Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR už podle S&P nyní nemá dostatečnou likviditu. Rozhodující má být uhlí, prodej aktiv a dohoda s věřiteli

NWR už podle S&P nyní nemá dostatečnou likviditu. Rozhodující má být uhlí, prodej aktiv a dohoda s věřiteli

12.07.2013 19:02

Těžební společnost NWR na závěr týdne stihnul políček od ratingové agentury Standard & Poor's v podobě třetího zhoršení úvěrové známky za posledních pět měsíců doplněného varováním před možným dalším negativním vývojem. Hodnocení dlouhodobých závazků NWR tak podle S&P ke dnešku kleslo z „B“ na „B-“ a výhled nového ratingu byl revidován ze „stabilní“ na „negativní“.

„Downgrade je reakcí na naši sestupnou revizi prognózy cen uhlí pro roky 2013-2014 na 140-150 USD za tunu z předchozích 150-160 USD za tunu, která lépe odráží současné nízké ceny na trhu,“ vysvětluje podvečerní zpráva S&P . Důsledkem této modelové změny je potom varování S&P , že „NWR může generovat více negativní free cash flow (FSC) i ve druhém pololetí 2013 a 2014, než jsme původně odhadovali, ačkoliv management má v plánu dosažení neutrálního FCF.“

Již na přelomu měsíce února a března letošního roku agentura S&P snižovala rating společnosti NWR, a to z „BB-“ na „B+“. Změnu tehdy zdůvodnila „velmi slabými“ výsledky za rok 2012 a výhledem pro ceny uhlí, ale výhled ratingu označila za „stabilní“.

To se však nepotvrdilo v květnu, kdy S&P přišla s dalším downgradem, když snížila rating z „B+“ na „B“, ale opět ujistila „stabilním výhledem“, že další zhoršení hodnocení v krátkém časovém horizontu nehrozí. „Revize odráží naši předpověď počítající s tím, že NWR oznámí slabé výsledky ve zbytku roku 2013 a v roce 2014, a to kvůli slabým cenám uhlím ve druhém pololetí 2013 a propadu produkce uhlí,“ uvedla S&P ke snížení ratingu NWR na konci května.

Společnost NWR vykázala za první kvartál letošního roku rekordní čistou ztrátu 80 milionů eur a provozní ztráta EBITDA dosáhla 22 milionů eur. Ke konci března měla firma hotovostní pozici 193 mil. EUR a dalších 100 mil. EUR dostupných v rámci revolvingového úvěru. Za samotné první čtvrtletí ale došlo k nárůstu zadlužení společnosti z 551 mil. EUR na 643 mil. EUR v důsledku „spalování“ hotovosti ztrátovostí provozů a kapitálových výdajů ve výši 60 mil. EUR.

NWR po výsledcích za 1Q13 představila sérii úsporných opatření a program optimalizace podnikatelského portfolia NWR, který má vést k prodeji koksárenského provozu OKK a možná i k zastavení produkce či prodeji některých uhelných dolů společnosti – firma již sbírá nabídky na důl Paskov i rozvojový projekt polského dolu Debiensko. Poslední výhled hospodaření slibuje provozní výsledek za rok 2013 v černých číslech, ale analytici varují, že ceny uhlí od tohoto slibu dále klesly.

Likvidita již není „adekvátní“

Likviditní pozice NWR, která je pro S&P klíčová pro posuzování schopnosti společnosti dostát svým finančním závazkům, bude v následujících 6-12 měsících prý záležet na schopnosti divestice koksárny a dohodnutí úlev z plnění podmínek úvěru za 78 milionů eur od Exportní úvěrové agentury (ECA) pro rok 2014. NWR má totiž zatím s věřitelem dojednanou výjimku z plnění podmínek omezujících zadlužení a volnou likviditu jen do konce roku.

„Bez divestice a úlevy z dluhových kovenantů odhadujeme, že by se významné hotovostní zůstatky NWR z konce března na úrovni 193 mil. EUR mohly propadnout až na 50 milionů eur na začátku roku 2014,“ upozorňuje S&P a dodává, že ve své další prognóze počítá s dalším negativním cash flow i v roce 2014. „Proto revidujeme naše hodnocení likviditní pozice společnosti na „méně než adekvátní“ z „adekvátní“,“ uzavírá zpráva S&P .

Zpráva dále nevylučuje další snížení ratingu NWR, pokud by se společnosti nepovedlo prodat koksárnu nebo dohodnout další prázdniny z plnění podmínek úvěrů do začátku příštího roku. Nevylučuje ale ani změnu výhledu současného ratingu z „negativní“ na „stabilní“, pokud NWR omezí negativní FCF a udrží si podporu v podobě úvěru od Exportní úvěrové agentury. Ke stabilizaci výhledu by podle S&P ale bylo také nezbytné oživení cen koksovatelného uhlí, které by podpořilo ziskovost společnosti.

(Zdroj: Standard & Poor's, Bloomberg, NWR)


Čtěte více:

NWR (až -4 %) si dohodlo
05.04.2013 8:57
Těžební společnost New World Resources (NWR) v noci oznámila, že se do...
NWR – S&P snižuje rating o další stupeň. Čeká
23.05.2013 16:01
Podruhé za necelé dva měsíce dnes snížila ratingová agentura Standard ...
NWR nemusí stačit vyjednané „dluhové prázdniny“, upozorňuje Moody’s a snižuje rating
29.05.2013 11:43
Těžební společnosti NWR (32,3 CZK, -10,77%) kvůli zhoršení provozních ...
NWR (až +10 %) mírní vášně: Nabídky od kupců sbíráme, ale rozhodnuto není
03.07.2013 8:52
Pondělní zmínka těžaře JSW o obdržených nabídkách na odkup provozů od ...
Největší evropský těžař uhlí má problémy s placením: Kompania Węglowa čelí insolvenci
09.07.2013 12:26
Obtížná situace na trhu s uhlím doléhá i na největšího hráče v Evropsk...
Šéf odborů OKD: Snižování platů je nepřijatelné. Prodej dolů může být první krok k zániku
10.07.2013 9:53
„Horníci se obávají, že snížení platů je jen první krok. A ten další b...
NWR - JSW se zajímá pouze o koksárnu. Peníze z prodeje by ale nemusely stačit na dlouho (komentář)
12.07.2013 12:49
Citigroup zveřejnila zápis ze setkání s managementem polské těžební sp...
NWR (-12 %): Prodej dolu Paskov je nepravděpodobný, zvažujeme jeho uzavření (+komentáře)
15.07.2013 8:39
Důl Paskov produkující nejkvalitnější koksovatelné uhlí, ale s relativ...
NWR za 15 Kč? Brzy realita už i podle Citi
15.07.2013 12:49
Klesající ceny uhlí ve světě nedovolí těžební společnosti NWR (18,95 C...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC