Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ruští nezávislí plynaři obětují Evropu ve prospěch Asie

Ruští nezávislí plynaři obětují Evropu ve prospěch Asie

18.03.2013 15:06
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

V nepřehledné bitvě o liberalizaci vývozu zemního plynu z Ruska, která by mohla zamávat s cenami pro koncové spotřebitele v Evropě, se začíná leccos projasňovat. Bohužel ne ve prospěch evropského energetického trhu. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak oznámil, že v případě zrušení monopolu na vývoz plynu, kterým nyní disponuje Gazprom, v segmentu zkapalněných dodávek (LNG) bude moci surovina putovat pouze do Asie a Tichomoří.

Výsledný návrh podoby liberalizační reformy ministerstvo představí do měsíce, přičemž konečné slovo bude mít, jako vždy, prezident Vladimir Putin. Podle nejmenovaného zdroje listu Kommersant může být nakonec omezení exportu LNG evropským směrem zmírněno. Nezávislým producentům jako je Novatek by se povolil vývoz pouze na trhy, na nichž nepůsobí Gazprom, aby si Rusové na klíčovém zahraničním odbytišti zbytečně nekonkurovali. Vzhledem k rozsáhlé přítomnosti státního molocha v Evropě by však i takový ústupek příliš nepomohl.

Z hlediska Gazpromu je tlak na zachování státem garantovaných privilegií pochopitelný. Monopolní exportér ruského plynu čelí tlaku ze strany Norska, Kataru (LNG) a perspektivně i dodávek zkapalněného, levného břidlicového plynu ze Spojených států. Jelikož poptávka po plynu v Evropě kvůli špatné hospodářské situaci a láci konkurenčních energetických surovin znatelně klesá, podmínky na trhu diktují odběratelé. A ti požadují slevy. Zatímco loni Gazprom v Evropě prodával 1000 m3 plynu v průměru za 402 USD, letos by podle posledních kalkulací managementu měla průměrná cena činit 366 USD za 1000 m3. Monopolista navíc na slevách za minulá období vrací miliardy dolarů a další desítky vynakládá na stavbu drahého plynovodu South Stream, který do Evropy přivede plyn po dně Černého moře, čímž obejde nespolehlivou Ukrajinu.

Ruská vláda proto rozhodla, že částečné zrušení monopolu na export plynu nesmí Gazpromu způsobit další újmu. Vicepremiér Arkadij Dvorkovič minulý týden oznámil, že liberalizace je možná pouze pod podmínkou přesného rozdělení odbytišť mezi dodavatele a projekty.

Z větších evropských trhů Gazprom nedodává plyn do Španělska (roční spotřeba přes 30 mld. m3) a sousedního Portugalska (kolem 5 mld. m3 ročně). Není také přítomen v Belgii. S Velkou Británií obchoduje přes spotový trh. Dodávky do Řecka by mohly začít po dokončení plynovodu South Stream; na britský trh by se Gazprom napřímo mohl dostat přes plánovanou odbočku baltského Nord Streamu.

Mezi nezávislými (tj. neprivilegovanými, bez přístupu k infrastruktuře) ruskými těžaři má největší zájem na export do Evropy Novatek, který loni zvýšil produkci meziročně o 7,1 % na 57,3 mld. m3 plynu, a byl tak v Rusku druhým největším producentem. Gazpromu naopak výstup klesl o 5,1 % na 482 mld. m3. Celková ruská těžba zaznamenala pokles o 2,2 % na 655 mld. m3. Novatek plánuje v partnerství s francouzským koncernem Total těžit a vyvážet plyn z poloostrova Jamal (16,5 mil. tun ročně). Jejich společný podnik s názvem Jamal LNG vedl rozhovory s pěti evropskými odběrateli, včetně Španělů a Francouzů. Podle vedení Novateku měla polovina plynu z Jamalu putovat do Evropy a polovina do Asie.

Nyní se zdá, že Novatek dá přednost perspektivnějším asijským trhům, zejména Číně, Jižní Koreji a Japonsku. „Analýza ukázala, že objemy, tempa růstu i marže jsou vyšší v Asii, a to i se započtením vyšších transportních nákladů,“ uvádí se v novém prohlášení společnosti s tím, že východní směr dodávek je nyní prioritní. Novatek by nakonec, pokud bude rozhodnuto o širší liberalizaci, mohl dodávat LNG do Španělska, kde Gazprom není přítomen. Vzhledem k situaci v evropském průmyslu a energetice, hlavních spotřebitelích plynu, je ale sázka na Asii pochopitelná.

Víc jak polovina evropské spotřeby plynu je nakupována přes dlouhodobé kontrakty navázané na cenu ropy, která v posledních čtyřech letech zdražila o 72 %. Vzhledem ke klesajícím cenám elektřiny se tak z plynu stává absolutně nekonkurenceschopná surovina. E.ON, největší německá energetika podle tržeb, rozhodl o zakonzervování několika paroplynových zdrojů. Britská energetická jednička Centrica ohlásila stop pro nové paroplynové zdroje nejméně na čtyři roky. GDF Suez musel zaúčtovat odpis 2 mld. EUR ze svých plynových elektráren v několika zemích. Pokud ČEZ rozjede čerstvě dostavenou plynovou elektrárnu v Počeradech o výkonu 800 MW, bude její provoz velmi pravděpodobně ztrátový. Návratnost německých paroplynových elektráren by se v dubnu měla pohybovat kolem záporných 17,67 euro za MWh.

(Zdroje: Kommersant, Vlasť, RIA Novosti, Bloomberg) 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university