Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlato se začalo chovat záhadně. Míří k předchozím maximům?

Zlato se začalo chovat záhadně. Míří k předchozím maximům?

04.05.2018 18:19

Možná, že ze zlaté horečky pokrizových let jsme se nyní přesunuli do opačného extrému, kdy tato komodita u investorů žádné velké vzrušení nevyvolává. Tomu mimo jiné pomohlo, že segment poptávky, kterému můžeme říkat „rakouský“, si našel jinou hračku a tou jsou kryptoměny (které jej ale také již několikrát pěkně vytrestaly). Jak to nyní vypadá se žlutým kovem?

Zlato v poslední době ve svém chování vykazuje určitou anomálii. Ta je zřejmá z prvního z následujících dvou obrázků (ten druhý ukazuje vývoj nominální a reálné ceny této komodity). Někdy na přelomu loňského a letošního roku totiž došlo k významnému odtržení reálných výnosů amerických vládních obligací (v grafu světle fialově na invertovaném měřítku) a ceny zlata

001

Minimálně od roku 2012 k něčemu podobnému dochází jen zřídka a v takovém měřítku, jako v posledních měsících, jde o naprosto ojedinělý jev. Jak jej vysvětlit? Já sám si tahouny ceny zlata rozděluji na dvě skupiny, které můžeme nazvat „hypersupermegainflace“ a „zkázopravectví“. Někdy tyto dvě skupiny táhnou stejným směrem, někdy proti sobě: První scénář získává na relevanci v prostředí, kdy panuje vysoká inflace a způsobuje chaos v ekonomice i ve společnosti. Druhý případ hrozí naopak v době, kdy chaos doprovází/způsobuje hluboká deflace. Pak zlato samozřejmě ztrácí inflační stimulaci, zbývají jen zkázopravecké teorie a obavy.

Když v minulých letech rostly reálné výnosy obligací, cena zlata měla tendenci k oslabení, jelikož investoři, a hlavně spekulanti vyšší výnosy interpretovali jako faktor snižující pravděpodobnost vysoké inflace. A naopak. Jenže nyní výnosy rostou (tj. měla by klesat pravděpodobnost vysoké inflace), ale cena zlata roste. To by v mém myšlenkovém rámci naznačovalo, že na trhu začaly značně převládat faktory skupiny „zkázopravectví“. Existuje ale pro tuto mou teorii reálný základ? Těžko říci, zda je geopolitická situace nyní horší, nebo lepší, než před časem. K horšímu jsme se asi jednoznačně posunuli jen v oblasti mezinárodního obchodu, jenže to je zároveň faktor deflační a tuto deflační stránku by trh musel nyní úplně ignorovat.

Popsanou anomálii tedy oním jednoduchým rámcem úplně vysvětlit nedovedu. Možná se ke zlatu vrací ti, kteří jsou zklamaní různými „coiny“, možná jej kupí nějaká centrální banka, či třeba Indie. Jisté je jen to, že zlato v posledních měsících ztratilo pevnou vazbu s inflačně-sazbovými proměnnými, kterých se do té doby naopak pevně drželo. Svým způsobem jde o jev překvapivý i proto, že jestli v pokrizových letech někdy alespoň s malou pravděpodobností hrozilo přestřelení inflace, je to nyní (a pak ještě v prvních fázi monetární stimulace, když prudce rostly ceny komodit).

Návrat do výšin?

Je možné, že by současné trochu záhadné chování zlata vrátilo jeho cenu až na předchozí maxima? Jsem si téměř jist, že bez reálné hrozby vysoké inflace (tedy zešílení politiků, nebo centrálních bankéřů), či jiného chaosu je odpověď jasně záporná. Když před lety začala cena zlata prudce růst, upozorňoval jsem tu na to, že jde o vývoj tažený do značné míry selektivním „výmarským“ pohledem na historii a značně omezeným pohledem na monetární teorii. Tedy pohledem, který dává automatické rovnítko mezi růstem monetární báze a růstem cen bez toho, aby bral v úvahu takové proměnné, jako je zadrhávající se multiplikace a rychlost oběhu peněz. Spekulanti také postupně pochopili, že na zlato nelze hledět onou výmarskou optikou doplněnou o primitivní chápání kvantitativní rovnice peněz. Takové pochopení snad jen tak nevyvane, snad zase až s příští generací. Další raketový růst cen zlata opřený jen o podobné vratké úvahy tedy nepřijde. Snad.

Se zlatem je to ale přes výše uvedené složitosti podle mne stále jednoduché. Určitě si nezaslouží dominantní pozice v investičních portfoliích, ale nenulové zřejmě také ne. Tak by tomu bylo pouze v případě, kdybychom si mohli být absolutně jisti, že scénáře „hypersuperinflace“ a/nebo „chaos“ mají nulovou pravděpodobnost. Jelikož máme nejednu zkušenost s černými labutěmi, o takové nulové pravděpodobnosti bychom snít neměli a tudíž je namístě něco zlata vlastnit. A podotýkám, že pokud se někdo chce tímto způsobem zajišťovat i proti scénáři „chaos“, nezbývá než vykopat jámu v lese a tam schovat kov fyzický, protože finanční pohledávky za zlatem, jako jsou třeba ETF, by v takovém scénáři asi nefungovaly.

 

Čtěte více:

Kobalt pro korejskou chemičku udává trhu s bateriemi nový tón
18.04.2018 6:19
Nová dohoda korejského výrobce baterií LG Chem a čínského producenta k...
Dluhy ubitý vrtač Seadrill: Odrazí se ode dna?
19.04.2018 15:33
O více než 60 % stouply ve středu akcie Seadrill. Společnost zabývajíc...
Bouře na trzích s hliníkem. Mračna nad Rusalem
25.04.2018 12:10
Po dvou týdnech politických bouří vyvolaných americkými sankcemi vůči ...
Efekt třímetrákové gorily: Jak Trump cvičí s globálními trhy komodit
01.05.2018 10:17
Myšlenka, že jemné mávnutí motýlích křídel může vyvolat chaos na druhé...
Poptávka po zlatě roste od roku 2001 v průměru o 18 procent ročně
01.05.2018 16:02
Poptávka po zlatě celosvětově roste od roku 2001 v průměru o 18 procen...
Klíčové číslo pro akcie Tesly: 4 miliardy dolarů
02.05.2018 18:26
Již před delším časem jsem tu psal, že čím více o tom přemýšlím, tím m...
Netflix: Televizní bublina, nebo revoluce?
03.05.2018 6:45
Akcie americké internetové televize Netflix si letos připsaly 75% růst...
Tesla by měla koupit Škodu Auto. Nebo obráceně
03.05.2018 18:37
Pokud by Tesla měla ospravedlnit svou současnou kapitalizaci, musela b...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.02.2020
5:55Sumner: Snad Fed nebude ignorovat varování trhu
24.02.2020
22:06Černé pondělí na Wall Street
17:54Dopadající světlo
16:55Strach z viru nemizí. Po evropských akciích se hroutí Amerika, koruna slábne
15:49Buffett: Pokles akcií je pro nás fajn
15:04BBC: Čínské firmy trápí nedostatek peněz na mzdy a platby faktur
14:39Franklin Templeton: Úplné ekonomické důsledky koronaviru stále neznámé
13:43Ropa kvůli obavám z dopadů koronaviru na poptávku prudce zlevňuje
13:03Týdenní výhled: Dopady viru na akcie a další čísla z průmyslu  
12:14Investiční tip Adidas: Optimistický výhled a sázka na růst trhu  
11:25Piráti žádají americké politiky a akcionáře CETV o prošetření rizik prodeje mediání skupiny do rukou PPF Petra Kellnera
11:11Únorová podnikatelská nálada v Německu: Nečekané zlepšení, virus se ale ještě plně nepromítl
10:35Ceny v průmyslu stouply v lednu meziměsíčně nejrychleji za 9 let
10:30ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:00Evropské trhy propadají ve strachu z šíření koronaviru
9:13Rozbřesk: Šíření koronaviru v Evropě vrací na trhy strach
9:11Důvěra v ekonomiku opět mírně klesá (komentář analytika)
8:49Evropa chce prosadit rychlé zavedení globální digitální daně
8:45Evropské trhy zřejmě v úvodu výrazně klesnou. Koronavirus se šíří v Itálii i ve světě  
8:44UBS: Finanční trhy podceňují rizika spojená s koronavirem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board