Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mankiw: MMT, splácení vládních dluhů a inflační třídní boj

Mankiw: MMT, splácení vládních dluhů a inflační třídní boj

06.01.2020 5:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Známý ekonom a autor populárních učebnic ekonomie N. Gregory Mankiw se v nově zveřejněné studii věnuje takzvané Moderní monetární teorii (MMT). Jde o myšlenkový směr, který získává popularitu zejména u levicově uvažujících politiků v USA a který by podle některých názorů mohl reálně ovlivnit ekonomickou politiku některých zemí. Například investiční společnost Pictet hovoří o tom, že uvažování v duchu MMT se již promítá do současné fiskální a monetární politiky v USA. Co o MMT soudí Mankiw? Již název jeho studie „A Skeptic’s Guide to Modern Monetary Theory“ naznačuje, že fanoušek z něj zřejmě nebude. 

Ekonom v úvodu poukazuje na to, že MMT se chopili někteří přední američtí demokraté, on sám se pak do její podstaty snažil proniknout na základě knihy Macroeconomics, kterou napsali zastánci MMT William Mitchell a Martin Watts. Mankiw zmiňuje, že při její četbě si někdy nebyl úplně jistý tím, zda vlastně chápe popisovaný princip, ale uznává, že to také může být jeho chyba způsobená tím, že už je příliš ponořený do makroekonomického středního proudu. 

Hlavní východisko MMT by mělo spočívat v tom, že vláda v zemi, která má nezávislou monetární politiku, nemůže nikdy čelit defaultu. Jinak řečeno, v případě potřeby může vždy natisknout nové peníze, které použije na splátku dluhů. Nečelí tedy žádnému finančnímu omezení, jediným omezením je pro ni inflace. Mankiw to potvrzuje a dodává i to, že pokud by inflace dosáhla vysokých hodnot, nemusí ani tisk nových peněz přinášet vládě potřebný užitek kvůli tomu, jak se bude snižovat jejich reálná hodnota. Ve skutečnosti tak podle něj může přijít default i u vlády, která má k dispozici tisk peněz. Default totiž může být lepším řešením než hyperinflace. 

Mankiw doplňuje, že střední proud ekonomické teorie v souvislosti s inflací hovoří zejména o příliš vysoké agregátní poptávce, z monetárního hlediska pak bere do úvahy nejen růst peněžní nabídky, ale i změny v peněžní poptávce. Zastánci MMT pak podle jeho interpretace jdou úplně jinou cestou. Z hlediska inflace je pro ně rozhodující „třídní boj“. K růstu inflace totiž podle tohoto pohledu vede zejména to, když práce a kapitál soupeří o to, aby si ukrojily větší část z koláče celkových příjmů. Podle MMT je tak relevantní uvažovat o politice zaměřené na rozdělení příjmů a dokonce na kontrolu mezd a cen. 

I podle MMT může dojít k situaci, kdy poptávka převýší nabídku a to vyvolá cenový růst. Podle zmíněné učebnice makroekonomie k tomu ale v kapitalistických ekonomikách dochází jen zřídka. Mankiw navíc dodává, že o stavu ekonomiky můžeme v určité situaci uvažovat tak, že se nachází v „keynesiánském režimu“. Tedy v situaci, kdy nabídka převyšuje poptávku, ale ceny a mzdy jsou natolik rigidní, že tuto nerovnováhu nekorigují. MMT tak v podstatě hovoří o tom, že tento režim je pro kapitalistickou ekonomiku standardem. 

Mankiw svou úvahu uzavírá následovně: Souhlasím s tím, že vláda může vždy tisknout nové peníze, aby zaplatila své závazky. Ale i tak podle mě existuje riziko defaultu. Ekonomika také podle mého mínění většinou operuje ve stavu nadměrných kapacit. Ale to neznamená, že se po většinu času nemusíme starat o inflaci. Souhlasím s tím, že tam, kde na trhu operují příliš silné korporace, může podle ekonomické teorie pomoci vládní zásah do cen. To ovšem neznamená, že v reálném světě může zásah vlády do nastavování cen zvýšit bohatství společnosti. Podle ekonoma tak MMT obsahuje určitá pravdivá tvrzení, ale z nich se nedá přesvědčivě odvozovat to, co MMT tvrdí o ekonomické politice. 

