Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výplach a důvody, o kterých jste možná neuvažovali

Výplach a důvody, o kterých jste možná neuvažovali

12.10.2018 17:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Už několikrát zaznělo, že nejnovější dvoudenní výplach na Wall Street podobal tomu únorovému. Jednoznačné vysvětlení celkem více než 5% propadu širšího amerického indexu S&P 500 prozatím není.

O některých faktorech na pozadí jsme na Patria.cz už psali. Zmiňovali jsme třeba rostoucí dluhopisové výnosy (americké desetileté výnosy zůstaly po vzestupu na 7letá maxima tento týden pod tlakem) nebo vyhlídky globální ekonomiky (expanze ekonomiky USA je tím, na co trhy v posledním roce hodně slyšely, i když zbytek světa zpomaloval).

Tím, co jsme dosud nezmiňovali, jsou například spekulace na zachování stoického klidu na trzích. Něco takového urychlilo i únorový výplach. Tehdy zkolabovaly dluhové cenné papíry ETN, které prostřednictvím složitých derivátových kontraktů (VIF futures) sázely na to, že se akciové trhy moc hýbat nebudou. Jenomže nastal opak, což tyto instrumenty i další obchodníky „shortující volatilitu“ (sázející na klidné vody) roztrhalo na kusy. A jak překotně zavírali pozice, volatilita ještě narůstala. Do akciových trhů se to tehdy svezlo přes futures na širší akciový index S&P a vyvolalo další propady.

Podobnou dynamiku jsme možná viděli i tento týden. Data americké CFTC ukázala, že investoři spekulovali na pokles futures na VIX nejvíce od ledna. Problém je, že jedno z oněch ETN, které únorový výprodej rozhoupaly, už neexistuje a druhé živoří. Tradeři s derivátovými nástroji navíc říkají, že trh se obecně už nechová tak jako na začátku roku.

Rotace

Pozoruhodná je tentokrát rychlost, s jakou se z triumfujících titulů staly poražení – a naopak. Akcie, kterým se letos zatím tolik nedařilo, najednou prosperovaly, a ty, které zatím vypadaly nezastavitelně, se pokorně postavily ke zdi.

Dluhopisové výnosy se používají k diskontování budoucí hodnoty cash flow, tedy peněžních toků. Čím jsou nižší, tím je to lepší pro aktiva s dlouhou durací – jako jsou 30leté americké státní dluhopisy nebo právě akcie, které je teoreticky možné považovat za trvalé cenné papíry, napsal list Financial Times.

Když se podíváme na technologické tituly - dosavadní dostihové koně v řadě investičních portfolií – tak ty jsou vzhledem k často neexistujícím dividendám a vyšším valuacím aktivy s nejdelší durací na světě. Takže když se teď dluhopisové výnosy zvýšily, „je naprosto pochopitelné, že vyšším sazbám nakonec podlehnou,“ tvrdí podle FT analytici v Morgan Stanley.

Velmi systematická strategie

Za spoustou investiční strategií, které hodnotí tržní expozici na základě volatility, stojí počítač. Když to na trzích začíná vypadat divoce, prodává. Když turbulence opadá, nakupuje. To, jak na kolísavost reagují, se může hodně lišit. Někteří analytici a investoři ale tvrdí, že právě tyto strategie mohou vzestupy a pád rozkomíhat.

Rebalance nastává u takto konstruovaných fondů (jako jsou třeba fondy rizikové parity) často v poslední hodině obchodního dne. To by mohlo vysvětlovat, proč se výprodeje prohlubovaly předtím, než zazvonil konec obchodní seance. Jenomže. V závěru dne upravuje své pozice také mnoho burzovně obchodovaných fondů. Aktivita se tak vměstnává do relativně úzkého okénka a ostatní investoři mohou cítit tlak na to, aby… dělali totéž.

Zdroj: FT

 

 
 

Čtěte více:

Je to jenom začátek: Investoři reagují na propad akcií
11.10.2018 10:43
Akciový výplach po USA a Asii dnes pokračuje v Evropě. Evropské akciov...
Vlijí výsledky firem krev do žil býčímu trhu? Nejen Morgan Stanley volí opatrný tón…
12.10.2018 10:21
Už dnes po poledni se dozvíme čerstvá kvartální čísla hospodaření velk...
Výsledková sezóna v USA: Pět věcí, které sledovat
12.10.2018 11:27
Snížení firemní daně, expanze americké ekonomiky, rostoucí ceny ropy ...
Pět poznámek k současnému vývoji na akciových trzích
12.10.2018 18:32
Pokud již čtenář není unaven ze záplavy vysvětlení a teorií o tom, co ...
Marek Trúchly: Výplach? Kvalitní akcie nakupujeme (video)
12.10.2018 16:16
Tento týden byly hlavním tématem výprodeje na akciových trzích. Značné...

Váš názor
 • Markéta Šichtařová
  15.10.2018 11:45

  "Největším rizikem, a to větším než v roce 2008, je předlužení. Prostě globální dluh. Je to prosté, důvod, proč krize v roce 2008 byla tak velká, spočíval ve výši dluhu. Od té doby se změnilo jediné: Ten dluh se ještě zvětšil. Dluh domácností, dluh států. Takže rizika jsou společně s větším dluhem také větší než v roce 2008. To neznamená, že příští krize bude tohoto velkého, systémového typu. To však znamená, že to riziko existuje, ne že ne. Obávám se, že kdo toto riziko bagatelizuje, pouze nepochopil podstatu krize minulé. Scénáře jsou v podstatě dva. První scénář zní, že to je – jak se ve financích říká – jen určitá „korekce“. To znamená, že trhy se zase otřepou a po pár dnech začnou růst. Tomu dávám 60 procent. Druhý scénář je, že papiňák je už příliš natlakovaný a vybuchne. Jinak řečeno: Ceny akcií jsou značně přepálené a musí upustit páru, což znamená několik týdnů nebo několik měsíců trvající pokles. Tomu dávám 40 procent. I v případě, že by platila první a příjemnější varianta, že by šlo „jen o korekci“, tak to není žádná výhra. Burzy se sice po pár dnech vrátí k růstu, ale ten podle mého soudu nebude trvat dlouho. To, že finanční trhy po celém světě jsou přehřáté, je totiž bez diskuse."
  medvedvsechnosned
  • žvanil
   15.10.2018 11:58

   Tvá potřeba neustále vše komentovat a poučovat je zoufala a tragická. Minulá krize nebyla způsobena virtuálními dluhy, ale nemovitostní, kde každá Hispánec získal na telefon vybavený dům, neschopnost splácet gradovala faktem, že klesající ceny nemovitostí byli nižší než splácený dluh a finanční nejen podvody bank, ale finanční produkty, které USA pouštělo do celého světa a obsahovali různé nebezpečné proukty, kterám nikdo nerozuměl.
   Velkamedvědice
   • Re: žvanil
    15.10.2018 12:11

    Pouze jsem zveřejnil názor ekonomky Markéty Šichtařové. O její profesionalitě netřeba pochybovat a do diskuse rozhodně patří.
    medvedvsechnosned
    •  
     15.10.2018 12:36

     Kromě tupého pastování cizích názoru je dobré používat mozek, pokud je k dispozici.
     Velkamedvědice
     •  
      15.10.2018 13:17

      Cizí názory zde uveřejňuje i Patria. To není nic proti ničemu. Tak s čím máš problém?
      medvedvsechnosned
Aktuální komentáře
23.2.2019
15:44Nvidia hraje na kartu diverzifikace
10:24Víkendář: Americko-evropská šaráda skončila, nikdo už se nepřetvařuje
22.2.2019
22:01Americké akcie uzavřely při lokálních maximech, Kraft Heinz -28 %
17:26Akcie posilují, investoři očekávají závěry jednání USA-Čína  
17:21Itálie zapomíná na jeden podstatný „detail“. A my často také
16:59Bulharskou mediální skupinu Nova získá místo PPF bulharská rodinná firma
16:29Jakub Lukáš: Akcie Orange jsou stále atraktivní (video)
15:54Technická analýza: Koruna nabrala sil, teď jí ale dochází dech
15:33Reuters: Francie a Německo se dohodly na návrhu rozpočtu eurozóny
14:26Lovec slonů Buffett čeká na pořádnou trofej
12:45Analytik Martin Cakl: Tuzemští operátoři jsou nadprůměrně ziskoví. Nemusí to ale být o datech
12:10Divize HP Enterprise nenacházejí pevnou půdu pod nohama (komentář analytika)  
11:44Podnikatelská nálada v Německu klesla nejníže za čtyři roky
11:27ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:20Perly týdne: S&P 500 o 11 % výš, Tesla s kvalitou dolů a u nás děti bez doktora
11:01Dropbox rok po svém IPO investory příliš nepřesvědčil
10:39Kraft Heinz (-25 %) vyšetřuje regulátor, akcie na rekordním minimu
9:25Ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně nejvíce lidí za 20 let
9:14Rozbřesk: Italská vláda v recesi těžko splní rozpočtové cíle
9:01ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data