Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co nyní konkrétně znamená investiční rada, že „s Fedem se nebojuje“?

Co nyní konkrétně znamená investiční rada, že „s Fedem se nebojuje“?

14.5.2018 18:36

Investoři a čtenáři, kteří se na trhu pohybují již delší dobu, si možná vzpomenou, jak se živě hovořilo o takzvané Greenspanově opci. Vzpomněl jsem si na ní, když jsem četl investiční komentář, který připomínal známé pravidlo, že „s Fedem se nebojuje“. Toho by se investoři měli skutečně držet. Je to jen jeden zádrhel – mnohdy není tak úplně jasné, o co Fedu vlastně jde. A tudíž ani to, co to vlastně znamená (ne)bojovat s ním.

Není tak lehké izolovat jeden jediný faktor, který způsobí recesi, ale podle řady rozumně znějících výzkumů k recesím značně přispívá Fed utahováním své politiky a zvyšováním sazeb. Tedy přesněji řečeno přílišným utahováním své politiky a zvedáním sazeb. To je mimochodem jeden z důvodů, proč je nyní po dlouhých letech s jasnými deflačními tlaky stále relevantní hovořit o takzvané asymetrii rizik – o tom, že škody způsobené přepáleným utahováním by byly vyšší, než škody způsobené utahováním příliš pomalým.

S jedním z výzkumů poukazujících na nepříjemně přestřelující Fed přišel v roce 2017 Goldman Sachs a z něj se můžeme podívat na následující graf. Ukazuje klíčové faktory, které přispěly k předválečným a poválečným recesím. Po druhé světové válce jednoznačně dominuje monetární politika (před ní řádily spíše propady cen aktiv, úvěrové bubliny, zahraniční nákazy a zemědělské komodity):

001

Z výše uvedeného bychom neměli odvozovat, že by nám bylo lépe bez centrálních bank – nedokonalost nástroje automaticky neznamená, že nepomáhá. Nicméně určitě se zdá, že pokud Fed začne zvedat sazby, je velké riziko, že to dříve, či později neskončí dobře. A pokud by se investoři drželi pravidla „nebojovat s Fedem“, museli by prodávat ve chvíli, kdy začne sazby zvedat. Tak jednoduché to ale evidentně není – už proto, že kvůli takové strategii by například investoři úplně přišli o rally roku 2017.

Jedním z možných protiargumentů je zmíněná Greenspanova opce. Za vlády údajného „maestra“ se totiž trhy domnívaly, že pokud by přišlo znatelné oslabení, centrální banka vždy zakročí tak, aby pokles cen akcií nenapáchal velké škody (efektivně by vytvářela put opci). Poté se ještě hovořilo o tom, že zrovna tak existuje Bernankeho opce, ovšem o opci Yellenové jsem neslyšel a asi bychom neměli očekávat Powelovu opci. Tento argument nám tedy na optimismu nepřidá, opak ale platí o tom, na co poukazuje například Schwab v následujícím grafu. Ten popisuje historické cykly utahování a během nich dosaženou návratnost indexu SPX:

001 

První dnešní graf tedy tvrdí, že Fed má svým utahováním nepříjemnou tendenci vyvolávat recese, druhý ale ukazuje, že během utahovací fáze cyklu se akciovému trhu obvykle vede pozoruhodně dobře. Zdánlivý rozpor ale můžeme vysvětlit jednoduše – utahovací fáze přichází v době, kdy se ekonomice vede ještě relativně dobře, může začínat přehřívat. Akcie sice hledí dopředu, ale této fáze si ještě užívají. Když začne skutečně hrozit recese, Fed obvykle svou politiku mění a sazby snižuje. A pak přichází i zlá doba pro akcie.

Na celou věc je možná nejlepší se dívat jako na rozdíl mezi „dobrým“ a „přepáleným“ utahováním. To první zajišťuje, aby ekonomika hladce přistála na svém potenciálu a vydala se cestou dlouhodobě udržitelného růstu (který by měl být tím nejlepším ze všech možných scénářů). Přepálené utahování způsobuje naopak tvrdý pád pod potenciál, do útlumu, či recese. Měkké přistání je jakýmsi svatým grálem centrálních bankéřů a pokouší se o něj i nyní. Asi vždy jim tyto pokusy komplikují nestandardní faktory a podmínky a zejména dnes o ně není nouze: Mzdy a (jádrová) inflace se z ne plně známých faktorů odmítají chovat učebnicově, černé labutě v Bílém domě se rozhodly, že na vrcholu cyklu podniknou poměrně mohutnou fiskální stimulaci a zároveň máváním svých křídel rozvířily geopolitické vody. Dluhy nejsou na zrovna uklidňujících úrovních a to samé platí o cenách některých (!) aktiv.

