Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak je na tom nyní periferie eurozóny? Odpověď je překvapivá

Jak je na tom nyní periferie eurozóny? Odpověď je překvapivá

17.05.2018 15:41
Autor: Redakce, Patria.cz

Ještě před několika málo lety byla periferie eurozóny téměř synonymem pro vážné problémy. Hlavní ekonom francouzské banky Natixis ale ve své nové analýze poukazuje na významné změny, které ve španělské, italské, portugalské a řecké ekonomice proběhly.

Artus hledí na čtyři země, známé také pod zkratkou PIGS, pro jednoduchost jako na jeden celek a ptá se zejména na to, zda by kvůli nim mohlo dojít k další krizi podobné té z let 2008–2014. Tuto možnost posuzuje na základě krátkodobého i dlouhodobého vývoje ekonomického růstu, bilance běžného účtu, situace ve veřejných financích, v bankovním sektoru a na finančních trzích. „Výše produktu, nezaměstnanosti a investic se po roce 2014 výrazně zlepšily. Podobný je vývoj v oblasti celkové produktivity faktorů, nicméně produktivita práce zůstává stále velmi nízko,“ tvrdí ekonom.

Artus následně připomíná, že krizi v eurozóně fakticky vyvolala neschopnost zemí na periferii získat další půjčky ze zahraničí. Nebyly tak schopny financovat obrovské vnější deficity a právě proto je důležité sledovat, v jaké situaci se nachází bilance běžných účtů. Popisuje ji první z následujících dvou grafů a druhý se zaměřuje na vývoj čistého vnějšího dluhu zmíněné čtyřky zemí jako celku. Je zřejmé, že bilance běžného účtu se zlepšila výrazným způsobem, což přispívá i k pozitivnímu obratu u vnějšího zadlužení.

001 

Natixis hodnotí pozitivně i vývoj ve fiskální oblasti a základem jeho názoru je další graf, který porovnává skutečné fiskální deficity s deficity, které by v daný rok zajistily stabilizaci míry zadlužení. Po roce se skutečné deficity dostávají pod tuto úroveň a zmíněné čtyři ekonomiky jako celek tak jsou schopny udržet míru svého zadlužení stabilizovanou:

001 

Smíšená je situace v bankovním sektoru. Jeho ziskovost se totiž postupně zlepšuje a banky mají více kapitálu, nicméně objem špatných úvěrů se stále drží vysoko (i když má tendenci klesat). Možné finanční nerovnováhy Natixis hodnotí na základě pohledu na vývoj cen realit a míru zadlužení soukromého sektoru. Ceny nemovitostí se přitom nacházejí stále hluboko pod úrovněmi z roku 2007 (viz první z posledních dvou grafů) a míra zadlužení prudce klesla u domácností i korporací (viz druhý graf).

001 

Artus tedy tvrdí, že na periferii došlo celkově k obrovskému zlepšení ekonomické situace, obavy může částečně vzbuzovat bankovní systém a také potenciální růst, který táhne dolů zmíněná nízká produktivita práce.

Zdroj: Natixis

 
 

Čtěte více:

Stane se Španělsko jádrem eurozóny?
06.03.2018 17:04
Po globální finanční krizi a následně dluhové krizi v eurozóně se Špan...
Eurozóna má na výběr pár špatných možností. A pak také katastrofu
16.03.2018 11:11
Devatenáct zemí eurozóny sleduje nyní jako celek podobnou fiskální pol...
Brusel chce přesměrovat peníze z fondů EU ze střední Evropy
23.04.2018 11:55
Desítky miliard eur z fondů Evropské unie by mohly po roce 2020 místo...
Test ECB: Největší řecké banky by mohly ztratit 15,5 miliardy eur
07.05.2018 8:39
Čtyři největší banky v Řecku by za nejméně příznivých podmínek na trhu...
Krugman: Proč mzdy nerostou mnohem více a centrální bankéři používají mizerné modely
15.05.2018 12:21
Podle Paula Krugmana pracují centrální bankéři s jednou utkvělou předs...
Rozbřesk: Itálie v novém kabátě - přehled hlavních “třecích ploch”
15.05.2018 9:47
Vzestup italských anti-evropských stran není pro Brusel ničím příjemný...
Turecký prezident Erdogan chce větší vládu nad ekonomikou
15.05.2018 10:32
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že po prezidentských volb...
Kdy přijde „zlatý vrchol“ a co bude znamenat pro těžaře
15.05.2018 18:58
Před několika dny jsem se tu věnoval současnému do určité míry nestand...

Váš názor
 •  
  17.05.2018 19:45

  To je všechno hezké, jak je to teď, ale až se za pár let svět dostane do mnohem hlubší a vleklé krize, budou z toho ekonomové zase opupínkovatělí. A v ohrožení bude samotné euro. Masivní kvantitativní uvolňování pak už přinese jen masivní inflaci, vysoká nezaměstnanost vše jen zhorší, jinak než "na nůž" už to nepůjde, země budou muset investovat ze svého, aby to jako za Hitlera ještě pár let zůstalo funkční. Nepokoje budou později slabé slovo, bude to binec - a zjistí se, že na to stát nestačí, policie a armády budou na to slabé. Masové migrace se budou muset zastavit násilím. Je toho hodně, před čím bych chtěl varovat. Aspoň ty ekonomy od zelených lampiček, kteří nemají žádnou představu, co bude a jedou si pořád v tom svém. A politici na tom nejsoui o moc lépe.
  James Bond
  •  
   18.05.2018 9:33

   Krize určitě přijde. A taky určitě zase bude překonána (nebo potlačena, nebo odsunuta dalším růstem - jak už chcete). Ale proč musíte označovat analytiky od zelených lampiček jako lidi bez představivosti nechápu. Že zrovna Vy budete mít tu představivost lepší, větší a přesnější je minimálně otázkou, jestli ne přímo vyloučeno. A těšit se na to, až to přijde abyste mohl říct - "já to říkal" bez toho, abyste navrhoval řešení je úplně bezcenné. Hezký víkend
   premaj
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y