Aktualizováno Inflační data ze Spojených států zaostala za odhady. Spotřebitelské ceny v dubnu stouply o 0,2 procenta po 0,3procentním poklesu v březnu. Meziroční inflace ale zpomaluje na 2,2 z 2,4 procenta, zatímco trh předpokládal 2,3 pct. Dubnové tempo cen je letos zatím nejnižší. Projevilo se v něm zpomalení u energií v důsledku vyšší srovnávací základny, potraviny zůstávají u pomalého tempa zdražování.
Jádrová inflace se dostává pod 2 procenta poprvé od října 2015. Dubnových 1,9 pct je pod konsensem - trh čekal udržení 2procentní hladiny. V rámci jádrového indexu působí jako brzda zejména ceny aut a oděvů. Slušné tempo zdražování naopak sledujeme u zdravotnických produktů a služeb, nákladů na bydlení či dopravy.
Dubnová data o cenách nejprve překvapovala pozitivně - dovozní ceny rostly rychleji, než se čekalo, a to samé předvedly následně ceny výrobní. Je tedy o to větším překvapením, že spotřebitelská inflace zpomalila a to ještě i pod celkem nízký konsensus. Čísla vnesla pochybnosti do přesvědčení trhů, že červnové zasedání Fedu přinese zvýšení sazeb, sázky na tento krok však zůstávají naprosto dominantní.
Zajímavější je posun očekávání o politice Fedu za celý letošní rok: Dosud se trh jasně přikláněl k dvojímu zvýšení sazeb ve zbytku roku, nyní už hodnotí varianty jednoho a dvou zvýšení stejně pravděpodobně. Společně s tím se vydaly dolů americké dluhopisové výnosy a dolar oslabuje.
