Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fanoušci Apple zbystřete: Ode dneška jsou akcie společnosti dostupnější

Fanoušci Apple zbystřete: Ode dneška jsou akcie společnosti dostupnější

09.06.2014 11:30
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Páteční obchodní seance rozhodla. Akcie technologického giganta Apple odstartovaly nový týden na hodnotě 92,1171 USD. Právě dnešním dnem totiž vstupuje v platnost již dříve oznámený proces štěpení akcií ("split") v poměru 7 ku 1. K němu technicky došlo již v pátek po závěru trhu.

Proces štěpení představuje rozdělení jednoho koláče na sedm menších dílků, které ale dohromady představují stejně cenné aktivum se shodnými právy spojenými s držbou. Ze strany stávajících akcionářů navíc není potřeba učinit žádné kroky, neboť k úpravě jejich „jablečného“ portfolia dojde automaticky. Nasnadě je pak pochopitelná otázka – jaké má tedy štěpení pro Apple smysl?

Důvod je v zásadě psychologického rázu. Apple se snaží za pomoci technického snížení ceny placené za získání jedné akcie, přilákat větší množství investorů, dychtících pořídit si „módní“ akcii. Především pro drobné zájemce se jedná o vítanou příležitost, jak vstoupit do pozice.

Druhým důvodem (možná nezamýšleným) pak může být odklizení jedné z hlavních překážek na cestě do prestižního indexu DJIA , který zahrnuje 30 „blue chips“ amerických akcií. Tou hlavní překážkou doposud totiž byla právě příliš vysoká cena. Může za to způsob stanovení hodnoty samotného indexu. Ten patří do skupiny tzv. cenově vážených indexů, což v podstatě vede k tomu, že akcie s vyšší cenou mají vyšší váhu, a tedy větší vliv na vývoj celého indexu. I proto nejdražší titul zařazený do indexu (VISA) dosahuje ceny za akcii 213 USD.

Apple již má se štěpením svých akcií zkušenosti. Uchýlil se k němu v historii třikrát a to v letech 1987, 2000 a 2005. Vždy se ovšem jednalo o „split“ v poměru 2 ku 1. I proto tentokrát absolutně vzroste objem akcií Apple výrazněji, než tomu bylo v minulosti.

Zdroj: IBD, Apple


Váš názor
 • dostupnejsi akcie?
  10.06.2014 12:47

  Co je to za blbost. Naopak, ted bude clovek muset zaplatit vic za poplatky - ty jsou obvykle od 100ks akcii vyssi. Pro mne se tedy dostupnost zhorsila.
  Jelec Tloušť
  • Re: dostupnejsi akcie?
   10.06.2014 16:07

   ale to není blbost - to je tvoje volba. Tedy, co se týče poplatků........
   AMN
 • Darwinovu cenu za tento článek
  09.06.2014 17:15

  Za prvé - split má důvod ten, aby si zákazníci Apple, což jsou především teenagers, mohli koupit třeba jen jednu akcii. Za druhé - doplňte si vzdělání a podívejte se, jak se vypočítává index DJIA. Pochopitelně je zcela jedno, kolikrát akcii splitnete, váha v indexu zůstává stejná. Za třetí - cena akcie nemá žádný vliv na volbu DJIA. DJIA jsou staré stabilní firmy, 100 let a tak, a Apple se tam těžko dostane. Apple možná za 50 let, jestli bude existovat, Apple jde nahoru a dolů, je to módní záležitost. Fad. Za čtvrté - nepište blbosti a vraťte se do mateřský.
  • Re: Darwinovu cenu za tento článek
   09.06.2014 17:24

   Tak T a VZ nevím, ale nejsou příliš "historické". Jablko už dávno není jen obyčejnou módní technologií pro teen....ale vizionářskou nositelkou budoucích nadějí pro široké masy u budoucích důchodců.
   AMN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data