Zdroj: A Skeptic’s Guide to Modern Monetary Theory


 

Čtěte více:

Martin Kupka: Jsme si mnohdy podobnější s Maďarskem než se Slovenskem
21.12.2019 16:07
Jak si posledních 30 let vedla česká ekonomika? „Nepochybně vzrostla v...
Jan Bureš: O vývoji české ekonomiky rozhodne i německý spotřebitel
20.12.2019 16:03
„Česká ekonomika pociťuje první nákazy z déle než rok trvající průmysl...
Petr Dufek: Strach bude největší hybnou silou české ekonomiky v roce 2020
22.12.2019 17:02
Česká ekonomika zpomaluje, průmysl oslabuje a za významný považuje an...
Velké kybernetické hrozby roku 2020
20.12.2019 14:12
Umělá inteligence zneužitá k cíleným, zautomatizovaným hackerským útok...
Víkendář: Velký americko-evropský obrat
21.12.2019 9:51
Americká Federal Communications Commission dala minulý měsíc zelenou f...
Víkendář: Sociální sítě jako nástroj proti autoritářům?
22.12.2019 9:55
Podle některých názorů se sociální sítě staly technologiemi umožňující...
Čínská past středních příjmů, fáze 2020
20.12.2019 17:51
Danske Bank se v jedné ze svých posledních analýz zamýšlí nad tím, jak...

Váš názor
 •  
  06.01.2020 9:51

  Ano, tak to bude vypadat i v následující vleklé krizi. Státní investice z inflačních peněz budou změkčovat situaci. Většina zemí EU by bez inflačních peněz do 10 let zkrachovala. Spořílci na důchod ale o velkou část koupěschopnosti svých úspor přijdou. A přebytek nemovitostí tu není a nebude, to byste museli do Španělska.
  James Bond
  •  
   06.01.2020 10:17

   Příkladem prozíravé investice státu z inflačních peněz bude stavba jaderných bloků - nejen že se to do inflace příliš neprojeví, ale bude to v budoucnosti trvale přinášet příliv peněz do rozpočtu. Tedy nejen dálnice a silnice (dokud je ještě dehet), ale hledat i investice s návratností, třeba i ve formě tichého společníka do slibných projektů.
   James Bond
   •  
    06.01.2020 10:27

    V tomto Babiš moc prozíravosti nepobral (viz jeho "Plán"), ve volbách bychom měli upřednostnit ty, kteří přijmou tuto ekonomiku za svou. Zapomeňte na boom a dosavadní ekonomické poučky, další vývoj se bude odehrávat už jen v krizi od lehčího stupně až po těžkou, spojenou i s hroucením všeho. Musíme si zachovat i silnější armádu, v delší budoucnosti přijdou megamigrace a války. Bude problém udržet pořádek i v jednotlivých zemích.
    James Bond
Aktuální komentáře
24.02.2020
13:03Týdenní výhled: Dopady viru na akcie a další čísla z průmyslu  
12:14Investiční tip Adidas: Optimistický výhled a sázka na růst trhu  
11:25Piráti žádají americké politiky a akcionáře CETV o prošetření rizik prodeje mediání skupiny do rukou PPF Petra Kellnera
11:11Únorová podnikatelská nálada v Německu: Nečekané zlepšení, virus se ale ještě plně nepromítl
10:35Ceny v průmyslu stouply v lednu meziměsíčně nejrychleji za 9 let
10:30ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:00Evropské trhy propadají ve strachu z šíření koronaviru
9:13Rozbřesk: Šíření koronaviru v Evropě vrací na trhy strach
9:11Důvěra v ekonomiku opět mírně klesá (komentář analytika)
8:49Evropa chce prosadit rychlé zavedení globální digitální daně
8:45Evropské trhy zřejmě v úvodu výrazně klesnou. Koronavirus se šíří v Itálii i ve světě  
8:44UBS: Finanční trhy podceňují rizika spojená s koronavirem
8:30Skupina G20 je připravena řešit ekonomické dopady koronaviru
8:00SAZKA Group a.s. - Announcement of the first coupon payment
5:42Mamka s taťkou na epické akciové dráze
23.02.2020
9:33Víkendář: Slunce na jihu, hory na severu, strach a nedůvěra mezi tím
22.02.2020
9:43Víkendář: Tento způsob boje s chudobou zdá se poněkud nešťastným
21.02.2020
22:06Výprodeje na Wall Street pokračovaly i na konci týdne
17:48Smutek akciových soutěží krásy
17:03Aktivita v sektoru služeb USA klesla, je nejnižší od roku 2013

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo