Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF přiznal selhání při pomoci Řecku. Brusel kategoricky nesouhlasí

MMF přiznal selhání při pomoci Řecku. Brusel kategoricky nesouhlasí

06.06.2013 8:48, aktualizováno: 6.6. 15:04
Autor: ČTK

Aktualizováno

Mezinárodní měnový fond přiznal "významná selhání" při pomoci Řecku. V neobvykle upřímném hodnocení svého postupu při záchraně Řecka, které zveřejnil v noci na dnešek, fond uvedl, že mimo jiné podcenil, jak hodně mohou úsporná opatření stlačit již tak slabou ekonomiku. Evropská komise dnes jakákoli pochybení důrazně odmítla.

 Řeckou ekonomiku v posledních třech letech drží nad vodou záchranné úvěry od Evropy a MMF. Řecko však výměnou za finanční pomoc muselo slíbit přísná úsporná opatření, která dále zhoršila recesi v zemi. Ta nyní trvá již šestým rokem. Řecko doposud získalo ze záchranných úvěru 200 miliard eur (5,2 bilionu Kč), celkem má obdržet 240 miliard eur

Opatření nařízená Evropskou unií a MMF snížila rozpočtový deficit země. Řecko se však kvůli nim propadlo do hlubší recese, než MMF a EU očekávaly. Míra nezaměstnanosti pak vystoupila na rekordních 27 procent. 

MMF uvedl, že se svými partnery výrazně podhodnotil dopad úsporných opatření, mezi které patřily výdajové škrty a zvýšení daní. V období let 2008 až 2012 ekonomika klesla o 22 procent a letos zřejmě klesne již šestým rokem za sebou. Řecko se tak dostalo do nejhorší recese, jakou kdy zaznamenala země v době míru. Nicméně fond zdůraznil, že nemohl zpomalit tempo utahování opasků. 

Dalším chybným krokem bylo, že Řecko neplnilo čtyři hlavní kritéria, která musí žadatel o podobnou pomoc splnit. Jedním z těchto kritérií je udržitelnost dluhu. MMF opakovaně tvrdil, že řecká vláda by měla být schopna splácet své dluhy včas, nicméně ve skutečnosti zde bylo mnoho nejistot. Fond rovněž přiznal, že v případě Řecka snížil laťku při hodnocení dluhu, což mohlo vyvolat obavy o nestrannost fondu. V době poskytnutí pomoci někteří členové kritizovali MMF, že dal Řecku vzhledem k velikosti jeho ekonomiky příliš mnoho peněz, a obviňovali fond, že se nechá příliš ovlivňovat svými členy z Evropy. 

Mluvčí Evropské komise Simon O'Connor dnes jakékoli chyby důrazně odmítl. Uvedl, že komise zcela nesouhlasí se závěrem MMF, že řecký dluh se měl restrukturalizovat již v roce 2010 a ne až v roce 2012. Podle O'Connora by to bývalo mělo "zničující důsledky", protože eurozóna neměla ještě k dispozici nástroje, jak bránit šíření dluhové krize. 

Mluvčí komise také odmítl závěr fondu, že komise nemyslela na prorůstová opatření. Stejně tak řekl, že komise nijak neohýbala pravidla, jak naznačuje MMF v souvislosti s kritérii o udržitelnosti řeckého dluhu. 

Navzdory pochybením MMF věří, že záchrana byla úspěšná a nutná, aby zabránila rozšíření problémů do zbytku eurozóny a na celou globální ekonomiku. Za úspěch považuje to, že Řecko zůstalo v eurozóně a vedlejší efekt na globální ekonomiku se podařilo výrazně zmírnit. "Nicméně, byla zde také významná selhání," uvádí zpráva. 

Chybou byla také přílišná důvěra v řecké politiky a v jejich ochotu prosadit požadované reformy. Za některé problémy si však podle MMF může Řecko samo. Mimo jiné země protahovala zavedení strukturálních reforem, jako zlepšení výběru daní a privatizaci. 

Také mluvčí komise tvrdil, že za hluboký propad řecké ekonomiky mohou i spekulace trhů na řecký pokles, politická nestabilita a problémy s naplňováním plánu. Zdůrazňoval, že šlo o "bezprecedentní mimořádnou situaci".


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2025
9:20Rozbřesk: Další test pro-inflačního dopadu vyšších cel
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc
5:58Dluhopisová hra americké vlády a nemoudré volání po nižších sazbách

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index