Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výplach a důvody, o kterých jste možná neuvažovali

Výplach a důvody, o kterých jste možná neuvažovali

12.10.2018 17:31
Autor: Redakce, Patria.cz

Už několikrát zaznělo, že nejnovější dvoudenní výplach na Wall Street podobal tomu únorovému. Jednoznačné vysvětlení celkem více než 5% propadu širšího amerického indexu S&P 500 prozatím není.

O některých faktorech na pozadí jsme na Patria.cz už psali. Zmiňovali jsme třeba rostoucí dluhopisové výnosy (americké desetileté výnosy zůstaly po vzestupu na 7letá maxima tento týden pod tlakem) nebo vyhlídky globální ekonomiky (expanze ekonomiky USA je tím, na co trhy v posledním roce hodně slyšely, i když zbytek světa zpomaloval).

Tím, co jsme dosud nezmiňovali, jsou například spekulace na zachování stoického klidu na trzích. Něco takového urychlilo i únorový výplach. Tehdy zkolabovaly dluhové cenné papíry ETN, které prostřednictvím složitých derivátových kontraktů (VIF futures) sázely na to, že se akciové trhy moc hýbat nebudou. Jenomže nastal opak, což tyto instrumenty i další obchodníky „shortující volatilitu“ (sázející na klidné vody) roztrhalo na kusy. A jak překotně zavírali pozice, volatilita ještě narůstala. Do akciových trhů se to tehdy svezlo přes futures na širší akciový index S&P a vyvolalo další propady.

Podobnou dynamiku jsme možná viděli i tento týden. Data americké CFTC ukázala, že investoři spekulovali na pokles futures na VIX nejvíce od ledna. Problém je, že jedno z oněch ETN, které únorový výprodej rozhoupaly, už neexistuje a druhé živoří. Tradeři s derivátovými nástroji navíc říkají, že trh se obecně už nechová tak jako na začátku roku.

Rotace

Pozoruhodná je tentokrát rychlost, s jakou se z triumfujících titulů staly poražení – a naopak. Akcie, kterým se letos zatím tolik nedařilo, najednou prosperovaly, a ty, které zatím vypadaly nezastavitelně, se pokorně postavily ke zdi.

Dluhopisové výnosy se používají k diskontování budoucí hodnoty cash flow, tedy peněžních toků. Čím jsou nižší, tím je to lepší pro aktiva s dlouhou durací – jako jsou 30leté americké státní dluhopisy nebo právě akcie, které je teoreticky možné považovat za trvalé cenné papíry, napsal list Financial Times.

Když se podíváme na technologické tituly - dosavadní dostihové koně v řadě investičních portfolií – tak ty jsou vzhledem k často neexistujícím dividendám a vyšším valuacím aktivy s nejdelší durací na světě. Takže když se teď dluhopisové výnosy zvýšily, „je naprosto pochopitelné, že vyšším sazbám nakonec podlehnou,“ tvrdí podle FT analytici v Morgan Stanley.

Velmi systematická strategie

Za spoustou investiční strategií, které hodnotí tržní expozici na základě volatility, stojí počítač. Když to na trzích začíná vypadat divoce, prodává. Když turbulence opadá, nakupuje. To, jak na kolísavost reagují, se může hodně lišit. Někteří analytici a investoři ale tvrdí, že právě tyto strategie mohou vzestupy a pád rozkomíhat.

Rebalance nastává u takto konstruovaných fondů (jako jsou třeba fondy rizikové parity) často v poslední hodině obchodního dne. To by mohlo vysvětlovat, proč se výprodeje prohlubovaly předtím, než zazvonil konec obchodní seance. Jenomže. V závěru dne upravuje své pozice také mnoho burzovně obchodovaných fondů. Aktivita se tak vměstnává do relativně úzkého okénka a ostatní investoři mohou cítit tlak na to, aby… dělali totéž.

Zdroj: FT

 

 
 

Čtěte více:

Je to jenom začátek: Investoři reagují na propad akcií
11.10.2018 10:43
Akciový výplach po USA a Asii dnes pokračuje v Evropě. Evropské akciov...
Vlijí výsledky firem krev do žil býčímu trhu? Nejen Morgan Stanley volí opatrný tón…
12.10.2018 10:21
Už dnes po poledni se dozvíme čerstvá kvartální čísla hospodaření velk...
Výsledková sezóna v USA: Pět věcí, které sledovat
12.10.2018 11:27
Snížení firemní daně, expanze americké ekonomiky, rostoucí ceny ropy ...
Pět poznámek k současnému vývoji na akciových trzích
12.10.2018 18:32
Pokud již čtenář není unaven ze záplavy vysvětlení a teorií o tom, co ...
Marek Trúchly: Výplach? Kvalitní akcie nakupujeme (video)
12.10.2018 16:16
Tento týden byly hlavním tématem výprodeje na akciových trzích. Značné...