Šance na měkké přistání tu ale je a tím se dostávám zpět k úvodu. Tedy k tomu, co to nyní znamená (ne)bojovat s Fedem. V tuto chvíli se mi zdá, že boj s ním by na jednu stranu znamenala představa, že tu bude i nadále panovat silně růžová kombinace nadtrendového růstu a velmi uvolněné monetární politiky. Na stranu druhou ale tímto bojem jsou i představy, že vše míří k brzké recesi a propadu cen akcií vyvolaným přepáleným růstem sazeb. Tedy třeba tím, že by vedení Fedu začalo (opět) vnímat svůj cíl asymetricky a zpanikařilo z toho, že inflace překročila 2 % (viz poslední graf, ve čtvrtek se dozvíme nová čísla):

001

 

Čtěte více:

Krugman: Fed dělá chybu, inflační cíl je příliš nízko a Phillipsova křivka stále žije
9.4.2018 17:36
Paul Krugman hovoří na stránkách New York Times o třech základních otá...
Project Syndicate: Stále stejná písnička centrálních bank
12.4.2018 17:31
Výměna stráží, k níž v letech 2018-2019 dojde v systémově významných c...
Pictet: Síla dolaru bude kulminovat v polovině roku
30.4.2018 11:41
V posledních dnech došlo ke znatelnému oslabení eura k dolaru. Podle i...
Marx je relevantní i dnes. Hlavně jako odstrašující příklad
11.5.2018 11:49
Karel Marx se narodil před dvěma sty lety a je stále zdrojem kontrover...
Zisky obchodovaných společností rostou mimořádně rychle. A to není právě nejlepší zpráva
11.5.2018 6:28
Zisky firem z indexu S&P 500 rostly v prvním čtvrtletí letošního roku...
Největší bublina na trhu je možná naplněná konopným kouřem
10.5.2018 18:16
Jednou z oblíbených hraček investorů lačnících po akciích prudce rosto...
Proč se nám nemůže podařit rychle zkopírovat německý ekonomický zázrak?
11.5.2018 18:31
Na konci devadesátých let bylo Německo považováno za slabý článek evro...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.7.2018
10:29Víkendář: Obama to nakonec nevydržel a promluvil
20.7.2018
22:00Wall Street: Klid před bouří ?
18:24Akcie ztrácí na atraktivitě, firmy hromadí stále více hotovosti
17:51Summary: Katastrofa se na GE nekoná, k problematické turbínové divize se však přidávají i obnovitelné zdroje
17:48Perly týdne: Prodávat Teslu, kupovat Amazon a (ne)bát se bouře na obzoru
17:25Banky poslaly Prahu těsně do zeleného, Trump Evropu opačným směrem  
17:13Trump opět dusí trhy. Chce slabší dolar a má ho  
16:52Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu Kč
16:25Technická analýza: Ležérní koruna větší aktivitu neindikuje, nerozhodnému dolaru by se mohlo dařit příští týden
16:15Martin Kycelt: Panika na AbbVie: Příležitost k nákupu? (video)
15:45Honeywell ve čtvrtletí překvapil. Tažným koněm opět divize Aerospace  
15:18Ropa pod tlakem medvědích zpráv  
14:41Hodí Fed trhům „válečný“ záchranný kruh?
13:16Trump je připraven uvalit další cla na čínské zboží za 500 mld. USD
11:56Microsoft opět příjemně překvapil, cloudový byznys se blíží pozici firemní jedničky (komentář analytika)  
11:47Globální růst vrcholí, rostou rizika
10:51Koruna setřásá ztráty, eurodolar se konsoliduje. Hlavní trhy bez jasné myšlenky  
10:40V Praze nejlépe Philip Morris, evropskému trendu se vymykají Commerzbank a Deutsche Bank  
10:29Aktualizovaný výhled Patrie na rok 2018: Ropu čeká konečně zklidnění  
10:04Avast koupí slovenskou vývojářskou firmu INLOOPX

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data