Na dlouhodobějším timeframu se vytvořila méně čitelná formace hlava ramena. První rameno pochází asi z první poloviny letošního května. Hlava se vytvořila, po pěkném uptrendu trvajícím zhruba tři čtvrtě měsíce, okolo 23. června. A konečně pravé ošklivější rameno přišlo na řadu nedávno těsně před koncem července.
Trend v posledních třech dnech testuje „neckline“, jejíž úhel svírající pravé rameno a dno po levém rameni je nezvykle ostrý, ale i další indikátory jako klouzavé průměry mohou začít indikovat změnu trendu.
Padesátidenní klouzavý průměr se začíná přibližovat stodennímu, a pokud ho protne ze shora dolů, k čemuž se zdá, že se schyluje, tak to může být další faktor potvrzující domněnku o změně nastoupeného trendu.
Indikátor Stochastic Slow, pracující obdobně jako RSI, se aktuálně nachází v překoupeném pásmu nad linkou 80. Aktuální hodnota %K (oranžová) je 98,111, zatímco %D (žlutá) je na 95,063. To jsou vysoké hodnoty. Pokud %K protne %D ze shora a bude klesat k lince 80, byl by to další signál, který by podporoval to, že může dojít ke korekci ceny akcie ČEZ na pražské burze.
Formace hlava a ramena je všeobecně rozpoznávána jako reverzní formace a často se vyskytuje v uptrendech. A v nich je a také nejspolehlivější v signalizaci reverzního trendu. V podstatě se dá říct, že býci nakupují, dokud nemají pocit, že je akcie překoupená. Pak na určitou dobu přestanou nakupovat a akcie oslabí (levé rameno), to přiláká pozornost dalších obchodníků, kteří začnou šroubovat cenu ještě výše. Nový vrchol je ale rychle vystřídán novým poklesem (hlava). Po oslabení ale kupující nejsou v takové převaze, aby dokázali cenu ještě jednou vytlačit vzhůru, přesto akcie povyroste (pravé rameno). Problém je v tom, že investoři po vytvoření lokálního maxima (hlavy) nejsou již tak agresivní, poněvadž nevěří, že budou schopní vytlačit akcii ještě výše.
Text: Pavel Petr
Data a graf: Reuters