Váš názor
 • Markéta Šichtařová
  15.10.2018 11:45

  "Největším rizikem, a to větším než v roce 2008, je předlužení. Prostě globální dluh. Je to prosté, důvod, proč krize v roce 2008 byla tak velká, spočíval ve výši dluhu. Od té doby se změnilo jediné: Ten dluh se ještě zvětšil. Dluh domácností, dluh států. Takže rizika jsou společně s větším dluhem také větší než v roce 2008. To neznamená, že příští krize bude tohoto velkého, systémového typu. To však znamená, že to riziko existuje, ne že ne. Obávám se, že kdo toto riziko bagatelizuje, pouze nepochopil podstatu krize minulé. Scénáře jsou v podstatě dva. První scénář zní, že to je – jak se ve financích říká – jen určitá „korekce“. To znamená, že trhy se zase otřepou a po pár dnech začnou růst. Tomu dávám 60 procent. Druhý scénář je, že papiňák je už příliš natlakovaný a vybuchne. Jinak řečeno: Ceny akcií jsou značně přepálené a musí upustit páru, což znamená několik týdnů nebo několik měsíců trvající pokles. Tomu dávám 40 procent. I v případě, že by platila první a příjemnější varianta, že by šlo „jen o korekci“, tak to není žádná výhra. Burzy se sice po pár dnech vrátí k růstu, ale ten podle mého soudu nebude trvat dlouho. To, že finanční trhy po celém světě jsou přehřáté, je totiž bez diskuse."
  medvedvsechnosned
  • žvanil
   15.10.2018 11:58

   Tvá potřeba neustále vše komentovat a poučovat je zoufala a tragická. Minulá krize nebyla způsobena virtuálními dluhy, ale nemovitostní, kde každá Hispánec získal na telefon vybavený dům, neschopnost splácet gradovala faktem, že klesající ceny nemovitostí byli nižší než splácený dluh a finanční nejen podvody bank, ale finanční produkty, které USA pouštělo do celého světa a obsahovali různé nebezpečné proukty, kterám nikdo nerozuměl.
   Velkamedvědice
   • Re: žvanil
    15.10.2018 12:11

    Pouze jsem zveřejnil názor ekonomky Markéty Šichtařové. O její profesionalitě netřeba pochybovat a do diskuse rozhodně patří.
    medvedvsechnosned
    •  
     15.10.2018 12:36

     Kromě tupého pastování cizích názoru je dobré používat mozek, pokud je k dispozici.
     Velkamedvědice
     •  
      15.10.2018 13:17

      Cizí názory zde uveřejňuje i Patria. To není nic proti ničemu. Tak s čím máš problém?
      medvedvsechnosned
Aktuální komentáře
19.10.2018
22:05Houpačka na Wall Street
17:41Přichází velká uhelná rotace, někde by měly být elektromobily snad zakázány
17:25Proměnlivý pátek možná skončí dobře. Pomohlo americké obchodování a zprávy o Itálii  
17:24Summary: Schlumberger se držel tržního konsensu, Volvo ho opětovně překonal
17:13Pražská burza prohloubila ztráty, v Evropě se trápí Daimler  
16:58Technická analýza: Koruna pod tlakem, dolaru pomáhá Fed i Itálie
16:47Reuters: OPEC a jeho spojenci mají problém se zvýšením těžby
15:51Karel Sokolovský: Alibaba je pro mě čínská investice č. 1 (video)
15:15Ministryně Nováková: Výstavba jaderných bloků ČEZ musí respektovat akcionáře
13:51Investiční tipy Patrie pro USA: Když hospodářský cyklus stárne...  
13:47Obří pekárenská akvizice: Penam z Agrofertu znovu kupuje United Bakeries
12:12Perly týdne: Všude extrémní přeprodanost, atraktivní Facebook, Evropa dušená daněmi
11:26AMISTA investiční společnost, a.s. - Společnost SAFICHEM, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Vnitřní informaci
11:16Wüstenrot hypoteční banka a.s.- Informace k výplatě hypotečních zástavních listů
10:50Čínu potěšilo uvolnění regulace, ale evropské trhy se po slibném úvodu znovu trápí  
10:49Michelin posílá automobilový průmysl do červeného, unijní výtka Římu stahuje banky  
10:36Pimco si stojí za svým: Nízké sazby tu budou i nadále
10:26Zisk Volva stoupl díky poptávce po kamionech a strojích
9:11Rozbřesk: Čína hlásí nejhorší HDP od krize a napětí na italských dluhopisech stoupá
8:58Evropské burzy po čínské rally mohou začít den opatrně v plusu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data