Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf financí KB Löfler na Patria.cz: Prostor růst vidíme vlastním byznysem i akvizicemi

Šéf financí KB Löfler na Patria.cz: Prostor růst vidíme vlastním byznysem i akvizicemi

12.08.2013 17:32
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Pevné tempo růstu úvěrů ve druhé polovině roku oproti té první při celoroční růstu o 4 až 5 procent, očištěný celoroční pokles výnosů o 4 procenta, stabilní výplatu dividendy mezi 60 až 70 procenty čistého zisku i příležitosti k akvizici menších a středních portfolií firemního i retailového financování a prostor pro růst vlastního portfolia. Taková jsou některá z očekávání finančního ředitele Komerční banky Libora Löflera, vyslovených v online rozhovoru na Patria.cz. Komentář k nedávné analýze JPMorgan, k níž bylo vysloveno očekávání rekordního zisku KB v příštím roce a tlaku majoritního akcionáře Societe Generale na růst dividendy zní: „KB ve svém základním scénáři nepočítá s tím, že by zisk KB v roce 2014 výrazně narostl.“ Akcie Komerční banky od zveřejnění 2Q výsledků dne 1. srpna vylétly od úrovně 3800 za akcii na dnešních zavíracích 4300 .

Růst úvěrů: Druhá polovina roku nepoleví, meziročně +4-5 %

Tempo růstu úvěrů ve druhé půlce roku 2013 podobné tempu v té první čeká za Komerční banku finanční ředitel Libor Löfler. „Tahounem budou i nadále hypotéky, při pomalejším poklesu úvěru ze stavebního spoření. Očekáváme pozvolné a mírné oživení spotřebitelských úvěrů. Úvěry podnikům budou také růst díky provoznímu financování včetně faktoringu a exportnímu financování. Za celý rok očekáváme nárůst úvěrového portfolia o 4 až 5 procent,“ uvedl Löfler v online rozhovoru na Patria.cz. Růst depozit byl dle něj naproti tomu dosud tažen zejména vklady veřejného sektoru a finančními institucemi a patrně zpomalí. „Očekáváme, že firmy v souvislosti s lepšící se důvěrou sníží také svůj sklon zvyšovat finanční rezervy na běžných účtech. Individuální zákazníci budou nadále hledat vyšší zhodnocení formou investic do nebankovních produktů, jako jsou investiční fondy, životní pojištění a penzijní pojištění,“ vyslovuje svůj odhad Löfler.

Úvěry Komerční bance do poloviny roku vzrostly meziročně o 4,1% proti 1,8 % u vkladů (po očištění o vkladové repo operace s klienty). Růst portfolia úvěrů je v současnosti dle Löflera tažen hypotékami, provozním a částečně exportním financování firem či financováním akvizic v energetickém sektoru. „Odhadovaný podíl refinancovaných hypoték, které jsou součástí statistik nových prodejů na trhu, je až cca 30 %,“ uvedl finanční ředitel Komerční banky.

Tlak nízkých sazeb – do poloviny příštího roku?

Libor Löfler nadále očekává tlak z titulu nulových krátkodobých úrokových sazeb a z dlouhodobého pohledu (i přes zvýšení v závěru druhého čtvrtletí) historicky nízkých úrokových sazeb. „Ty mají omezený vliv na poptávku po úvěrech s výjimkou hypoték a v kombinaci s významným růstem depozit a problémem jejich reinvestice spíše vyvolávají větší konkurenci a tlak na pokles úvěrových marží,“ uvedl na straně jedné Löfler. Na druhé straně dle něj na vysoce konkurenčním trhu depozit a transakčního bankovnictví vedou k tlaku na marže z depozit a snižování jednotkových cen za transakce a vedení účtů. „Pro celý rok 2013 očekávám pokles reportovaných výnosů o 6 %, po očištění o jednorázové položky, které navýšily výsledek minulého roku, očekávám pokles o 4 %,“ uvedl Löfler k výhledu hospodaření KB s tím, že banka kompenzuje slabší výnos absolutním poklesem provozních nákladů, kde cílem pro celý rok jsou -3 %.

