Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dobré a špatné zprávy od výnosové křivky

Dobré a špatné zprávy od výnosové křivky

1.10.2014 17:29

Po oddechovém minulém týdnu se podívejme na něco o trochu složitějšího, ale snad o to více ku prospěchu věci. Půjde o vztah mezi sklonem tzv. výnosové křivky a vývojem v ekonomice. Jednoduše řečeno jde o to, zda a popřípadě jak může vývoj na dluhopisovém trhu predikovat vývoj ekonomiky a produktu. Nebylo by to příjemné, kdyby krátký pohled na všem dostupné stránky Bloombergu stačil na odhad toho, co nás v dohledné době čeká? Museli bychom se ale vyhnout nepříjemnému nutkání popřemýšlet o tom, kam se dívají ti, kteří svými investicemi o výši výnosů a sklonu výnosové křivky rozhodují.

Sklon VK je dán relativní výší výnosů krátkodobých a dlouhodobých dluhopisů. VK se tedy napřimuje v případě, když dlouhodobé výnosy rostou a/nebo krátkodobé klesají – zvětšuje se rozdíl mezi nimi. A naopak, ke zploštění křivky dochází, pokud dlouhodobé výnosy klesají a/nebo krátkodobé rostou (rozdíl mezi nimi se zmenšuje). Aktuálně věštecké schopnosti VK testuje studie „The Yield Curve and Predicted GDP Growth“ od samotného Fedu. Tedy instituce, která má hrátky s VK za hlavní nástroj své politiky.

Studie tvrdí, že podle jednoduchého pravidla přijde recese do roka poté, co se sklon křivky úplně prohodí – křivka se zploští a pak invertuje. Tato inverze skutečně nastala při každé z posledních sedmi recesí v USA, naposledy k ní došlo v srpnu 2006, tedy skutečně asi rok před recesí roku 2007. Falešné signály vyslala křivka jen v roce 1966 a 1998. Plochá křivka pak indikuje slabý růst, křivka s prudkým sklonem naopak růst silný. A jaké signály křivka vysílá nyní? Jeden dobrý a jeden špatný. První z následujících dvou grafů ukazuje hnědě rozdíl mezi dlouhými a krátkými výnosy (tedy sklon VK), modře skutečný růst HDP a červeně jeho extrapolaci provedenou právě na základě posledního vývoje výnosové křivky. Tento růst ve výši znatelně pod 2 % určitě není to, v co dnes doufají akciové trhy, či ekonomové:

ss1

Zdroj: The Yield Curve and Predicted GDP Growth

Dobrou zprávou je to, že současné zploštění křivky nijak výrazně nezvedá pravděpodobnost recese. Její konkrétní vývoj shrnuje druhý graf. Z něj je patrné, že tato pravděpodobnost se nedávno blížila nule, dnes se blíží nule o malinko méně. Z grafu jsou vidět i ony falešné signály let 1966 a 1998, jinak byla křivka vzorným předpovídačem.


2

Zdroj: The Yield Curve and Predicted GDP Growth

Ač se to nemusí zdát, růstová fáze posledního cyklu v USA už trvá relativně dlouho (i když růst je dost utlumen). Na to, že dlouho trvá rally na akciovém trhu nikoho upozorňovat nemusím. Neměli bychom ale zapomínat na to, že cyklus je od toho cyklem, že má více fází. I kdyby poslední krize jen přerušila předchozí Velké uklidnění, další recese jednou přijde. Jedna z těch lepších věštíren, které máme k dispozici, ale říká, že zatím můžeme být v klidu. Buďme tedy skromní a radujme se z toho, že zatímco Evropa stále koketuje s japonizací, v USA je recese velmi nepravděpodobná. Evropané tak sní o tom, že jim americký boom pomůže, Američané zase spekulují nad tím, zda je evropský útlum nezbrzdí.

Dnes ještě pokoj nedám. Podívejme se ještě jednou na aktuální vývoj a detail rozborky VK – konkrétní vývoj krátkodobých a dlouhodobých výnosů:
33
V roce 2014 se krátkodobé výnosy zvyšovaly, zatímco dlouhodobé (k velkému překvapení mnoha) klesaly (vyjma poskočení nahoru z posledních týdnů). Jak bylo uvedeno, křivka se tedy zplošťuje. Krátký konec křivky pravděpodobně reaguje na stále intenzivnější diskuse o zvedání sazeb. Pokud by ale sazby měly růst, bude to proto, že oživení bude sílit*. Pak by ale měly růst i výnosy delší. Jenže se děje opak. Trh tak možná** říká, že sazby půjdou nahoru, ale ekonomika to neskousne. Jenže pak by neměly jít sazby zase tak brzy nahoru ... Stále se tak pohybujeme v kruhu.


*Jen krátce připomenu často ignorovaný detail: Výnosy dlouhodobých dluhopisů v USA rostou, pokud se zlepšuje ekonomický výhled (známkou fungujícího QE jsou tak rostoucí a ne klesající výnosy). A naopak. Když tedy Fed začal s útlumem QE, hovořilo se o tom, jak výnosy půjdou nahoru. Ale ony šly přesně v logice věci dolů.

**Pan Yardeni navrhuje alternativní vysvětlení toho, proč dlouhodobé výnosy v USA klesají: Příčinou může být vývoj v Evropě, kde jdou dolů výnosy v jádru i na periferii. A výhled na to, že ECB přikročí k razantnějšímu QE. A jsme zase u toho – pokud k němu přikročí a bude funkční (!), výnosy by měly růst a ne klesat. Slovy klasika popisujícího úžas nad severním pólem: „To se neochodí“.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Čtěte více:

„Malý“ náznak velkých problémů
29.9.2014 17:45
Pokrizová rally v USA přála zejména menším společnostem. Je to patrné ...
S Michelinem za akciovým adrenalinem
30.9.2014 17:45
Pokud od Michelina očekáváme nějaké pozvání, mělo by to být do restaur...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.5.2018
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení
10:02Eurodolar se vrací pod 1,17, trhy koncem týdne kreslí smíšený obrázek  
9:23Rozbřesk: Turecká nákaza na forexu ve střední Evropě? Racio se hledá jen těžko…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university