Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Týden ve znamení centrálních bank

Rozbřesk - Týden ve znamení centrálních bank

03.11.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Tento týden přitáhnou pozornost opět centrální banky. V Česku zasedá ČNB (6.11.) a bude mít k dispozici novou prognózu. Srpnová prognóza ČNB přitom stavěla na růstu eurozóny o 1,5 % v tomto a o 2 % v příštím roce (náš odhad je 0,8 % a 1,3 %). Nižší dynamika eurozóny by měla snížit odhady růstu české ekonomiky i domácích mezd pro příští rok. ČNB na konci roku 2015 počítá s růstem mezd o necelých 5 % a s návratem inflace k cíli. Slabší růstové vyhlídky našeho hlavního obchodního partnera tyto předpoklady nahlodávají. Proto se může reálně dostat na stůl otázka dalšího uvolnění měnové politiky. S oslabením intervenčního kurzu zatím nepočítáme, ale ČNB ho může aktivněji komunikovat jako možnou alternativu k natahování kurzového závazku. A to pravděpodobně pro případ, že by se eurozóna na přelomu roku dostala do recese. Pokud se v tomto duchu změní doprovodný komentář guvernéra, může česká měna i po zasedání zůstat pod tlakem a přiblížit se 28,00 EUR/CZK. V opačném případě pravděpodobně po zasedání ČNB prodejní tlaky zeslábnou a koruna část svých nedávných ztrát smaže.

U našich sousedů v Polsku bude mít centrální banka k dispozici také novou prognózu. Horší ekonomický výhled by měl vést podle našeho názoru k dalšímu snížení sazeb o 25 bps. Hovoří pro něj velice příznivý inflační výhled a zhoršující se předstihové indikátory. Na druhé straně trh práce i spotřeba domácností se vyvíjí relativně příznivě. Rostoucí domácí poptávka současně zhoršuje bilanci běžného účtu.

V tomto týdnu navíc zasedá i ECB. Po poslední sérii slabších čísel bude družina Maria Draghiho opět pod tlakem - německé Ifo dál padá, stejně tak jako jádrová inflace a inflační očekávání. Americký Fed sice ukončil kvantitativní uvolňování, ale Bank of Japan v uplynulém týdnu naopak zesílila tisk peněz. ECB v tuto chvíli rozhodně netáhne za jeden provaz a nestandardní měnové nástroje mají v bankovní radě řadu odpůrců. Pro spuštění masivnějšího tisku peněz doprovázeného přímým skupováním vládních dluhopisů bude zapotřebí vidět ještě o poznání horší čísla a především bude muset být jasně vidět, že stávající nástroje (TLTRO, skupování ABS) nefungují.

Forex

Koruna i zlotý v pátek vůči euru oslabovaly, zatímco forint nepatrně posiloval. Koruna začíná zjevně trpět nervozitou před blížícím se zasedáním bankovní rady ČNB (ve čtvrtek), kdy se bude řešit nová prognóza, která nemusí pro českou měnu vyznít zrovna optimisticky (více viz úvodní komentář). Obdobnou nejistotou či řekněme strachem ze zasedání centrální banky, však může trpět i zlotý, když ve středu bude na pořadu jednání Výboru pro měnovou politiku a NBP bude znovu snižovat úrokové sazby. Převažují očekávání, že NBP sníží sazby o 25 bazických bodů, ale překvapení samozřejmě nelze vyloučit (viz poslední zasedání).

Dnešek bude nicméně ve znamení indexů podnikatelských nálad PMI, které mohou být posledním důležitějším makro podkladem i pro rozhodování NBP, resp. ČNB. Zajímavý bude zejména pohled na český výsledek PMI a to v kontrastu s průběžně se zhoršujícím německým indexem Ifo.

Kurz eurodolaru propadl na dvouletá minima, když ve světle posledních dat, ale i expanzivního zásahu Bank of Japan, pokračuje divergence očekávání ohledně budoucí politiky Fedu a ECB. Zatímco dobrá americká makro data (v pátek spotřebitelská důvěra a chicagský index PMI) utvrzují trh v tom, že Fed bude pokračovat v normalizaci měnové politiky, pak evropská čísla (slabé tržby v Německu a nízká inflace) budí dojem, že ECB bude muset dále politiku uvolnit.

Tato hra bude dominovat trhu i tento týden, kdy bude opět na řadě paleta důležitých čísel včetně zasedání ECB. Dnešek by pak měl být především o americkém indexu ISM, který nemusí být možná tak dobrý jak očekávají trhy. To by mohlo přibrzdit v rozletu dolar, který má ovšem technicky našlápnuto k dalším ziskům, neboť pár EUR/USD se dostal pod další důležitou hranici 1,25.




Čtěte více:

TOP picks a překvapivě dobrý výsledek Erste - shrnutí výsledků stress testů ECB
27.10.2014 9:40
V neděli Evropská centrální banka zveřejnila výsledky zatím nejdetailn...
ECB během listopadu zahájí nákupy ABS
30.10.2014 16:02
Evropská centrální banka (ECB) během listopadu zahájí nákupy cenných p...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2025
17:28Stáčení kilometrů u ojetin není dobré. Opak je snad ještě horší
17:00Býčí trend na amerických akciích  
16:32Slovenské ministerstvo financí výrazněji zhoršilo výhled růstu ekonomiky země
15:39TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
15:05USA by kvůli svému chování a přesvědčení měly odejít ze Světové obchodní organizace
13:43MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
13:25Týdenní výhled: Obchodní jednání vrcholí a Trump ladí formu  
11:53Akcie v Evropě po pozitivním ránu vychládají. Futures drží vyhlídku růstu na Wall Street  
11:08ČNB: Dluhy domácností u bank v květnu stouply na 2,446 bilionu korun
10:31Fidelity: Evropští střadatelé zaseklí v hotovosti – příležitost uvolnit v příštím desetiletí až 4,8 bilionu eur
9:42Německé maloobchodní tržby v květnu nečekaně klesly o 1,6 procenta
9:34Trump a Carney se dohodli na obnovení obchodních jednání
9:06Rozbřesk: Česká ekonomika jede vpřed slušným tempem, kde je nový normál?
8:48Jak Trump ušetřil vůdce Íránu, skončil a zase začal jednání s Kanadou a další střípky k trhům. Ty na sklonku pololetí porostou  
6:02Bank of America varuje: Riziko bubliny na akciovém trhu roste
29.06.2025
10:09Víkendář: Centrální banka jako superhrdina, který si ale nevěří
28.06.2025
10:01Víkendář: Běžný pohled na krizi a dění kolem roku 2008 může být zavádějící
27.06.2025
22:01Akciová rally zpomalila, Trump ukončil jednání s Kanadou  
17:07Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let
15:28Objem nesplácených úvěrů roste, riziko systémové krize je reálné, bojí se ruské banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Nově otevřená prac. místa