Srpnové tržby německých maloobchodníků přináší zklamání. Na meziměsíční bázi se tržby snížily o 0,4 procenta, čekal se přitom růst o 0,2 %. Positivní zprávou je alespoň červencová revize, která poslala finální údaje o 0,2 p.b. výše na konečné zlepšení o 1,6 %. Oproti stejnému období před rokem se tržby zvýšily o 2,5 % (viz graf), avšak ani na y/y bázi nedosáhly na konsensus trhu nastavený na 3,3procentní růst. Také zde však revize vylepšila konečný údaj o 0,5 p.b. na meziroční růst o 3,8 procenta. Srpnový m/m pokles je třetí nejhorší v letošním roce.

Pokles celkových tržeb táhly dolů zejména slabší prodeje obuvi a oděvů (-3,4 % m/m, -9,1 % y/y) společně s ochlazením poptávky po výrobcích z oboru IT. Dařilo se naopak prodejům potravin a tabáku, vybavení pro domácnost, nebo kosmetice a lékům. Údaje o tržbách za prodej automobilů nejsou za srpen dostupné, lze však očekávat, že skandál VW je pošle do záporu.
Dnešní data jsou další nepříjemnou zprávou přicházející z evropské hospodářské lokomotivy. Včera byl zveřejněn údaj o vývoji německých spotřebitelských cen za září, který též trhy nepotěšil. Vlivem levné ropy/energií totiž index CPI (zatím podle prvního odhadu) nečekaně klesnul na minus 0,2 %. Meziročně proces desinflace pokročil až k zářiové stagnaci, na úrovni harmonizovaného indexu CPI došlo až k sestupu na minus 0,2 procenta.
Negativní cenový vývoj v Německu přidělává vrásky ECB, protože může stáhnout inflaci v celém eurovém bloku do záporných hodnot a podkopat tak úsilí centrální banky nastartovat, prostřednictvím QE, návrat inflace k 2% cíli.