Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Rétorika Fedu stále v holubičím tónu a eurodolar atakuje hranici 1,14

Rozbřesk - Rétorika Fedu stále v holubičím tónu a eurodolar atakuje hranici 1,14

12.10.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Dolar dál ztrácí půdu pod nohama s tím, jak trhy ztrácejí víru v růst amerických sazeb. Ten byl také jedním z klíčových debatních témat víkendového výročního setkání Mezinárodního měnového fondu v Peru. Došlo znovu k poněkud paradoxní debatě. Viceprezident Fedu Stanley Fischer vysvětloval, proč musí být Američané opatrní a monitorovat všechna možná rizika. Zatímco zástupci rozvíjejících se trhů, které může růst amerických sazeb teoreticky nejvíce poškodit, vyzvali opětovně Fed k větší rozhodnosti. Když už mají americké sazby růst, ať Fed začne spíše dříve a ukončí stávající období nejistoty. Víkendové vystoupení Fischera v Limě však nepřineslo moc odhodlání k rychlé akci. Poslední dva reporty z trhu práce označil za “zklamání” a mezi řádky vybízel k opatrnosti.Jasné je jedno, v centru pozornosti budou v nadcházejících týdnech a měsících více než kdy jindy čísla ukazující na kondici největší americké ekonomiky.

V tomto týdnu to budou především maloobchodní tržby (trhy jsou nastaveny na pozitivní výsledek), další pokles inflace a v pátek nově nabízená pracovní místa - jeden z oblíbených indikátorů guvernérky Fedu Janet Yellenové. V červenci nově otevřená pracovní místa dosáhla historických maxim a slušný výsledek by mohl mírnit obavy z toho, že americkému trhu práce dochází dech. V tomto týdnu se také naplno rozjede americká výsledková sezóna. Trhy čekají, že kvůli problémům Číny a silnému dolaru, zisky podniků v S&P 500 poklesnou o více jak 5 %. Pokud budou mít pravdu, poklesnou zisky poprvé od roku 2009 dva kvartály. To nezní jako dobrá zpráva pro jestřáby v americkém Fedu.

Region - forex

Regionální měny vůči euru v pátek posilovaly, i když ne nějak výrazně. Dobrou náladu, která se následně projevila i v regionu, v eurozóně podpořila čísla z Francie v podobě nečekaně dobré průmyslové produkce (za srpen).

Nadcházející týden je v regionu alespoň trochu zajímavý především díky datům z Polska, i když i zde přijde zveřejnění patrně nejzajímavějšího údaje - průmyslové produkce - na řadu až příští týden. Otázkou je, zda zlotý nebude v následujících dnech žít spíše blížícími se parlamentními volbami.

Dluhopisy
Německé výnosy lehce vzrostly díky dobré náladě na akciových trzích, silnější francouzské průmyslové produkci a v neposlední řadě na trzích doznívala nepovedená německá desetiletá aukce z počátku uplynulého týdne. Zdá se, že německé výnosy na současných úrovních nedokážou přitáhnout dostatečné množství kupců. V tomto týdnu je kalendář v eurozóně slabší a velká část pozornosti dluhopisových trhů bude směřovat do USA, kde vedle maloobchodu a inflace bude startovat výsledková sezóna za třetí kvartál. Dluhopisy by měly opět primárně sledovat, především na delším konci, zda si dobrou náladu udrží akciové trhy.

Komodity
Ceny základních kovů v pátek prudce vzrostly - v průměru o 4,6 % - a to zejména díky silnému růstu cen zinku (+10 %) a olova. Měď sice zaostala, ale i tak se její cena zvýšila o 3,1 %. Cenu mědi sice v poslední době podporuje setrvalý pokles zásob na LME, ale v jejím případě a zejména v případě zinku sehrály roli informace o omezení produkce společností Glencore. Cena ropy Brent sice v pátek poklesla, ale výraznějším výprodejům bránil mimo jiné pokles aktivity amerických těžařů.

Zajímavou událostí je z hlediska komoditních trhů zítřejší zveřejnění dat o čínském zahraničním obchodu, které umožní lépe posoudit stav čínské poptávky.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů