Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ikonická společnost neznamená automaticky atraktivní akcii

Ikonická společnost neznamená automaticky atraktivní akcii

9.10.2018 17:40

Společnost IBM spadla do „nevratného strukturálního poklesu“. Tvrdí to Lisa Ellis z výzkumné společnosti MoffettNathanson a podle toho také vypadá její pohled na akcie společnosti. Je to s nimi opravdu zlé?

Ellis ve své zprávě klientům podle CNBC píše, že „má rádu tuhle americkou ikonu,“ podporuje strategii současného managementu, ale na potřebný obrat se tu čeká již řadu let a stále není jisté, zda skutečně přijde. IBM má přitom podle jejího odhadu jen 25 - 30 % tržeb v růstových oblastech, naopak minimálně 33 % tržeb generuje byznys, který je v onom strukturálním poklesu. Celkově tak bude IBM stále zápasit s návratem k růstu a i cloudový byznys prý zaostává za Amazonem a Microsoftem.

Ellis v podstatě říká, že management sice dělá, co může, ale k dosažení opětovného růstu celkových tržeb to stačit nebude a akcie nepatří mezi atraktivní tituly. Já jsem zde o IBM psal v polovině minulého roku v souvislosti s akciovými investicemi do umělé inteligence. Vedle známých jmen jako NVIDIA, Amazon, Google, či Apple se tehdy hovořilo i o tom, že z boomu AI by mohla těžit právě i IBM. I tehdy jsem ale poukazoval na to, že tato společnost je taková bojující padlá hvězda.

Zatímco růstový investor s ohledem na výše uvedené zřejmě ani tuto mou úvahu nedočte, naopak investor hodnotový možná zbystřil. Právem? Následující tabulka ukazuje, že tržby firmy se už tři roky potácí kolem 80 miliard dolarů a volný tok hotovosti kolem 13 miliard dolarů. Dejme tomu, že IBM by se na tomto standardu zakonzervovala a dokázala „odsud až na věčnost“ vydělávat pro své akcionáře ročně právě 13 miliard dolarů (tj., přímo jim je vyplácet, či je dávat do projektů, které by je odpovídajícím způsobem zhodnocovaly). Současná hodnota takového toku hotovosti se pohybuje kolem 130 miliard dolarů.

001 

Zdroj: Mornigstar

Kapitalizace firmy se nyní pohybuje na úrovni podobné, jako z počátku roku 2016, tedy na 135 miliardách dolarů. A z toho všeho tedy plyne dost jednoduchý závěr: Poslední roky dokázala firma stagnovat a trh od ní čeká to samé i v budoucnu. Pokud by se například IBM dovedla změnit tak, že by její tok hotovosti rostl dlouhodobě o 2 %, současná hodnota toho, co vydělá, by převýšila 160 miliard dolarů. Byla by tedy téměř 20 % nad současnou kapitalizací. Hovoříme tu přitom jen o tom, že IBM by dokázala svým růstem pokrývat inflaci. Pokud by zase její tok hotovosti dlouhodobě klesal o 1 %, „férová“ kapitalizace by se měla pohybovat kolem 118 miliard dolarů (tedy asi 13 % pod současnou kapitalizací).

Včera jsem tu psal o nových projekcích dlouhodobého růstu globální ekonomiky od OECD. U IBM je zřejmé, že i pouhé udržení růstového kroku s inflací, neřkuli nominálním růstem celé ekonomiky by bylo z hlediska atraktivity jejích akcií bombou. Podobně jako v MoffettNathanson ale například smýšlejí analytici v Morningstar. I ti tvrdí, že růstové oblasti, jako je cloud, budou z hlediska růstu vyváženy útlumem tradičního byznysu firmy.

Pokud se pak na výsledky společnosti podíváme detailněji, zjistíme, že i oněch „stagnujících“ 13 miliard dolarů volného toku hotovosti může být dost vysokou laťkou, protože stagnující tržby jdou ruku v ruce s negativním tlakem na provozní marže. Což z hlediska volného toku hotovosti v roce 2017 „zachránily“ jen nižší investice. Velkému nadšení tu tak asi nebudou propadat ani hodnotoví investoři zlákání mizernými výkony akcie z posledních let (a neodrazení od samého počátku třeba vysokým poměrem tržní ceny a účetní hodnoty akcie).


Čtěte více:

Největší riziko, které trhy ignorují
8.10.2018 16:33
Známý ekonom Brad DeLong v roce 2014 ve své úvaze o hrozbách býčího tr...
Kolabujícím bankám už se (prý) pomáhat nebude
9.10.2018 10:32
Řada lidí na trhu se domnívá, že velké finanční instituce mají implici...
Čína by v Evropě ráda „rozdělila a panovala“
9.10.2018 5:45
The Economist se domnívá, že „Evropa se Číně zalíbila“, a důkazem je v...
Irelevantní číslo, které by mělo hýbat celým trhem
8.10.2018 17:49
Má vůbec smysl pokoušet se o nějaké dlouhodobé projekce vývoje ekonomi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.10.2018
15:18Jak centrální banky zkrotí příští recesi?
9:31Víkendář: „Deep fake“ technologie jako další krok k paranoie a ohrožování demokracie
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data