Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurozóna i USA se přehřívají, převažují ale pozitivní efekty

Eurozóna i USA se přehřívají, převažují ale pozitivní efekty

06.04.2018 15:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Silné globální oživení s sebou v některých ekonomikách přináší obavy z přehřívání, které by nakonec mohlo skončit prudkým ochlazením ekonomické aktivity, či dokonce recesí. Analytici francouzské banky Natixis ovšem poukazují na to, že existuje více způsobů, jakými se hospodářství může přehřívat, a ne všechny z nich jsou negativní.

V souvislosti s rychle rostoucí ekonomikou, která začíná narážet na svůj potenciál, se obvykle hovoří o hrozbě růstu inflace a sazeb. Jak ukazují následující dva grafy, tyto obavy by teoreticky mohly být namístě jak v případě Spojených států, tak v eurozóně. Obě ekonomiky se totiž nacházejí v situaci, kdy růst skutečného produktu (vyznačen šedou křivkou) převyšuje potenciální růst (vyznačen přerušovanou fialovou křivkou) daný vývojem produktivity a pracovní síly:

0

Jak ovšem ukazuje další graf, jádrová inflace v eurozóně a ve Spojených státech se zatím nechová způsobem, který je typický pro přehřívající se ekonomiku:

0

Natixis následně poukazuje na to, že přehřívání může mít také formu zhoršující se obchodní bilance. Takový případ nastává v situaci, kdy domácí ekonomika není schopna pokrýt silnou poptávku, a ta tak do země nasává zboží a služby ze zahraničí. Ve Spojených státech ke zhoršování obchodní bilance skutečně dochází, a to znatelně. Eurozóna se ale naopak těší růstu vnějších přebytků.

Natixis ovšem poukazuje i na to, že vedle zmíněných dvou „tradičních“ projevů přehřívání může ještě v ekonomice docházet k pozitivnímu vývoji. V takovém případě se firmy, které čelí nedostatku práce a výrobních kapacit, vydají směrem zvyšování produktivity. A zároveň může situace na trhu práce a vývoj mezd vyvolat růst míry participace, který uvolní tlaky na trhu práce.

Podle analytiků banky lze takový vývoj do určité míry pozorovat v obou ekonomikách. Ve Spojených státech dochází do určité míry k růstu participace a ke znatelnému zvýšení produktivity. V eurozóně je pokrok v oblasti produktivity menší, ovšem výraznější je zase růst participace. Natixis tak dochází k závěru, že negativní formy přehřívání zatím v eurozóně patrné nejsou a její ekonomika jen těží z pozitivních efektů boomu, které posouvají potenciál nahoru. Tyto efekty se projevují i ve Spojených státech, nicméně u nich je zřejmé rovněž prudké zhoršování obchodní bilance.

Zdroj: Natixis

 
 

Čtěte více:

To lepší už globální ekonomika předvedla, je čas myslet na obrat
13.03.2018 6:47
Míra nezaměstnanosti v řadě ekonomik dramaticky klesla, růst mezd na...
Čemu se radši vyhnout při detekci bublin
12.03.2018 18:39
Čtenář sledující dění na akciových trzích již dlouhou dobu čelí záplav...
Inflační tlaky se blíží plíživými kroky, říká Fidelity
21.03.2018 12:18
V současném globalizovaném světě může růst mezd v jedné jeho části ry...
Holubice s výhradou…
29.03.2018 14:58
Ještě více holubičí než doposud. Tak se dá hodnotit výsledek březnovéh...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data