Trhům dobře známý investor a autor zprávy The Gloom, Boom & Doom, Marc Faber setrvává na medvědí vlně. Investoři by se podle něj měli připravit na alespoň 20procentní sešup akciových trhů ještě do konce letošního roku. Očekávaný propad přirovnává k vývoji v roce 1987, kdy index S&P 500 přidal do prvního srpnového týdne více než 30 procent. Ještě do října toho roku trh obrátil a ztráty indexu dosáhly 36 procent, rok tak zakončil téměř tam, kde ho započal (viz graf). Za „černé pondělí“ 19. října 1987 index zaznamenal největší propad v historii Wall Street, 20,4 %.
Index S&P 500

Obdobný vývoj Faber očekává i pro druhé pololetí letošního roku. Jediný rozdíl? Index S&P 500 si letos zatím připsal zisk „pouhých“ 19 %, tedy o třetinu menší oproti zmiňovanému roku 1987. A v čem vidí Faber paralelu? „V roce 1987 jsme zažívali silnou rally, ale zisky společností již nijak výrazně nerostly a trh se stal velmi překoupený. V závěru rally trvající do 25. srpna atakoval menší a menší počet titulů 52týdenní vrcholy. Jinými slovy, seznam nových maxim se krátil… „
Jen za poslední dva dny, upozorňuje Faber, dopadlo v rámci indexu S&P 500, který je u historických maxim, zhruba 170 titulů na nová 52týdenní minima. Což znamená, že současnou rally pohání jen málo titulů. „Trh může v růstu udržet silný výkon 10 až 50 společností,“ uvedl investor. Vývoji navíc nenahrává makroekonomické prostředí a některé podpůrné faktory – jako masivní monetizace dluhu (kvantitativní uvolňování) a klesající úrokové sazby – jsou již vyčerpány, dodal.
Faber však dříve upozorňoval, že neomezená likvidita ze zdrojů Fedu nijak nepomáhá konečnému spotřebiteli a nahrává pouze hrstce investorů. Podle investora QE nijak nepomohlo zaměstnanosti obyčejných lidí, ale nafouklo peněžní vyjádření hodnoty aktiv, které jsou v držení jen drobné části z celkové populace, nejvýše jednoho procenta nebo méně, a pouze zhruba půlprocento může těžit z rostoucího akciového trhu a rostoucí cen drahých nemovitostí.
(Zdroj: CNBC, MarketWatch)