Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Podhodnocené globální utrpení, prudké oslabení dolaru a u nás řidičák na zkoušku

Perly týdne: Podhodnocené globální utrpení, prudké oslabení dolaru a u nás řidičák na zkoušku

01.11.2019 12:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Kdo vlastně vlastní centrální banky? Studie té britské ukazuje, že řada z nich je obchodovaná na akciovém trhu. Fed to ale není. Takže by nemusel být v případném střetu zájmu, soudě alespoň na základě komentáře Citi. Ta se domnívá, že pokud pokud Fed třikrát sníží sazby a pak si pauzírovat, je to podle historie o dobré období pro akcie... 

Podhodnocené globální utrpení: Nová studie „Underestimating the level of global poverty and deprivation: The hidden impact of premature mortality“ poukazuje na jednu významnou věc: Většina měřítek chudoby a utrpení ve společnosti se zaměřuje na to, jak se daří žijící populaci. Ignoruje tak to, jaký je stav ohledně předčasných úmrtí. Autoři studie Jean-Marie Baland, Guilhem Cassan a Benoit Decerf dokonce tvrdí, že v celosvětovém měřítku vede ignorování předčasných úmrtí k podhodnocení negativních důsledků chudoby asi o 30 %. Při zohlednění tohoto měřítka také dojde k výraznému posunu v žebříčku zemí seřazených podle negativních důsledků chudoby. Dopředu se výrazně posouvá například Rusko.

„Třikrát dolů a pak dost“ svědčí akciím: CNBC tvrdí, že „pokud Fed třikrát sníží sazby a pak si dá přestávku, jde podle historie o dobré období pro akcie“. Fed přitom během současného cyklu již sazby třikrát snížil, nyní jde o to, zda bude pokračovat, či ne. Pokud totiž následuje další snižování sazeb vynucené i nadále se zhoršující ekonomickou situací, akcie obvykle trpí. CNBC k těmto závěrům dospěla na základě analýzy dat z posledních 25 let. Podotýká, že mezi lety 1995 a 1996 a v roce 1998 Alan Greenspan snížil sazby třikrát a pak přestal. Učinil tak s cílem podpořit ekonomickou expanzi. Index S&P 500 dosáhl v následujících letech návratnosti pohybující se kolem 20 %. V letech 2001 a 2007 ale Fed se snižování sazeb pokračoval a trh následně oslabil o 12,64 % a po roce 2007 dokonce o 42,37 %.

Výrazné oslabení dolaru:
Citi podle CNBC předpovídá, že dolar může výrazně oslabit. Příčinou by měl být růst rozvahy Fedu a těžit by z tohoto vývoje mohly akcie na rozvíjejících se trzích. „V podstatě říkáme, že Fed bude pravděpodobně ze všech centrálních bank nejvíce tíhnout k hrdličkám“, uvedl pro CNBC stratég banky Mohammed Apabhai. Dodává, že dolarový index by se mohl dostat až na hodnotu 85 a euro by tak mohlo k dolaru posílit až na hodnotu 1,21.

Obchodované centrální banky: Na blogu Bank of England můžeme nalézt novou studii zaměřující se na problematiku vlastnictví centrálních bank (viz „The ownership of central banks“). Studie obsahuje i následující tabulka se seznamem centrálních bank, které nejsou plně vlastněny vládami jednotlivých zemí. Vyjma amerického Fedu jsou podle tabulky všechny obchodované na akciovém trhu. Většina z nich má pak nastaven strop pro výplatu dividend, například švýcarská centrální banka může vyplatit částku v maximální hodnotě odpovídající 6 % vlastního kapitálu.

2


Nezaměstnanost: Eurostat přichází tento týden z čísly týkajícími se zářijové výše nezaměstnanosti v EU a evropských zemích. Nejnižší nezaměstnanost panuje stále u nás a pohybuje se na 2,1 %. Za námi se nachází Německo a Polsko s více jak 3 % nezaměstnaností. EU se pohybuje na 6,3 % míře nezaměstnanosti a nejhůře je na tom stále Řecko, přestože tam nezaměstnanost klesla pod 17 %:

3


Daně: Eurostat se také věnuje tomu, jak se v evropských zemích měnila daňová zátěž. Následující graf ukazuje, o kolik procentních bodů se mezi lety 2017 a 2018 změnil poměr daňových příjmů k HDP:

4

Česká republika podle Eurostatu patřila mezi země s relativně vysokým růstem poměru daní k HDP. Ten pak nejvíce vzrostl v Lucembursku, Rumunsku a Polsku. Na opačném konci najdeme země jako Dánsko, Maďarsko a Finsko. V druhém grafu najdeme výsledný stav – poměr vybraných daní a příspěvků na sociální zabezpečení k HDP v roce 2018. Například Dánsko i přes zmíněný pokles stále patří mezi země s nejvyšší zátěží, před ním je už jen Belgie a Francie, kde se zmíněný poměr blíží 50 %.

5

Naopak nejnižší je daňová zátěž v Irsku, kde je ve srovnání s Francií zhruba poloviční. Česká republika se s cca 36 % poměrem pohybuje znatelně pod průměrem EU, který převyšuje 40 %. Podobně jako my je na tom Polsko, či Španělsko.

... a u nás doma

Řidičák na zkoušku: Seznam.cz píše, že podle odborníků „je třeba řidičák na zkoušku“. Na českých silnicích se totiž nedaří výrazněji snížit nehodovost a „nejrizikovější jsou z tohoto pohledu mladí řidiči ve věku do 24 let“. Ti podle portálu „od roku 2014 do letošního září zavinili tisíce nehod, při nichž zahynulo 563 lidí a dalších 2207 bylo těžce zraněno. Jednou z možností, jak mladé začínající řidiče přimět k opatrnější jízdě, je řidičský průkaz na zkoušku, který se už plně osvědčil v Rakousku“. Dopravní psycholog Georg Bartl tvrdí, že toto opatření v Rakousku přispělo ke snížení počtu závažných nehod z viny této rizikové skupiny řidičů o třicet procent.

„Rakouskými zkušenostmi se inspirovalo ministerstvo dopravy, které s řidičákem na zkoušku počítá v chystaném novém bodovém systému postihu neukázněných motoristů. U začínajících řidičů se tak podle plánu po dobu dvou let ode dne, kdy získají řidičský průkaz, sníží na polovinu hranice celkového počtu bodů, při jejímž dosažení přijdou o řidičské oprávnění.

Děti u obrazovek: „Každé páté dítě tráví před obrazovkou aspoň 4 hodiny denně, hitem jsou nákupní centra“. Na základě studie organizace HBSC to tvrdí portál centrum.cz. „Zatímco u počítačových her tráví ve všední dny více než 4 hodiny denně skoro každý čtvrtý kluk, u holek tuto činnost v takové míře neprovozuje ani desetina z nich. U sociálních sítí a brouzdání po internetu naopak tráví čas častěji dívky. Četnost obou aktivit se zvyšuje s věkem. Hrám svůj čas věnuje pravidelně 46 % patnáctiletých chlapců, sociálním sítím pak 49 % stejně starých dívek“, píše portál a cituje Srdana Matiće ze Světové zdravotnické organizace: „Nadměrný čas u obrazovky představuje pro děti značné riziko nejen z hlediska nadváhy a obezity, negativně ovlivňuje také kvalitu spánku a má vliv na výskyt depresí“.


Čtěte více:

Perly týdne: Nesnesitelná jednoduchost investování, nebezpečný akciový říjen a zlidovění škodovek
04.10.2019 12:44
Ve světě… Nesnesitelná jednoduchost investování: S investováním je to...
Perly týdne: Panika není strategie, podmínka další rally a my chceme zvážit Standu
11.10.2019 13:02
Malá velká investiční příležitost, příliš úzký růst, Panika není strat...
Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
18.10.2019 13:11
Je těžké si nějak prakticky představit rozdíl mezi milionem, miliardou...
Perly týdne: Polovina světové práce neplacena, roky vzdálená recese a my se nebojíme resuscitovat
25.10.2019 13:07
Dříví na oheň a nošení vody: Mezinárodní měnový fond na základě nové ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.06.2023
14:59Rusko se chytilo do rupiové pasti, v zahraničí mu leží miliardy
8:09Víkendář: Ropná centrální banka a další výhled na této komoditě
09.06.2023
22:06Tesla táhla Nasdaq 100 k lepšímu výsledku, TSLA US +4,06 %  
17:59Zvedání sazeb a utažená monetární politika není to samé
17:18Techy táhnou S&P 500 dál do býčího trhu  
16:20Technická analýza S&P 500: Jasno až skoro jasno, ale objevují se první signály oblačnosti  
15:20Bern pomůže bance UBS při problémech s Credit Suisse až devíti miliardami franků
14:44Bloomberg: Slabý evropský průmysl udržuje poptávku po plynu na nízké úrovni
13:27Turecko jmenovalo guvernérkou centrální banky bývalou manažerku zkrachovalé First Republic Bank
13:08USA chtějí prodloužit zmrazení digitální daně, do dohody přitom hodil vidle Kongres
11:58Evropským akciím se nahoru nechce, trhy už vyhlížejí Fed  
11:42Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:11Perly týdne: Apple směrem ke 4 bilionům dolarů kapitalizace a terapie kvůli Amazonu
11:10Výrobní ceny v Číně v květnu meziročně klesly o 4,6 %
10:46Výkony slovenského průmyslu v dubnu meziročně klesly o dvě procenta
10:35Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o úrokových sazbách ISIN CZ0002006000
9:07Rozbřesk: Eurozóna v recesi - jaké čekat dopady na Česko? S&P500 se vrátil do býčího trhu
8:58Evropské trhy vstoupí do posledního obchodního týdne mírným nádechem  
8:45Energetika EDF se rozloučila na francouzské burze. Stát ji vykoupil od listopadu s vysokou prémií pro menšinové akcionáře
8:41Sněmovna dala šanci zpomalení valorizace penzí, debata trvala přes 13 hodin

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data