vytvořeno k tomu, aby vás po 25 letech práce podporovalo dalších 30 let,“ prohlásil Blankfein pár dní před schůzkou s tím, že věková hranice pro odchod do důchodu se musí posunout.
Výkonný ředitel zdravotnického a pojišťovacího gigantu Mark Bertolini po jednání v Kongresu uvedl, že Spojeným státům stačí dosáhnout „jednoho velkého kompromisu a vyvedou svět z recese a budou dominovat světové ekonomice dalších 50 let.“ K jednotlivým návrhům na vyřešení problému fiskálního útesu se nevyjádřil. Pád by prý poslal ekonomiku do recese a vyhnal nezaměstnanost výš.
Podle Bertoliniho je dobré, že všichni jsou si vědomi závažnosti situace a potřeby rychlého rozhodnutí. Špatnou zprávou je, že vyjednavačům dochází čas.
Obama předtím vyzval k „férovému a vyváženému“ přístupu s tím, že dohodu chce mít podepsanou do Vánoc. Republikánský předák ve Sněmovně reprezentantů John Boehner se zprvu vyjadřoval optimisticky a zvyšování daní podmínil razantními škrty. V posledních dnech však jednání nijak nepokročila a představitelé Kongresu možná tento týden ani nebudou pozváni do Bílého domu, jak se původně plánovalo.
(Zdroje: CNBC, Bloomberg, YahooFinance)