Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké banky čeká grilování kvůli vlivu na komoditní trhy

Americké banky čeká grilování kvůli vlivu na komoditní trhy

23.07.2013 15:57
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Mají mít obří banky na Wall Street moc i nad komoditním trhem? Je jejich všudypřítomnost – od ropovodů přes elektrárny po obří sklady – pro sektor a jeho zákazníky přínosem? Tyto a další otázky budou dnes projednávány ve výboru pro bankovnictví amerického Senátu, který se bude snažit zástupce bank řádně proklepnout.

Slyšení se odehrává v době, kdy banky v čele s Goldman Sachs, Morgan Stanley a JPMorgan, které loni na komoditních obchodech utržily 4 mld. USD, čelí mnoha obviněním z manipulace s tržními mechanismy. Navíc začíná do komoditních operací velkých finančních domů v New Yorku šťourat i centrální banka.

Proti bankám se v Senátu postaví například velcí odběratelé hliníku typu nápojového gigantu MillerCoors. Budou tvrdit, že nadvláda bank nad sklady průmyslových kovů vytlačila náklady v oboru zbytečně o 3 mld. USD výš. Přidají se jistě i zástupci z dalších segmentů komoditního trhu. Válka mezi bankami a odběrateli propukla na několika frontách a vrhla do záře reflektorů obchodní praktiky, které dosud pozornosti regulátorů unikaly.

Situaci výrazně zdramatizovalo páteční prohlášení Fedu, podle něhož centrální banka přezkoumává klíčové rozhodnutí z roku 2003, které komerčním bankám poprvé umožnilo obchodovat s fyzickými komoditami typu benzínu, uhlí či kávy. Až dosud se pozorovatelé domnívali, že Fed pouze uvažuje o tom, jestli je rozumné nechat banky vlastnit aktiva svázaná s obchodem komoditami – ropovody, sklady atd. Nyní se pozornost centrálních bankéřů obrací k samotnému obchodování.

„Od roku 2003 naše vláda a centrální banka umožnily nevídané smíchání bankovních a obchodních aktivit. Zatím se tenhle velký experiment ukazuje být výhodnější pro banky, spíš než pro spotřebitele,“ uvedl Joshua Rosner, analytik u Gramar Fisher & Co, v písemném podkladu pro dnešní senátní slyšení.

Kritici bank nezpochybňují jejich právo na obchodování s komoditními deriváty, ale jejich majetkové podíly v infrastruktuře, která umožňuje vertikální propojení obchodních aktivit a získání značných výhod vůči protistranám. Další sporný bod spočívá v tom, jestli se má bankám dál umožnit vlastnictví fyzických komodit, které slouží jako podklad pro emitované deriváty.

A útoků na banky přibývá. Minulý týden Komise pro obchodování s komoditami a futures (CFTC) vypálila další ránu, když ohlásila možnost vyšetřování aktivit bank souvisejících se skladování kovů – lukrativního a kontroverzního byznysu, který se v poslední době stal potenciálním politickým hromosvodem. „Velkým investičním bankám by nemělo být dovoleno skladovat fyzické komodity jako palivo či stavební materiál s cílem nafukovat ceny pro spotřebitele a malé podniky,“ prohlásil včera k tématu senátor Ed Markey z Massachusetts.

JP Morgan a Goldman Sachs v roce 2010 skoupily velké provozovatele skladů londýnské burzy kovů LME. Během následujících let LME nashromáždila obrovské zásoby hliníku a dalších důležitých komodit, takže teď odběratelé musí na dodávky čekat až 18 měsíců. To si podle nákupčího komodit a kovů v MillerCoors Tima Weinera od odběratelů loni vyžádalo platbu zbytečně vysokých prémií v rozsahu 3 mld. USD.

JP Morgan také vyjednává výši pokuty s federálním úřadem pro regulaci energetického trhu. Kvůli obvinění z toho, že její tradeři manipulovali s cenami elektřiny v Kalifornii a na Středozápadě, banka pravděpodobně zaplatí přes 400 mil. USD.

Komerční banky ve Spojených státech mají vlastnictví aktiv nutných pro obchodování s komoditami zakázáno. Morgan Stanley a Goldman Sachs, které se z investičních bank po finanční krizi v roce 2008 přeměnily na klasické komerční, však tvrdí, že jejich rozsáhlé aktivity v komoditním sektoru jsou možné na základě přejaté klauzule zákona z roku 1997, který smazal hranice mezi investičními a komerčními bankami. Fed by o tomto nároku měl rozhodnout do poloviny září. 

 
(Zdroje: Reuters, Bloomberg)


Čtěte více:

Deutsche Bank v krizi nepřiznala 12 mld. USD ztrát z derivátů, zní obvinění od bývalých zaměstnanců
06.12.2012 10:24
Největší německá banka Deutsche Bank během krize nepřiznala účetní ztr...
Komoditní supercyklus na vrcholu, megacyklus v plenkách
23.01.2013 18:36
Vývoj cen komodit, který můžeme pozorovat za poslední měsíce, asi nut...
Deutsche Bank propouští komoditní tradery, tvrdí zdroje. Končí nadvláda bank nad trhem?
08.02.2013 14:12
Největší německá banka Deutsche Bank propustila 10 až 12 londýnských t...
USA chtějí klíčové banky regulovat přísněji než Basel III. Ohrozí to dividendy?
10.07.2013 12:20
Klíčové americké banky mohou být po letech zotavování i nasávání levné...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka
13:09UNICAPITAL Invest VI a.s.: Pololetní zpráva
13:05Inflace v eurozóně byla v září opět rekordní, vzrostla na deset procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Carnival Corp (08/22 Q3)
  Cineworld Group PLC (Bef-mkt)
  3:30Čína - PMI v průmyslu
  9:00CZ - HDP, q/q
  11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
  14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
  15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university