Německá banka se začala připravovat na možný odchod Británie z Evropské unie. Mluvčí peněžního ústavu podle agentury Reuters oznámila, že společnost ustavila pracovní skupinu, která bude uvažovat o přesunu některých operací do Německa nebo do jiných zemí eurozóny v případě, že Británie opustí osmadvacítku. Referendum o setrvání země v unii slíbil konzervativní premiér David Cameron v kampani před květnovými volbami, které jeho straně přinesly vítězství.
je největší německou bankou a druhou největší bankou podle aktiv v eurozóně. V Británii začala působit v roce 1873, v současnosti má v zemi téměř 9000 zaměstnanců na zhruba 16 lokalitách v zemi.
Pracovní skupina bude prozkoumávat různé scénáře takzvaného brexitu, tedy odchodu Británie z EU, a jejich důsledky na činnost peněžního domu v zemi, sdělila mluvčí.
Podle listu Financial Times je Deutsche první bankou, která veřejně oznámila, že se oficiálně zabývá možnými následky slíbeného referenda. Očekává se, že podobné kroky zahájí i jiné peněžní ústavy s rozsáhlými operacemi v Británii, napsala agentura Reuters. Očekává se, že tak v nejbližších měsících učiní i další významné bankovní domy, které působí nebo sídlí ve Velké Británii.
Cameron ve snaze získat podporu co největšího počtu euroskeptických spoluobčanů před volbami slíbil, že v případě svého vítězství bude vyjednávat o změně vztahů Británie s EU a poté do roku 2017 uspořádá referendum o setrvání země v unii. Bezprostředně po volebním úspěchu své strany splnění tohoto slibu potvrdil.
Guvernér britské centrální banky Mark Carney minulý týden uvedl, že je důležité, aby vláda v Londýně vnesla jasno do toho, jak hodlá v otázce referenda postupovat. Mnoho zástupců byznysu si ve snaze omezit nejistotu přeje referendum už v příštím roce, napsala agentura AP.
Oznámení banky přichází jenom chvíli poté co seniorní manažeři JCB připustili, že Velká Británie by neutrpěla velkou ztrátu nebo negativní efekt plynoucí z opuštění Evropské Unie. Lord Bamford a Tory, ti co jsou ideovými otci odchodu, se nechali slyšet již dříve, že Velká Británie může mírumilovně a smysluplně fungovat bez EU.
Zdroj: ČTK, Business Insider, The Guardian