Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čtyři brzdy růstu a z nich plynoucí investiční doporučení

Čtyři brzdy růstu a z nich plynoucí investiční doporučení

06.12.2012 18:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Bill Gross ze společnosti Pimco se ve svém posledním investičním výhledu věnuje dlouhodobějšímu ekonomickému vývoji. Tomu bude podle jeho názoru dominovat několik faktorů, které zapadají do celkového konceptu nového normálu, který Pimco již delší dobu používá a zmiňuje. Jeho relevanci podle investora potvrdil i Ben Bernanke, když uvedl, že kvůli finanční krizi, klesajícímu tempu růstu produktivity a nejistému investičnímu prostředí poklesl potenciální růst americké ekonomiky. Gross však tvrdí, že kvůli zmíněným faktorům může potenciální růst klesnout dokonce i pod 2 %, se kterými pracuje nový normál. Klíčový bude vývoj v následujících oblastech:

1. Oddlužení. Vyspělé ekonomiky mají příliš mnoho dluhů a výsledná úsporná opatření budou mít negativní dopad na růst. Zkušenosti z Evropy přitom ukazují, že mírné snížení deficitů nestačí na to, aby došlo k oživení v soukromém sektoru. Vlády evropských zemí měly podle Grosse číst studie Carmen Reinhartové a Kena Rogoffa, které ukazují, jaký negativní dopad na růst má překročení hranice poměru dluhu k HDP ve výši 90 %. Podle metodologie těchto dvou ekonomů je přitom nyní dluh Spojených států na 100 % HDP. Vysokému dluhu navíc nečelí pouze vláda, ale i finanční instituce a domácnosti. Spojené státy tak musí zvýšit svou míru úspor, v krátkém období bude ale posun tímto směrem růst brzdit.

2. Globalizace. Globalizace v minulosti tempo růstu zvyšovala, pokud ale nyní zpomalí, bude to mít negativní dopad na ekonomický růst. Není divu, že trhy dnes kopírují každou změnu ekonomické politiky v Číně a ne v USA či v Evropě. Jestliže dojde ke zpomalení čínské ekonomiky, promítne se to přímo do růstu vyspělých zemí.

3. Technologie. Technologie byla základem zvyšování produktivity, má ale i své stinné stránky. V minulých desetiletích stroje tiše nahrazovaly lidskou práci, už Keynes ale upozorňoval na hrozbu „technologické nezaměstnanosti“. Ta se objevuje v případě, že nová pracovní místa nejsme schopni vytvářet tak rychle, jak ta stará kvůli technologickému pokroku zanikají. Nová studie MIT skutečně potvrzuje, že lidé boj se stroji prohrávají. Posun k práci s vyšší přidanou hodnotou může být jen mýtem šířeným politiky, protože takových pozic není dostatek. Strukturální nezaměstnanost na úrovni 7 % je tak něčím, o čem se už s obavami šeptá ve Fedu. Technologie tedy nemusí růst zvyšovat, ale mohou ho brzdit.

4. Demografický vývoj. Řada studií ukazuje, že když společnost překročí určitou hranici průměrného věku, dojde ke zpomalení tempa růstu poptávky. Stárnutí populace je přitom patrné ve většině vyspělých ekonomik, včetně USA. Na nabídkové straně tak nebude dosahováno takového zvyšování produktivity, na straně poptávky nastane posun směrem k úsporám.

Gross však nezapomíná ani na pozitivní faktory, které by růstu ekonomiky měly pomoci. Mezi ně řadí nižší ceny plynu a možný obrat v růstovém trendu cen energií, či možný skokový pokrok v technologiích. Investor také nabízí své investiční tipy. Mezi ty hlavní patří komodity jako ropa a zlato, americké dluhopisy s výnosy chráněnými proti inflaci, kvalitní dluhopisy municipalit a nedolarové akcie z rozvíjejících se trhů. Nelíbí se mu naopak dlouhodobé vládní dluhopisy v USA, Velké Británii a Německu (vlády se totiž budou snažit o reflaci), spekulativní obligace a akcie bank a pojišťoven.

(Zdroj: Pimco)


Váš názor
  • Divné
    07.12.2012 9:44

    V prvním bloku Oddlužení, jednou větou autor píše, že USA jsou příliš zadlužené, a to jak vláda, tak domácnosti, o kus dále, v další větě doporučuje autor zvýšení úspor. Ale vyšší úspory v bankách a dalších finančních institucích by mohly způsobit další poptávku finančních institucí po státních dluhopisech. A pokud by dramaticky začaly spořit i domácnosti které nejsou příliš zadlužené, klesna spotřebitelská poptávka. Takže lepší by bylo snižovat zadlužení v absolutním objemu, pomalým, kontinuálním splácení státního dluhu nebo snižování dluhu na kreditkách, snižování hypoték, protože pak se peníze v bankách objeví samy. Pro bankovní sektor je to stejné, jako by lidé dali do banky další úspory, pro poptávku to nemá dramatický vliv. Jenže jak by vláda USA prudce změnila hluboký schodek na malý přebytek si nedokážu představit :- (
    Aleš Mülelr
Aktuální komentáře
07.05.2025
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba