Aktualizováno Německá data o vývoji spotřebitelských cen přináší za měsíc září nepříjemné zprávy. Index CPI, podle prvního odhadu, klesnul na minus 0,2 procenta oproti stagnaci v srpnu. Trh sice pokles čekal, ale ne takto výrazný. Také na meziroční bázi sledujeme přibližování se spotřebitelských cen zóně deflace, viz graf. Index CPI v září y/y stagnuje, o měsíc dříve ceny vzrostly o 0,2 %. Na úrovni harmonizovaného indexu CPI došlo m/m k ještě většímu pohybu, z předchozí stagnace se ceny ponořily do 0,3procentního záporu (harmonizovaný index CPI y/y -0,2 %).

Zářiový pokles cen byl oproti předchozímu měsíci druhý nejvýraznější v letošním roce. V lednu (neharmonizovaný) index CPI spadnul o rovné procento, což je historické dno na úrovni m/m vývoje. Za negativním cenovým vývojem stojí zejména levná ropa/energie. Obnovený pokles cen komodit se promítá do nižších výrobních/přepravních nákladů a zvyšuje tlak na zlevňování, což negativně dopadá také na inflační očekávání. Prezident ECB Draghi již dříve prohlásil, že kvůli padajícím komoditám, by se mohla inflace na úrovni celé EMU ještě letos podívat do záporného teritoria.
Dnešní data potvrzují, že inflační impulsy nepřichází ani z evropské ekonomické lokomotivy, která se navíc těší velmi slušnému růstu, který by jinak implikoval také růst cen. Efekt levné ropy je však silnější a navíc není tak přechodný, tak se dříve zdálo. Například MMF dnes zhoršil hospodářský výhled Ruska kvůli tomu, že očekává pokračování nízkých cen ropy (okolo úrovně 45 USD/barel) i v dalších třech letech. Pokles cen v Německu, doprovázený obdobným vývojem ve Španělsku, by mohl navíc poslat do minusu také hlavní index CPI na úrovni celé EMU (zveřejněn bude zítra a čeká se y/y stagnace).
Hon na inflaci tak (nejen v Německu) pokračuje, avšak levná ropa úsilí ECB zatím zdárně hatí. Podrobnosti o pohybu cen v jednotlivých sektorech německého hospodářství přinese až zpřesněný odhad. Euro reaguje na data oslabením proti dolaru v řádu 0,2 % na úroveň 1,1204 EURUSD.