Izraelská armáda se začala stahovat z Pásma Gazy poté, co údajně zničila všechny tunely Hamásu, které by mohly ohrožovat bezpečnost izraelských civilistů. Včera uzavřené příměří mezi Hamásem a Izraelem, dojednané díky diplomatickému úsilí Egypta, je však velmi křehké. Minulý týden byla všechna příměří opakovaně porušována a vedení izraelské armády avizovalo, že v případě, že bude Hamás pokračovat v odstřelování židovského státu, budou pozemní operace v Gaze okamžitě obnoveny.
Odpalování raket bylo jednou z příčin vojenské intervence. Rakety je přitom možné vypouštět díky technologiím, které Hamásu poskytl Írán, prohlásil podle agentury AP vysoký íránský představitel Mohsen Rezáí. Teherán je prý raketovými systémy vybavil.
"Rakety palestinského odporu jsou požehnáním díky předaným íránským technologiím. Je potřeba poskytnou Palestincům obranné a vojenské technologie, aby si mohli vyrobit i přes blokádu zbraně a bránit se," prohlásil Rezáí. V rozhovoru pro íránskou státní televizi Mohsen Rezáí rovněž vyzval palestinské bojovníky, aby unášeli izraelské vojáky, které pak mohou použít při vyjednáváních s Izraelci.
Od počátku vojenských operací v Gaze bylo zničeno celkem 32 tunelů, přičemž Hamás za celý letošní rok vypálil na Izrael přes 450 raket. Většinu z nich zničil obranný systém Iron Dome - zneškodnění jedné rakety stojí přibližně dva miliony dolarů. Následující graf ukazuje vývoj počtu vypálených raket na území izraelského státu.

Na rozdíl od izraelsko-palestinského konfliktu roste napětí na rusko-ukrajinských hranicích. Dle vyjádření reportérů The (12,67 USD, 0,16%) Michaela Gordona a Erica Schmitta Rusko významně posiluje svoji vojenskou přítomnost podél hranic s východní Ukrajinou.
Deník The uvádí, že Moskva téměř zdvojnásobila počet vojáku v příhraničních oblastech a zvýšila počet ozbrojených sil o 19 až 21 tisíc. Rusko současně v této oblasti rozmístilo další protiletadlové jednotky a zdvojnásobilo jejich počet na aktuálních 30.
Masivní vojenská přítomnost ruských jednotek okamžitě vyvolala obavy z pozemní akce, ke které by mohlo dojít. Obavy z možného vyostření konfliktu podpořily také (nepotvrzené) zprávy o tom, že ruští zemědělci v příhraničních oblastech dostali příkaz co nejrychleji (údajně do tří dnů) dokončit probíhající žně a „vyklidit“ pole pro případnou ofenzivu.
Přímou konfrontaci považuje, dle deníku The New York Times, za „velmi reálnou“ také nejmenovaný zdroj z amerického ministerstva obrany. Ten prohlásil, že prezident Putin může zaútočit ihned, bez předchozího varování.
V případě, že by skutečně došlo k ruské ofenzivě, pravděpodobně by nastal výprodej na ruských akciových titulech. 5% propad zaznamenal hlavní ruský index MICEX ihned poté, co spadlo/bylo sestřeleno malajsijské letadlo a podezření padlo na proruské separatisty, vyzbrojené Moskvou. Vyostření konfliktu by zřejmě dále oslabilo rubl a odradilo zahraniční investory. Již nyní přitom pozorujeme vliv slabé měny (v kombinaci se sankcemi) na krachy ruských cestovních kanceláří (dnes zkrachovala už páta za tři týdny). Jako „bezpečný přístav“ pro investice by pak přicházelo v úvahu zlato nebo měny zemí nepostižených konfliktem, typicky švýcarský frank.
Zdroj: , Israel Defense Forces, ČTK