Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak zlepšit práci centrálních bank? Žádná huba na špacír a odměny podle výkonu

Jak zlepšit práci centrálních bank? Žádná huba na špacír a odměny podle výkonu

18.10.2013 19:15

Nejeden investor si asi vzpomene na Greenspanovo „pokud si myslíte, že jste mi porozuměli ...“. Jeho záměrná vyhýbavost byla z dnešního pohledu asi pouhým mezistupněm mezi ještě dřívější téměř mlčenlivostí a dnešní snahou o to komunikaci centrálních bank maximálně otevřít. Nakreslit jasnou dělící čáru mezi slovy a činy zde přitom lze jen těžko. Třeba ČNB již rok slovně intervenuje proti koruně a na její kurz to má reálný dopad (viz „Rok korunových „intervencí“ a neschopnost udržet myšlenku, či myšlenku opustit“). ECB zase stačilo „pohrozit“ tím, že udělá „co bude třeba“ a situace na trzích se dramaticky změnila.

Asi základní diskuse ohledně toho, jakým směrem by se mělo ubírat pokrizové centrální bankovnictví, se týká následující volby: Měly by centrální banky vždy sledovat jedno, či několik málo základních pravidel a od těch se nikdy neodchýlit? Nebo by měly být flexibilní a zasahovat podle toho, co si konkrétní situace žádá (tedy nad rámec toho, co by doporučovala ona pravidla)? Pro obojí najdeme dobré argumenty. V konkrétní situaci se může třeba zdát, že je lepší flexibilita, ale můžeme zapomínat na to, že tato situace vznikla právě kvůli tomu, že v minulosti jsme byli příliš „flexibilní“. Příklad je nasnadě: Předkrizová monetární politika a pokrizový „úklid“ (i když je míra viny centrálních bankéřů za hypotéčních bublinu a následné problémy podle mého nadhodnocována – bubliny vznikají lehce i bez nich). I tak bych ale tvrdil, že svět je příliš proměnlivý na to, aby šlo uplatňovat neměnný styl jízdy. Či přesněji řečeno na to, aby vůbec šlo se k němu důvěryhodně zavázat.

Budeme proto pravděpodobně nadále používat hybrida, tedy nějaký set pravidel, která budou v případě potřeby flexibilně modifikována. Jak si asi zájemci o ekonomické dění všimli, výrazným rysem monetární politiky se tak v poslední době stává tzv. forward guidance (FG). Tedy snaha o popsání směru, který se bude politika při daných předpokladech ubírat. V principu „pokud rychlost překročí hranici XY, sundáme nohu z plynu, při překročení hranice YZ začneme brzdit a při poklesu rychlosti pod AB dáme nohu zase na plyn“. Ještě nedávno byl patrný poměrně silný názorový proud, který volal po tom, aby ony hranice XY atd. byly zadefinovány nominálním produktem, ale zdá se mi, že tento proud nějak ztrácí sílu. Doba tedy asi ještě neuzrála (pokud někdy uzraje).

FG není nic jednoduchého, jak by se z mého popisu mohlo zdát. Je to naopak docela věda. Citi Research na toto téma nedávno napsal asi 16ti stánkový návod, jak říkat, že nohu z plynu sundáme, či začneme brzdit. Předně poměrně vtipně poukazují na to, že slovo „guidance“ se samo o sobě vždy týká budoucnosti. Přílepek „forward“ tak je zbytečný. Což symboliky ukazuje na význam celé FG. Tedy na to, že je přeceňována (já si tak jistý nejsem). Poté (i v souladu se zde zmíněnou nejasnou hranicí mezi slovy a činy) se Citi ptá, zda jde o změnu v popisování politiky, či změnu v politice samotné. Hlavně ale Citi přichází s třemi radami, jak efektivitu FG zvýšit:

--Centrální banka by měla pravidelně informovat o tom, jak se vyvíjí proměnné, které považuje za důležité a které určují její politiku.

--Vedení centrální banky by se mělo dohodnout na tom, že ohledně budoucí politiky bude k veřejnosti promlouvat pouze jeden zástupce vedení (tj. pravděpodobně guvernér). Zbytek členů rady má „samozřejmě volný prostor při diskusi o centrálním bankovnictví obecně, včetně jeho historie“. A nakonec to nejzajímavější:

--Centrální banky by měly mít povinnost nakupovat, či prodávat cenné papíry, které jsou přímo provázány s jejími cíly tak, aby realizovala ztrátu v případě, že těchto cílů nedosáhne. Centrální bankéři by pak měli mít své platy alespoň z části provázány s tím, jak se vyvíjí cena těchto cenných papírů.

Při čtení těchto doporučení mě napadá, že první bod určitě, druhý možná, třetí těžko. Je pravda, že sledováním toho, co řekne ten či onen člen rady té či oné centrální banky, je promrháno příliš mnoho času. Ale je asi jen málo těch, co cítí zájem médií a rádi si tak nepustí „hubu na špacír“. Poslední bod zní logicky, ale podobně logicky to zní s odměnami managementu soukromých firem – o nich si shodnou okolností můžeme nyní přečíst v „Akcie rostou, tak se nestarejte“. U firem to zdaleka nefunguje tak hladce, jak dobře to zní a podobné by to bylo s centrálními bankéři. Uvědomme si například to, jakým obrovským a v celku ale dosti přehlíženým paradoxem proplouváme ve vztahu ke QE:

Tento program by měl pomoci ekonomice mimo jiné tím, že sníží výnosy US vládních dluhopisů. Pokud by ale ekonomice skutečně pomáhal, tato pomoc se projeví růstem výnosů dluhopisů. Dosahování cíle tak efektivně eliminuje nástroj, kterým by měl být dosažen. Respektive fungování nástroje je známkou toho, že cíle dosahováno není. Není tedy jasné, zda by v takové situaci měly být centrální bankéři penalizováni za to, že výnosy dluhopisů klesají, či rostou. Provázání odměn s výkonem tedy bohužel není tak jednoduché u firem a ani u centrálních bank.


Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie a jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    18.10.2013 21:38

    Patria evidentně zapomněla připojit Váš graf... ;-) Jinak, nemůže guidance ukazovat někdy taky k ústupu? Možná by neškodilo...
    Kalka.
Aktuální komentáře
22.10.2021
17:45Úvěrový cyklus G3 prudce slábne, v Číně odraz od dna. Implikace pro finanční trhy
17:10Technologiím zkazily den výsledky. Večer promluví Powell  
16:14Ruská centrální banka výrazně zvýšila základní úrok - na 7,5 procenta
14:48Dokáže hodnotový investor dlouhodobě porážet trhy? Webinář Pavola Mokoše, hlavního makléře Patrie, 26. října od 15:00!
14:13REDSTONE INVEST a.s - Oznámení o 8. výplatě kuponu RSREINV 1 5,00/22
13:29Ján Hladký: Střednědobý výhled Intelu (premarket -10 %) zafungoval jako studená sprcha  
13:29Braňo Soták k výsledkům Snap a nešvaru jménem 'problémy v dodavatelských řetězcích'  
12:48Putin: Rusko může po schválení plynovodu Nord Stream 2 okamžitě zvýšit dodávky
12:25Perly týdne: Investice v nové fázi cyklu, extrémy na trhu s ropou a nejpopulárnější sázky současnosti
11:37Evropa vykročila vzhůru, zatímco koruna zůstává pod tlakem  
11:12Ropa míří na 100 dolarů? Zinek nejdražší za 14 let a přesnice od roku 2012  
11:05Podnikatelská aktivita v eurozóně zpomaluje, důvodem jsou hlavně rostoucí ceny
10:45Akcie Erste klesly nejvíce od února. CaixaBank zvažuje prodej až desetinového podílu
9:11Rozbřesk: ČNB po devíti letech obnoví prodej výnosů z devizových rezerv, koruna však dál slábne
8:54Evropské burzy mohou otevírat v plusu. Kofola oznámila dividendu  
8:49Vrcholní představitelé amerického Fedu podle nové regulace nesmí obchodovat jednotlivé akcie a dluhopisy
8:41Akcie Evergrande posilují po zprávě, že splatí úroky dluhopisu před termínem
8:28Šéfové států EU se shodli, jak na zdražování energií. Babišův požadavek na regulaci trhu ETS nenašel dost opory
5:58Výhled Fidelity na závěr roku: Po letním zpomalení přijde stagflace
21.10.2021
22:06IBM propadákem dne, S&P 500 na historickém maximu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
HCA Healthcare Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Honeywell International Inc (09/21 Q3, Bef-mkt)
Seagate Technology Holdings PLC (09/21 Q1)
7:45Thule Group AB (09/21 Q3)
8:00UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/21 Q2)
13:00American Express Co (09/21 Q3)
13:00Schlumberger NV (09/21 Q3)
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)