Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ten nejlepší ekonomický systém nikdo hájit nebude

Ten nejlepší ekonomický systém nikdo hájit nebude

26.01.2016 14:34
Autor: Redakce, Patria.cz

Na Twitteru byla před několika dny jednou skupinou aktivistů rozjeta kampaň s názvem #ResistCapitalism. Tato snaha o „odpor vůči kapitalismu“ má levicový nádech a mohli bychom ji považovat za nevýznamný jev. Rétorika některých politiků ale ukazuje, že diskuse nad tím, který ekonomický systém je nejlepší, je stále relevantní.

Mohli bychom se domnívat, že s pádem Sovětského svazu a úspěšnou liberalizací Číny a Indie se celá diskuse o výhodách a nevýhodách kapitalismu ukončila. Podle průzkumu organizace Pew z roku 2014 je podpora ekonomiky svobodného trhu stále vysoká, a to po celém světě. Jen v několika málo zemích lidé nesouhlasí s tvrzením, že „většina lidí se má lépe v tržní ekonomice, i když někteří lidé jsou v ní chudí a někteří bohatí“. Mezi tyto země patří Řecko, Španělsko, Argentina, Japonsko a Jordán. Ale i v těchto zemích je skutečná opozice vůči kapitalismu nevýrazná.

Pro širokou podporu kapitalismu existuje řada dobrých důvodů. Během posledních zhruba 25 let jsme viděli enormní zlepšení životního standardu v chudých i vyspělých zemích. Počet lidí žijících v extrémní chudobě se propadl i přesto, že světová populace dále roste. Menší počet lidí trpí hladem. A je jasné, že hybnou silou tohoto vývoje je právě kapitalismus. Svět díky němu představuje lepší místo k životu. Proč jsou tedy někteří mladí idealisté přesvědčeni, že je třeba se kapitalismu bránit?

Jedním z důvodů může být prostá ignorance. Mladí tradeři na Wall Street ignorují nebezpečí bublin, protože oni sami zažili jen časy boomu. Stejně tak mladí lidé z bohatých zemí nezažili tíhu života v komunistické zemi, že ve feudálním systému. Levicoví aktivisté znají pouze problémy, které sebou nese kapitalismus. Tedy například příjmovou nerovnost, nejistotu udržení si pracovního místa či povrchnost spotřebního života. Pro ně jsou tyto problémy velmi významné, protože ve vyspělých zemích už to jsou jediné problémy, které existují.

Mohli bychom tedy nad celým levicovým hnutím mávnout rukou s tím, že jde o rozmazlené děti, které si neváží toho, jak dobře se mají. Podívejme se ale nejdříve na to, proti čemu vlastně bojují. Je tu totiž také pravicové libertariánské hnutí, které během posledních 35 let rovněž výrazně přestřelilo. Například prezident Ronald Reagan tvrdil, že jediným problémem je vláda. Následovaly ho řady akademiků a politiků, kteří ve své snaze zabít vládu ignorovali klíčové aktivity, které vláda musí zajišťovat. Týká se to školství, investic do infrastruktury, výzkumu a vývoje a dalších oblastí, kterým se soukromý sektor nevěnuje.

Snahy o omezení státu blahobytu šly ve vyspělých zemích ruku v ruce s růstem příjmových nerovností. V globální ekonomice jako celku sice příjmová nerovnost klesala, ale pracující lidé ve vyspělých zemích čelili stále větší a větší nerovnosti. Přílišná liberalizace může vést k tomu, že se lidem začne nedostávat toho, co chtějí a potřebují. A některé studie ukazují, že vládní sektor je klíčový i z hlediska ekonomického růstu. Pokud je to pravda, pak příliš mnoho reaganismu zvyšuje chudobu každého z nás.

Je tak možné, že přehnané požadavky a rétorika z levé části politického spektra znamenají pouze reakci na stejně přehnanou rétoriku od pravice. Svobodný trh dokázal zázraky, ale čistý a ničím nemezovaný kapitalismus je něčím, čemu bychom se měli bránit. Ve skutečnosti je totiž nejlepší nudná smíšená ekonomika, která stojí na kapitalismu, ale obsahuje i prvky socialismu. Takový typ ekonomiky ale zřejmě není pro nikoho dost inspirující na to, aby na sociálních sítích zakládal hnutí na jeho obranu.

Autorem je ekonom Noah Smith.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Krátkodobé investiční tipy - výběr z evropských akcií
26.01.2016 11:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu
6:24Willett Advisors: Spojené státy v mimořádné pozici, Čína hodnotovou akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university