Býci na zlatě jsou prudce zatlačováni do defenzivy rozrůstající se smečkou medvědů. Nejsilnějším trendem je ale úprk ze zápasnické arény. Od vystoupení šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho, který naznačil postupné odstavování QE, hedgeové fondy zrušily nejvíc sázek na růst cen vzácného kovu od února. Z finančních produktů zaměřených na zlato se od začátku roku odpařily desítky miliard dolarů.
Široce sledované údaje americké Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) ukazují, že v týdnu do minulého úterý se počet dlouhých pozic (sázek na růst zlata) zmenšil o 29 % na necelých 39 tisíc. Krátké pozice zaznamenaly 14% přírůstek, největší za osm týdnů. Počet býčích pozic v čistém vyjádření na všech komoditách klesl o 2,2 %. Negativní nálada se krom zlata nejvíc projevila na mědi a pšenici.
Poté, co Bernanke prohlásil, že další zlepšování stavu americké ekonomiky by mohlo vést k omezování stimulačních nákupů státních a hypotéčních dluhopisů, propadlo zlato na nejnižší úroveň od září 2010 – až k 1268 USD za unci. Po 12 letech zdražování vzácný kov v dubnu vstoupil do medvědího trhu a podle několika bankovních analytiků (Credit Suisse, Société Générale) ho čeká další pokles.
Obchodníci mají na zlato nejpesimističtější názor za 3,5 roku. Z 26 analytiků oslovených agenturou Bloomberg jich 15 tento týden očekává pokles cen, 6 růst a zbytek obchodování beze změny. Momentálně komodita osciluje lehce nad 1280 USD za unci. Mezi lety 2008 a 2011 se cena zlata téměř zdvojnásobila.
Vývoj ceny zlata (USD/tr. unce):

Ze zlatých indexových akcií (ETP) bylo od začátku roku staženo 20 % prostředků, což představuje zhruba 533 tun kovu. Podle zprávy by se investoři mohli letos zbavit dalších 285 tun. SPDR Gold Trust, největší a nejznámější ETP produkt, se minulý týden poprvé od února 2009 dostal pod 1000 tun. odhaduje, že ceny ve 4Q13 klesnou na průměrných 1200 USD.
Spolu s poklesem cen přichází tlak na těžaře zlata, aby odepsali nerentabilní doly a hodnotu zbylých aktiv a radikálně omezili náklady. Největší australský producent Newcrest uvedl, že odepisuje hodnotu aktiv o 6 miliard australských dolarů, cca 5,9 mld. USD. Velké problémy s přeceněním aktiv má i světová jednička Gold.
I když zlato v posledních deseti letech výrazně zdražovalo, jeho těžaři se octli pod tlakem rostoucích nákladů na vstupy. Musí platit vyšší mzdy a utrácet víc za vybavení i suroviny, které sami potřebují. Průměrné hotovostní náklady 10 největších hráčů ve 3Q12 činily 694 USD za unci, o 50 % víc než ve 3Q10. Tato položka přitom neodráží skutečné výdaje spojené s udržitelnou těžbou (např. odvoz sutiny, náklady na průzkum). Ty se v případě společnosti ve 4Q12 pohybovaly kolem 950 USD za unci; v 1Q13 vzrostly na 972 USD za unci. Ve společnosti , světové dvojce, ve stejném kvartále dosáhly 1192 USD za unci. Jihoafrický těžař Harmony Gold Mining vykázal celkové náklady ve 2H12 na úrovni 1446 USD za unci.
od začátku roku přišel o víc polovinu tržní kapitalizace a při ceně pod 17 USD za kus se jeho akcie obchodují nejlevněji za 13 let. Půlku kapitalizace od ledna odepsal i ruský těžař Polymetal, který při čtvrtečním výplachu ztratil 12 % hodnoty.
Těžaři zlata se velké přízni netěšili ani loni, když ještě cena jejich komodity stoupala. Z pěti velkých důlních firem, které loni ztratily nejvíc hodnoty, se na zlato specializovaly čtyři: , AngloGold Ashanti, a Newmont. Zmiňovaná čtyřka podle analýzy PwC mezi lety 2010 a 2012 zaznamenala pokles hrubé marže ze 49 % na 29 %.
Analytici londýnské firmy Westhouse tvrdí, že průměrné náklady na těžbu se vším všudy se letos v odvětví vyšplhají na 1100 USD za unci. Z toho vyvozují, že prostor pro dlouhodobý pokles ceny pod 1200 USD bude velmi omezený. Největší potíže prý čekají menší společnosti, které nebudou moci sehnat peníze na hloubení a provoz dolů. Některé se obchodují na úrovni, která jejich aktivům nepřiřazuje žádnou hodnotu, a budou muset skončit.
(Zdroje: Bloomberg, WSJ, FT)