Aktualizováno Poslední série českých makročísel ukazuje, že česká ekonomika i na konci uplynulého roku zůstávala odolná vůči rostoucímu napětí na globálních trzích. Především pokračující růst průmyslu, který v listopadu reálně meziměsíčně přidal skoro další procento, ostře kontrastuje s výrazným propadem výroby u našich německých sousedů. Ještě důležitější jsou přetrvávající slušné úrovně nových průmyslových objednávek, především těch domácích, které rostou skoro o 10 %. Je vidět, že ekonomika dál jede především na vlně domácí poptávky, která těží z přehřívajícího se trhu práce. Míra nezaměstnanosti sice v prosinci sezónně vzrostla na 3,1 %, jednalo se ale i tak o nejlepší prosincové číslo za posledních 23 let - úřady práce evidovaly skoro o 50 tisíc méně nezaměstnaných než loni. I proto čekáme, že bude pokračovat i letos svižný růst mezd (i když o něco málo pomalejší) a měl by udržovat domácí poptávku odolnou vůči zahraničnímu geopolitickému a finančnímu napětí.
Pozitivní obrázek dnes ráno doplnil silnější listopadový maloobchod (+3,3 % při odhadu 1,8 %). Celkově česká ekonomika v posledním kvartálu roku zrychlila o slušných 2,4 %, čímž potvrdila předběžná čísla. To ostře kontrastuje s mizernými výsledky průmyslu v Německu, které zvyšují šanci pádu největší evropské ekonomiky do dočasné technické recese - podle našeho německého nowcastu je šance zhruba 25%.

I když poslední čísla z Česka vypadají povzbudivě a i komentáře z centrální banky potvrzují naše sázky na růst úrokových sazeb v únoru, slabší růst v eurozóně se pravděpodobně bude dříve nebo později na české ekonomice podepisovat. Proto lehce snižujeme i náš odhad českého růstu (z 2,7 na 2,6 % v tomto roce) a předpokládáme, že si ČNB po únorovém růstu sazeb vybere na delší dobu pauzu.
TRHY
CZK a dluhopisy
Česká koruna opět lehce zpevnila na vlně optimistické nálady na akciových trzích (5 dní zisků v řadě) a doznívajícího efektu relativně jestřábích komentářů guvernéra Rusnoka: “V tuto chvíli to při očekávaném vývoji kurzu vypadá na dvě zvýšení.” Na trzích může panovat dobrá nálada spojená s dozajišťováním exportérů a blížícím se únorovým zasedáním ČNB. Prvotní reakce na pozitivní čísla maloobchodu se zatím na české koruně příliš neprojevuje.
Zahraniční forex
Šéf Fedu Powell zopakoval, že americká centrální banka bude opatrná při svých dalších krocích a má čas vyhodnocovat, jak vážné je zpomalení ve zbytku globální ekonomiky. Ve stejném duchu promluvil i muž Fedu číslo dvě Clarida, který byl v holubičí rétorice ještě agresivnější, když zdůraznil, že vpřed hledící měnová politika bude reagovat na negativní vnější faktory a bude je kompenzovat. Nicméně Powell potvrdil záměr pokračovat ve zmenšování bilance, což byl asi hlavní důvod, proč se eurodolar vrátil zpět k úrovni 1,15.
Dnes by měl mít trh k dispozici čísla za americkou prosincovou inflaci, ale uvidíme, zdali bude nakonec zveřejněna, když částečná uzavírka americké federální vlády pokračuje již 21 den.
Ropa
Ropa Brent má namířeno k dalšímu týdennímu zisku. Po tom, co v minulém týdnu přidala téměř 10 %, v tomto týdnu zatím její cena vzrostla o 8 % na současných 61 dolarů za barel.
Posledním zajímavým číslem týdne bude dnešní aktivita amerických těžařů. Ta reaguje na cenový vývoj dle našich odhadů se zpožděním 16-20 týdnů, proto bychom již vcelku brzy měli začít pozorovat, jak silná bude odezva amerických producentů na kolaps cen ropy z konce minulého roku. Z reakcí těžařských firem přímo v Permianu - epicentru břidlicového boomu - se však zdá, že omezování aktivity může být z jejich strany ve finále menší, než se původně čekalo. Nakonec, opětovný růst cen tomu nahrává.