Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Setser: Spojené státy jsou ohledně exportů z Venuše, Evropa z Marsu

Setser: Spojené státy jsou ohledně exportů z Venuše, Evropa z Marsu

02.09.2019 13:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Spojené státy a Evropa jsou někdy vykreslovány jako zrcadlové ekonomické obrazy. Evropa má více daní a sociální podpory, Spojené státy tvrdší a čistší kapitalismus. Evropa sleduje mnohem utaženější fiskální politiku, její monetární politika je naopak uvolněnější. Spojené státy jsou centralizovanou fiskální unií, eurozóna ne. Jak poukazuje ekonom Brad W. Setser, v řadě oblastí jsou si obě ekonomiky zase dost podobné, ale nyní se objevuje další hluboký rozdíl. 

Zmíněný rozdíl se týká exportů výrobního sektoru a je zřejmý z následujícího grafu: 

001

Ekonom podotýká, že americké vývozy výrobního sektoru jsou dokonce menší než německý obchodní přebytek v oblasti výroby automobilů. Evropa totiž nešla cestou „vymyslet doma, vyrobit v zahraničí“, kterou se ubíraly Spojené státy. Ty ale kvůli ní ztrácejí svou konkurenceschopnost jak na úrovni kvality, tak na úrovni ceny a technologií. Jejich výrobní odvětví už často není schopno konkurovat asijským ekonomikám a nyní se to týká i Evropy. 

Ekonom se domnívá, že popsaný vývoj souvisí s tím, jak se snižuje závislost Spojených států na dovozu ropy. V sedmdesátých letech totiž tato země musela vyvážet své výrobky proto, aby měla zdroje na dovoz ropy. Nyní ale její ropný sektor prochází boomem a tudíž tato potřeba mizí. Podle některých odborníků pak mají Spojené státy komparativní výhodu spíše ve službách, ale Setser o tom podle svých slov pochybuje a důvodem je vývoj exportovaných služeb očištěných o cestování a turistické služby. 

Globalizace vedla podle ekonoma v případě Spojených států k relativnímu růstu dovozů ve srovnání s exporty, zatímco u Evropy tento efekt nenastal. „V delším období budou muset USA pravděpodobně znovu obnovit svůj výrobní sektor a ne jen platit za své účty nadměrnými zisky amerických firem vykazovanými v zahraničí,“ píše Setser. V krátkém období má ale podle něj problém spíše Evropa s její závislostí na exportech. Trpí totiž tím, že v globálním výrobním sektoru nastává útlum. 

U Číny podle ekonoma panuje znatelná nerovnováha mezi dovozy a vývozy výrobního sektoru, protože ty druhé výrazně převyšují ty první. Země tak v této oblasti generuje významné přebytky a to z ní činí „nepříjemného obchodního partnera“. Tyto přebytky přitom nyní opět stoupají. 

Zdroj: Council on Foreign Relations


 

Čtěte více:

Morgan Stanley: Hrozí japonizace Spojených států
30.08.2019 6:01
Japonsko si prošlo jednou z největších investičních bublin v historii,...
Dillow: Někteří Britové ohledně brexitu opomíjejí základní fakta
29.08.2019 11:35
Podle některých názorů může Velká Británie dosáhnout rychlé obchodní d...
Míra nezaměstnanosti v Německu v srpnu zůstala na pěti procentech
29.08.2019 11:21
Míra nezaměstnanosti v Německu v srpnu zůstala na pěti procentech. Po...
BBC: Obchodní spor Čína-USA ohrožuje nezúčastněné asijské státy
29.08.2019 11:44
Americko-čínská obchodní válka ohrožuje nezúčastněné asijské státy, pí...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data