Zatímco v uplynulém roce se důvěra firem v evropském hospodářství téměř pravidelně zvyšovala a v prosinci dosáhla dokonce čtyřletého maxima, letošní rok je zatím ve znamení ochlazování firemních očekávání. Podruhé za sebou se nálada podniků snížila a nyní odpovídá zhruba úrovni dosahované v polovině loňského roku.
Zhoršuje se nálada v průmyslu, ve službách včetně maloobchodu a finančnictví. Zlepšení tak zažívá pouze stavebnictví, které těží z veřejných zakázek a rostoucího zájmu investorů o realitní trh zažívající v době neskutečně dostupných a levných peněž opět svůj boom. Za pozornost stojí i zhoršení objednávek v průmyslu, které se dotýká téměř všech zemí Unie. Znovu platí, že závěr loňského roku firmy vnímaly z pohledu poptávky ve srovnání s letošním únorem mnohem lépe.
Zajímavý zejména pro centrální banky může být pokles inflačních očekávání v průmyslu a ve stavebnictví. Svoji roli nepochybně sehrávají levné energie a komodity, nicméně dlouhodobě se ukazuje, že minimálně v průmyslu prostor pro inflaci stále ještě nevzniká. A to ani navzdory masivnímu tisku nových eur.
Jestliže firmy v posledních dvou měsících jen brzdí svůj dřívější optimismus, tak v případě spotřebitelů dochází už v podstatě od začátku loňského roku ke zhoršování nálady. Sice se na chvíli zdálo, že se blýská na lepší časy, ale nyní se nálada opět začíná rychle propadat a potvrzuje tak dřívější trend. Spotřebitelé v Evropě si znovu začínají uvědomovat, že sice ekonomika většiny zemí EU roste, ale rozhodně ještě vyhráno nad dlouhodobými problémy nemá. Zvýšily se obavy z vývoje finanční situace domácností během následujícího roku i z celkové ekonomické situace.
Měkké ukazatele zatím naznačují, že start evropské ekonomiky do letošního roku rozhodně nebyl ve znamení extra silných čísel. I mezi spotřebiteli je vidět odbourávání dřívějšího optimismu a to dokonce i v zemích, které se mohou pyšnit solidními výsledky (viz například Německo) včetně rostoucí životní úrovně a extrémně nízké nezaměstnanosti.