Aktualizováno Cena zlata dnes ústupem o další 3 procenta k 1310 USD za unci vymezila dno za poslední dva roky a půl. Pokles dosáhl takových rozměrů, že přilákal i známá jména finančního světa. „Lidé, kteří nikdy nevlastnili ani unci zlata či stříbra a nikdy jejich nákup nedoporučovali, se náhle stali odborníky a předpovídají oběma vzácným kovům další propad,“ prohlásil pověstný investor-kontrarián Marc Faber v rozhovoru pro CNBC. Dodal, že nakoupil zlato ve fyzické podobě i akcie jeho těžařů.
Vydavatel reportu Gloom, Boom & Doom se o zlatu vyjádřil jako o „nejvíc nenáviděné komoditě současnosti“. Připustil, že jeho cena může ještě klesnout, ale ne kvůli předpovědím samozvaných expertů.
Další propad zlata by podle Fabera signalizoval výrazné utažení globální likvidity s negativním dopadem na měny a akcie rozvíjejících se trhů a také na americké burzy. Akcie těžařů zlata Faber koupil po velmi dlouhé době. Prý jsou extrémně podhodnocené a mají potenciál k prudkému zotavení.
Vývoj ceny zlata (USD/tr. unce):

Za další zajímavou příležitost Faber označil americké dluhopisy, od nichž momentálně všichni kvůli měnícímu se postoji Fedu utíkají a místo nich nakupují akcie.
V uplynulých týdnech zlato nad vodou držela oživlá fyzická poptávka. Ta se probudila s poklesem ceny zlata k 16. dubnu na dvouleté dno 1321,95 USD/unce, dnes dále rozšířeným. S tím je podle všeho konec v případě největšího světového konzumenta, kterým je Indie. Země začala mít problém s prudkým nárůstem schodku běžného účtu a také skokovým oslabením kurzu rupie proti americkému dolaru o bezmála 5 % a zvedla dovozní cla, což má poptávku po dovozech zkrotit.
Pokles cen zlata dopadá také na jeho těžaře. Největší australský producent Newcrest uvedl, že odepisuje hodnotu aktiv o 6 miliard australských dolarů, cca 5,9 mld. USD. Velké problémy s přeceněním aktiv má i světová jednička Gold. Společnosti Gold a Newmont Minining, dva největší producenti na světě, tvoří jen část z indexu FTSE Gold Mines, který od vrcholu zlata v roce 2011 ztratil 169 mld. USD hodnoty.
od začátku roku přišel o polovinu tržní kapitalizace a při ceně pod 18 USD za kus se jeho akcie obchodují nejlevněji za 10 let. Newmont si vede jen o trochu lépe: od ledna odepsal 29 % a pohybuje se na pětiletém minimu. Celkově se těžaři v porovnání s cenou zlata obchodují nejlaciněji za posledních 20 let.
Současné kotace zlata se nebezpečně blíží průměrným globálním produkčním nákladům, které japonská odhaduje na 1200 USD za unci. Těžaři, kteří zlatonosnou horninu dobývají z hůře dostupných či chudších ložisek, jako například kanadské Semafo či Golden Star Resources, podle banky Macquarie čelí uzavírkám dolů, nebo finančním ztrátám. Před nutností omezit těžbu varovala Tanzánie, čtvrtý největší africký producent.
I když zlato v posledních deseti letech výrazně zdražilo, jeho těžaři se octli pod tlakem rostoucích nákladů na vstupy. Musí platit vyšší mzdy a utrácet víc za vybavení i suroviny, které sami potřebují. Průměrné hotovostní náklady 10 největších hráčů ve 3Q12 činily 694 USD za unci, o 50 % víc než ve 3Q10. Tato položka přitom neodráží skutečné výdaje spojené s udržitelnou těžbou (např. odvoz sutiny, náklady na průzkum). Ty se v případě společnosti ve 4Q12 pohybovaly kolem 950 USD za unci; v 1Q13 vzrostly na 972 USD za unci. V Newmontu ve stejném kvartále dosáhly 1192 USD za unci. Jihoafrický těžař Harmony Gold Mining vykázal celkové náklady ve 2H12 na úrovni 1446 USD za unci.
očekává pokles cen zlata v letošním roce až k úrovni 1100 USD za unci. Ekonom Nouriel Roubini vyslovil domněnku o poklesu ceny zlata k tisíci dolarů do roku 2015. předpovídá pokles cen zlata i dalších komodit s tím, jak Čína postupně přepíná svůj hospodářský model směrem k domácí spotřebě. UBS upravila čerstvě svou prognózu na zlato: pro letošní rok z 1600 na 1440 USD/unce, pro rok 2014 z 1625 USD na 1325 USD/unce. Pro rok 2015 ji snižuje na 1200 z 1500 USD/unce.
(Zdroje: CNBC, Bloomberg, WGC, Reuters)