Všichni se snaží najít nějakou další bublinu a domnívají se, že ji našli na dluhopisovém trhu. Je ale dost těžké pochopit, proč. Ceny dluhopisů, které rostou, když výnosy klesají, jsou totiž na takové úrovni, na jaké by v současnosti měly být. Třicetiletý dluhopis americké vlády se v lednu dostal se svými výnosy na historická minima ve výši 2,4 %. V Evropě se dluhopisy v celkové hodnotě 1,9 bilionu dolarů obchodují s negativním výnosem – lidé platí za to, že mohou vládám půjčit své peníze. Je tak pochopitelné, že se lidé obávají velmi vysokých cen na dluhopisovém trhu. To ovšem neznamená, že na něm vznikla bublina. Může jít o boom, který stojí na fundamentálním základu.
Robert Shiller, držitel Nobelovy ceny, tvrdí, že současné ceny na dluhopisových trzích dávají smysl. Shiller přitom správně předpověděl prasknutí technologické i hypotéční bubliny. Dnes dokonce říká, že pokud ceny na trhu leží mimo, pak jsou stále příliš nízko s ohledem na to, kde se pohybuje inflace a krátkodobé sazby. Koneckonců jde přesně o to, o co se celou dobu snaží Fed. Kdybychom tedy hovořili o bublině, měli bychom hovořit o takové, která vznikla kvůli ekonomické politice. Bublina ale není bublinou, dokud nepraskne. A otázkou zůstává, proč by se něco takového mělo stát na dnešním dluhopisovém trhu.
Dluhopis je nárokem na budoucí tok hotovosti. Jeho cena ukazuje, kolik jsme za tento tok dnes ochotni zaplatit. Musíme si uvědomit, že tento tok hotovosti se nezmění v závislosti na tom, kolik za dluhopis zaplatíme – to je důvod, proč vyšší ceny dluhopisů znamenají nižší výnosy. Proč je to důležité? Protože když se hovoří o bublině, lidé nemají na mysli defaulty firem či států. Mají na mysli to, kolik se platí za daný tok hotovosti. Jak poukazuje Brad DeLong, znamená to důležitou věc. Jestliže se totiž trh propadne, nepostihne vás to v případě, že budete dluhopisy dále držet. Zpět dostanete přesně to, co jste od začátku čekali. Jen nebudete schopni dluhopis prodat za tu cenu jako dříve. Například ve srovnání s hypotéční bublinou jde o velký rozdíl.
Jak by tedy vypadal nejhorší scénář? Fed zvýší sazby a dolar posílí natolik, že se investoři začnou obávat o splátky dolarových dluhů u některých firem. Všichni se budou snažit prodávat dluhopisy na rozvíjejících se trzích a jejich ceny zkolabují. Pokud by se to dotklo kredibility některého z velkých hráčů na trhu, problém by se mohl přenést i na další trhy. Pravděpodobné to není, ale také to nelze úplně vyloučit. Vše ovšem závisí na to, zda Fed zvedne sazby více, než se čeká. Pouze poté by nastala panika. Pokud bude vše jasně signalizováno, nedojde k překvapení a pohyb trhu by se neměl změnit v chaos. Fed si cení transparentnosti a je těžké si představit, že by své plány nedal včas jasně najevo. Na dluhopisových trzích tedy budou nějaké ztráty, ale ne ztráta důvěry. Jinak řečeno, na papíře nebude hodnota dluhopisů taková jako dřív, ale stále budou přinášet to, co se čekalo. Pokud je toto bublina, dá se s ní žít.
Autorem je Matt O'Brien.
Zdroj: The Washington Post, WonkBlog