Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čtyři brzdy růstu a z nich plynoucí investiční doporučení

Čtyři brzdy růstu a z nich plynoucí investiční doporučení

06.12.2012 18:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Bill Gross ze společnosti Pimco se ve svém posledním investičním výhledu věnuje dlouhodobějšímu ekonomickému vývoji. Tomu bude podle jeho názoru dominovat několik faktorů, které zapadají do celkového konceptu nového normálu, který Pimco již delší dobu používá a zmiňuje. Jeho relevanci podle investora potvrdil i Ben Bernanke, když uvedl, že kvůli finanční krizi, klesajícímu tempu růstu produktivity a nejistému investičnímu prostředí poklesl potenciální růst americké ekonomiky. Gross však tvrdí, že kvůli zmíněným faktorům může potenciální růst klesnout dokonce i pod 2 %, se kterými pracuje nový normál. Klíčový bude vývoj v následujících oblastech:

1. Oddlužení. Vyspělé ekonomiky mají příliš mnoho dluhů a výsledná úsporná opatření budou mít negativní dopad na růst. Zkušenosti z Evropy přitom ukazují, že mírné snížení deficitů nestačí na to, aby došlo k oživení v soukromém sektoru. Vlády evropských zemí měly podle Grosse číst studie Carmen Reinhartové a Kena Rogoffa, které ukazují, jaký negativní dopad na růst má překročení hranice poměru dluhu k HDP ve výši 90 %. Podle metodologie těchto dvou ekonomů je přitom nyní dluh Spojených států na 100 % HDP. Vysokému dluhu navíc nečelí pouze vláda, ale i finanční instituce a domácnosti. Spojené státy tak musí zvýšit svou míru úspor, v krátkém období bude ale posun tímto směrem růst brzdit.

2. Globalizace. Globalizace v minulosti tempo růstu zvyšovala, pokud ale nyní zpomalí, bude to mít negativní dopad na ekonomický růst. Není divu, že trhy dnes kopírují každou změnu ekonomické politiky v Číně a ne v USA či v Evropě. Jestliže dojde ke zpomalení čínské ekonomiky, promítne se to přímo do růstu vyspělých zemí.

3. Technologie. Technologie byla základem zvyšování produktivity, má ale i své stinné stránky. V minulých desetiletích stroje tiše nahrazovaly lidskou práci, už Keynes ale upozorňoval na hrozbu „technologické nezaměstnanosti“. Ta se objevuje v případě, že nová pracovní místa nejsme schopni vytvářet tak rychle, jak ta stará kvůli technologickému pokroku zanikají. Nová studie MIT skutečně potvrzuje, že lidé boj se stroji prohrávají. Posun k práci s vyšší přidanou hodnotou může být jen mýtem šířeným politiky, protože takových pozic není dostatek. Strukturální nezaměstnanost na úrovni 7 % je tak něčím, o čem se už s obavami šeptá ve Fedu. Technologie tedy nemusí růst zvyšovat, ale mohou ho brzdit.

4. Demografický vývoj. Řada studií ukazuje, že když společnost překročí určitou hranici průměrného věku, dojde ke zpomalení tempa růstu poptávky. Stárnutí populace je přitom patrné ve většině vyspělých ekonomik, včetně USA. Na nabídkové straně tak nebude dosahováno takového zvyšování produktivity, na straně poptávky nastane posun směrem k úsporám.

Gross však nezapomíná ani na pozitivní faktory, které by růstu ekonomiky měly pomoci. Mezi ně řadí nižší ceny plynu a možný obrat v růstovém trendu cen energií, či možný skokový pokrok v technologiích. Investor také nabízí své investiční tipy. Mezi ty hlavní patří komodity jako ropa a zlato, americké dluhopisy s výnosy chráněnými proti inflaci, kvalitní dluhopisy municipalit a nedolarové akcie z rozvíjejících se trhů. Nelíbí se mu naopak dlouhodobé vládní dluhopisy v USA, Velké Británii a Německu (vlády se totiž budou snažit o reflaci), spekulativní obligace a akcie bank a pojišťoven.

(Zdroj: Pimco)


Váš názor
  • Divné
    07.12.2012 9:44

    V prvním bloku Oddlužení, jednou větou autor píše, že USA jsou příliš zadlužené, a to jak vláda, tak domácnosti, o kus dále, v další větě doporučuje autor zvýšení úspor. Ale vyšší úspory v bankách a dalších finančních institucích by mohly způsobit další poptávku finančních institucí po státních dluhopisech. A pokud by dramaticky začaly spořit i domácnosti které nejsou příliš zadlužené, klesna spotřebitelská poptávka. Takže lepší by bylo snižovat zadlužení v absolutním objemu, pomalým, kontinuálním splácení státního dluhu nebo snižování dluhu na kreditkách, snižování hypoték, protože pak se peníze v bankách objeví samy. Pro bankovní sektor je to stejné, jako by lidé dali do banky další úspory, pro poptávku to nemá dramatický vliv. Jenže jak by vláda USA prudce změnila hluboký schodek na malý přebytek si nedokážu představit :- (
    Aleš Mülelr
Aktuální komentáře
07.02.2023
15:50Komentář analytika: Stavidla buybacků BP zůstávají otevřená  
15:16Carvana letos posiluje o více než 90 %, ale je stále „hodně složitá“
14:32Jak se vyznat v certifikátech a správně je využívat? Webinář na téma turbocertifikáty nebo warranty s makléřem Františkem Kronusem 16. 2. v 15:00
14:05EPH Financing CZ, a.s.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu, EPH 4,50/25
13:35Současná rally na akciích je past na medvědím trhu, varuje stratég z JP Morgan
12:23Evropské trhy mírně rostou, američtí centrální bankéři se snaží zkrotit trh  
11:36Průmyslová výroba v Německu se v prosinci snížila o 3,1 procenta
11:27Vývoj americké ekonomiky v letošním roce a co s ní udělá otevírání té čínské
11:00Největší banka v eurozóně BNP zaostala ziskem za očekáváním, ale plánuje zpětný odkup akcií za 5 miliard eur
9:58Jan Bureš: Další slabý maloobchod - spotřeba táhla HDP dolů o něco výrazněji
9:47Maloobchodní tržby v prosinci opět zklamaly, prodej potravin klesl nejcitelněji od 2001
9:44Analytik k výsledkům KB: Rekordní celoroční zisk nad 17 mld. Kč a dividenda 60 Kč  
9:22Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 4. čtvrtletí. Komerční banka již zítra, ČEZ v březnu
9:10Rozbřesk: Smíšené vyhlídky tuzemského průmyslu. K silnému dolaru mírně ztrácí koruna
9:04Ropná BP loni více než zdvojnásobila zisk. Růst cen fosilních paliv táhne vzhůru invaze na Ukrajinu
8:55Po těžkém pondělí pozitivní vstup do úterka, ukazují futures  
8:40Google zpřístupní chatovacího robota, do vyhledávání zapojí umělou inteligenci
6:07Trhy jsou naceněny na dokonalý scénář. To není reálné, varuje stratéžka Blackrock
06.02.2023
17:36USA chystají clo 200 procent na ruský hliník, píše Bloomberg
17:21Akcie i korporátní dluhopisy tančí jinak, než Fed píská

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BNP Paribas SA (12/22 Q4, Bef-mkt)
Carlyle Group Inc/The (12/22 Q4, Bef-mkt)
Enphase Energy Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Fortinet Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Illumina Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
KKR & Co Inc (12/22 Q4, Bef-mkt)
Royal Caribbean Cruises Ltd (12/22 Q4, Bef-mkt)
6:30Siemens Energy AG (12/22 Q1)
8:00BP PLC (12/22 Q4)
8:00Carlsberg AS (12/22 Q4)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
12:00Linde PLC (12/22 Q4)
13:30Hertz Global Holdings Inc (12/22 Q4)
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD
22:05VF Corp (12/22 Q3)
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (12/22 Q4)