Evropský problém s produktivitou je částečně vyvoláván zombie firmami, které berou příležitosti ostatním. Na stránkách VoxEU to tvrdí ekonomové Dan Andrews, Filippos Petroulakis s tím, že tyto zombie společnosti jsou často propojeny se slabými bankami, které jim poskytují další a další úvěry ve snaze vyhnout se ztrátám.
Evropský potenciální produkt během posledních 20 let výrazně klesl a podle ekonomů to odráží „strukturální bariéry růstu produktivity“. Zároveň je zřejmé, že existuje velký prostor pro zlepšení, a to včetně existence zmíněných zombie společností. Ty by na plně konkurenčním trhu musely projít restrukturalizací, nebo by zanikly. Nicméně v praxi k tomu nedochází a to ubírá na příležitostech zbytku korporátního sektoru a tlačí dolů produktivitu.
Vztah mezi zombie společnostmi a bankovním sektorem byl již popsán na zkušenostech Japonska devadesátých let. Nyní ekonomové na základě dat z následujícího grafu tvrdí, že vztah mezi slabými bankami a zombie společnostmi je patrný i v Evropě. Osa x popisuje finanční zdraví dané banky, osa y podíl jejích úvěrů v zombie firmách.

Autoři nové studie mimo jiné tvrdí, že vyšší množství zombie společností v ekonomice znamená celkově horší alokaci kapitálu a jeho menší přínos ke zvyšování produktivity. Tyto firmy také „kradou“ kapitál a finance jejich zdravým protějškům.
Andrews a Petroulakis se také věnují vztahu mezi uvolněnou monetární politikou a množstvím zombie firem v ekonomice. Jejich data ale neposkytují jednoznačnou odpověď. Poukazují jen na to, že podle některých názorů uvedená politika tento počet zvyšuje. Na druhou stranu je ale možné tvrdit, že monetární akomodace prospívá nejvíce životaschopným, ale zranitelným firmám a její efekt je tedy v tomto ohledu pozitivní.
Pro řešení popsaného problému a vazby mezi slabými bankami a zombie společnostmi je podle ekonomů správné nastavit restrukturalizační rámec pro finančně slabé firmy. K tomu se přidává potřeba zlepšit finanční zdraví bank, ale tento krok sám o sobě nestačí. Země se silným bankovním systémem by se tak měly zaměřit zejména na insolvenční řízení.
Zdroj: VoxEU