Stále více firem klade velký důraz na to, aby se jejich zaměstnanci cítili v práci dobře. Předpokládají, že se to projeví i na jejich produktivitě, a nová studie, jejíž závěry byly zveřejněny na stránkách VoxEU, tento předpoklad potvrzuje. Jejími autory jsou Christian Krekel, George Ward a Jan-Emmanuel De Neve a opírá se nezávislé analýzy společnosti Gallup, které pokrývají téměř 2 miliony zaměstnanců a výkony 80 000 podnikatelských jednotek ve 49 odvětvích a 73 zemích.
Autoři studie poukazují na to, že stále více firem věří ve vazbu mezi produktivitou zaměstnanců a jejich spokojeností, doposud ale chyběly důkazy, že tomu tak skutečně je. Jejich analýza ukazuje, že spokojenost zaměstnanců se projevuje v klíčových oblastech, jako je věrnost zákazníků, produktivita, obrat zaměstnanců a ziskovost. V následujícím grafu vidíme sílu korelace mezi spokojeností zaměstnanců a zmíněnými proměnnými:

Autoři studie se zaměřili i na jednotlivá odvětví a výsledkem je druhý graf, který ukazuje korelace mezi spokojeností zaměstnanců a zmíněnými ukazateli. Obecně nejsilnější je korelace ve finančním sektoru, ve výrobním sektoru nalézáme vysokou korelaci zejména v případě ziskovosti:

Jedním z důvodů pro mimořádně silnou vazbu mezi spokojeností zaměstnanců a jejich produktivitou ve financích může být to, že obecně jde o odvětví s vysokou mírou stresu, kde mají lidé většinou málo volného času. Toto odvětví pak má větší prostor pro zlepšení pracovních podmínek a následně produktivity, než mají odvětví jiná, míní autoři studie.
Proč by se ale měla spokojenost zaměstnanců vůbec nějak projevovat na produktivitě? Studie upozorňuje, že z použitých dat nelze vyvozovat pevné závěry na toto téma. Nicméně je pravděpodobné, že produktivita je dána motivací zaměstnanců a s ní úzce souvisí jejich emocionální stav. Ten pak zase určují podmínky na pracovišti, které se promítají do takových oblastí, jako je kreativita i pracovní nasazení.
Podle studie dokazují tuto vazbu i laboratorní pokusy. Podle nich „lepší podmínky zvyšují produktivitu až o 12 %“. A její autoři zmiňují i to, že lidé, kteří v mladém věku vykazují větší spokojenost se svým životem, mají obvykle později výrazně vyšší příjmy. Platí to i v případě, kdy jsou srovnáváni sourozenci a výsledky jsou očištěny od vlivu faktorů, jako je vzdělání či zdraví.
Snahy o zvýšení produktivity firmy by se tak měly zaměřit zejména na pracovní podmínky zaměstnanců a jejich spokojenost včetně vzájemných vztahů. Tyto podmínky by měly být soustavně sledovány včetně nákladů spojených se snahou o jejich zlepšení. Tím se ukáže, jaké jsou nákladově nejefektivnější kroky vedoucí ke zlepšení podmínek v zaměstnání. Za nimi pak následuje produktivita a ziskovost firmy, uzavírají autoři studie.
Zdroj: VoxEU