Aktualizováno Podle několika průzkumů by se měla situace v německé ekonomice v letošním roce zlepšit i přesto, že poslední čtvrtletí minulého roku bylo slabé. Zbytek eurozóny by si ale v roce 2013 dobře vést neměl. Může skutečně vzniknout větší rozdíl ve výkonu německé ekonomiky a dalších zemí měnové unie? Vývoj PMI ve výrobním sektoru a v oblasti služeb shrnují následující dva grafy:
Při hledání odpovědi na položenou otázku musíme zvlášť posoudit exporty a domácí poptávku. Pokud by mělo tempo růstu německé ekonomiky výrazněji převyšovat tempo růstu zbytku eurozóny, musel by růst jeho vývozů mimo eurozónu svým tempem více než vyvážit slabé vývozy do eurozóny. Exporty mimo eurozónu nyní představují 24 % celkových německých vývozů a rostou asi o 7 % za rok. Německo se ale v tomto ohledu výrazněji neliší od zbytku eurozóny. Nedá se tedy čekat, že by v této oblasti mělo nějakou větší výhodu.
Co se týče domácí poptávky, je významné to, že nezaměstnanost v Německu je mnohem nižší než v eurozóně. Důsledkem je pak vyšší růst reálných mezd – zatímco v Německu rostou asi o 1 % ročně, ve zbytku eurozóny dochází k jejich poklesu. Projevuje se to ale vyšší poptávkou? Na konci roku 2012 došlo k určitému poklesu míry úspor, spotřeba domácností naopak poněkud vzrostla a jejich investice stagnovaly. Investice firem odrážejí vývoj v popsaných oblastech, tedy v exportech a celkové poptávce domácností. Vidíme tak, že v Německu investice klesají stejně jako ve zbytku eurozóny. Celkově tak dochází k poklesu domácí poptávky, i když pomalejším tempem než ve zbytku eurozóny. Vývoj shrnuje následující graf, který porovnává růst domácí poptávky v Německu a ve zbytku měnové unie:

Exporty i domácí poptávka v Německu tak i přes optimistické předpovědi neukazují, že by si Německo mělo letos vést výrazně lépe než další země eurozóny.
(Zdroj: Natixis)