Náklady rizika, které jsou na velmi nízké úrovni, by dle Löflera ve druhém pololetí měly jen mírně narůst proti polovině roku první. „Pro blízké období očekáváme mírný nárůst nákladů na riziko pro firemní úvěry na 40 - 50 bps (první pololetí 35 bps), pro retailové úvěry (individuální klienty a malé podniky) 60-70 bps (první pololetí 49 bps), tj. na úrovni průměru ekonomického cyklu. Ve druhém pololetí 2013 spíše na nižším rozmezí intervalu,“ vyslovil na Patria.cz Löfler konkrétní výhled pro náklady rizika. „Firmy jsou – po zkušenosti z finanční a ekonomické krize 2008/2010 – velmi opatrné v přijímání úvěrů a investic, soustředily se na mobilizaci vnitřních rezerv a přizpůsobily své podnikání. Obdobně domácnosti se zaměřily v období ekonomické stagnace a vládních úsporných opatření a růstu daní na tvorbu úspor a splácení svých závazků. Je pravda, že především náklady na riziko v roce 2012 a v malé míře 2013 byly ovlivněny splacením či vymožením některých firemních úvěrů právě z období 2008/2010,“ dodal v širším komentáři.

Příležitosti: Růst vlastního portfolia i akvizice od středních a malých hráčů

Přestože výsledky české ekonomiky byly v prvním čtvrtletí dle finančního ředitele KB velmi slabé kvůli poklesu zásob, ostatní faktory včetně mírného nárůstu spotřeby domácností, investic a zastavení poklesu spotřeby vládního sektory byly již pozitivní. „To dává výhled mírného oživení ekonomiky ve druhém pololetí. Pro celý rok 2013 očekáváme pokles ekonomiky o 0,8 % a pro rok 2014 růst o 1,8 %,“ uvedl v rozhovoru na Patria.cz Libor Löfler.

Na trhu finanční ředitel Komerční banky vidí náznaky přehodnocování strategií některých hráčů, kteří přišli na trh v posledních několika letech s omezenou bankovní nabídkou. Jako příklad jmenoval stažení banky AXA z trhu. „Obecně můžeme očekávat, že někteří střední a menší hráči mohou přehodnotit svoji strategii. Zejména v případě financování je toto příležitost i pro KB,“ uvedl Löfler.

Uplatnění pro kapitál vidí v dalších příležitostech růstu na trhu, ale i vyvolané regulací ČNB, související s Basel III. „Příležitosti vidíme pro růst vlastních úvěrových portfolií. V souvislosti s ekonomickým oživením očekáváme silnější růst úvěrů na trhu, ke kterému by vedle dnešních tahounů, jako jsou hypotéky a exportní financování, mělo přispět i financování investic - po delším, období, kdy podniky s ohledem na ekonomickou situaci oddalovaly obnovu a modernizaci výrobních kapacit,“ uvedl k očekávanému potenciálu růstu vlastního byznysu banky Löfler.
 
U implementace Basel III dle něj dojde na finalizaci metodiky výpočtu kapitálového požadavku a také o nastavení kapitálového požadavku regulátora. „V případě KB kapitálový požadavek bude navýšen z titulu skutečnosti, že KB je lokální systémově důležitou institucí (tzv. local SIFI). Odhad zvýšení kapitálového požadavku pro KB činí cca 0,7 %,“ uvedl finanční ředitel Komerční banky. „Nastavení kapitálového požadavku ze strany regulátora proběhne patrně v příštím roce po implementaci CRD IV do české legislativy. Regulátor do té doby požaduje od KB zachování stávající kapitálové vybavenosti a stávající dividendové politiky, tj. výplatní poměr dividendy k čistému zisku 60-70 %,“ upřesnil Löfler.

ČNB podpořila export, kurz koruny odpovídající

Dotazy se nevyhnuly pohledu na měnovou politiku ČNB. „Balancuje úsporná opatření státního rozpočtu, technicky nulovými úrokovými sazbami oslabila českou korunu, které hrozilo posílení v souvislosti s nejistotou v eurozóně, a podpořila exportní jádro české ekonomiky. Myslím, že stávající úroveň okolo 26 CZK/EUR je odpovídající pro exportéry,“ shrnul svůj pohled Libor Löfler. Mimo jiné upozornil, že i české dlouhodobé úrokové sazby vzrostly v červnu jako reakce na indikace americké centrální banky o zastavení intervencí na podporu ekonomiky s ohledem na zotavení a zlepšení výhledu ekonomiky.

Všechny odpovědi finančního ředitele Komerční banky Libora Löflera v online rozhovoru na Patria.cz naleznete na odkaze zde.


Čtěte více:

KB nad 4000 Kč. Ve 2Q předčila odhady na všech úrovních, meziročně si pohoršila
01.08.2013 8:26
Tuzemská Komerční banka představila za druhé čtvrtletí roku 2013 výsle...
KB - Úrokový příjem i náklady rizika pozitivně překvapily (komentář ke 2Q13)
01.08.2013 10:40
Banka dnes před trhem reportovala čísla za 2Q13, která na všech úrovní...
T. Tomčány - Výsledky KB hodnotíme pozitivně, potenciál růstu akcie nad 4000 Kč je však velmi limitovaný (video)
01.08.2013 13:12
Dnes pokračovala domácí výsledková sezóna výsledky Komerční banky - ta...
Komerční banka - Snižujeme doporučení na opatrném výhledu (shrnutí konf. hovoru)
02.08.2013 9:36
Komerční banka včera po výsledcích za druhé čtvrtletí letošního roku (...
JPMorgan: Zisk KB (+4 %) bude příští rok rekordní, SocGen zatlačí na růst dividendy
07.08.2013 15:56
Akcie Komerční banky dnes růstem i objemy vládnou pražské burze. Povzb...

Váš názor
  • Prostor růst vidíme vlastním
    12.08.2013 18:09

    Pevný tempo růst úvěr druhý polovina rok proti první při celoroční růst o 4 až 5 procent, očištit celý rok pokles výnos o 4 procento, stabilní výplata dividenda...:-)) ach ta čeština, na to jsem expert taky :-))
    Jesse
Aktuální komentáře
18.10.2021
5:56MakroMixér: O prudkém zdražování, razanci ČNB, nedostatku všeho i dědictví po volbách. Hostem majitel Agrostroje Lubomír Stoklásek
17.10.2021
15:49Přichází do Evropy energetická zima?
7:51Víkendář: Do daňových rájů může mířit až 40 % zisků
16.10.2021
8:11Víkendář: Kdy vládní dluhy překračují únosnou hranici? Pohled do třísetleté britské historie
15.10.2021
22:00Wall Street rostla třetím dnem v řadě; banky opět v laufu; Moderna neudržela úvodní růst  
17:47Hodnotové investování podle Benjamina Grahama. Porazili by ho investoři do růstových akcií?
17:21Buy-the-Dip žije a kope za technologický Nasdaq 100
17:10Zelený závěr týdne díky výsledkům i datům. Zinek rychle zdražuje  
16:19Vývoj inflace a její dopad na různá investiční aktiva
15:21Tomáš Vlk: Američané v září utráceli, maloobchod hlásí pokračování růstu
15:13Analytik k výsledkům Goldman Sachs: Nejlepší výsledky z velké pětky bank  
14:52Goldman Sachs rozbila analytické odhady silným tradingem a investičním bankovnictvím
14:42FIXED.zone v úterý spustí úpis akcií na trh START. Desetinu firmy nabízí za zdroje na dravý růst
14:28Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři Komerční banky, a.s. k 30.9.2021
14:22Státní dluh letos ke konci září stoupl na 2,3 bilionu Kč
12:28Perly týdne: Konečně přichází doba vodíku, trhu se v příštím roce povede dobře, příležitosti v logistice
11:31Státní nástupce aerolinek Alitalia si dává rok na nalezení partnera
11:24Do udržitelných fondů BlackRocku přitekly rekordní peníze
11:01Pátek přináší zklidnění, ale pozitivní vývoj se udržel  
10:46Bitcoin je na půlročním maximu a blíží se hranici 60.000 dolarů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, q/q
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
7:00Koninklijke Philips NV (09/21 Q3)
9:00CZ - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m