Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ve Švédsku opět ožívá debata o přijetí eura

Ve Švédsku opět ožívá debata o přijetí eura

08.01.2020 5:46
Autor: Redakce, Patria.cz

Švédové odmítli vstup do eurozóny v referendu v roce 2003, debata o přijetí společné měny se ale opět dostává do popředí. Nedávno přilil olej do ohně ekonom Švédské bankéřské asociace Björn Olsson, píše v úterý server EurActiv. V ekonomickém magazínu Ekonomisk debatt tento ekonom uvedl, že roční růst švédské ekonomiky je o 1,5 – 3 % rychlejší než v případě, kdyby Švédsko bylo součástí eurozóny. Rozhodnutí nepřijmout euro je tak podle něj pro zemi výhodné a přineslo jí zisk v hodnotě švédského ročního HDP.

Přestože Olsson argumentuje v neprospěch vstupu do eurozóny, nabádá k tomu, aby se v zemi začalo diskutovat jak o euru, tak i o další evropské integraci. Evropa totiž ve světle rostoucí konkurence z USA a Číny musí spolupracovat.

„V následujících pěti letech musí Švédsko zahájit diskusi a rozhodnout se na svém dlouhodobém směřování,“ uvedl podle The Capitals, podsekce webu euractiv.com, švédský ekonom s tím, že Unie směřuje k čím dál větší integraci.

Euro, společná měna EU, oslavilo 1. ledna 2020 21 let svého trvání.

Podle průzkumu Eurobarometru, který byl uskutečněn loni v dubnu a jehož výsledky byly zveřejněny v červnu, zůstává podpora zavedení eura v členských zemích EU s vlastní měnou nízká. Většina lidí v členských zemích EU, které ještě nepřijaly euro, se domnívá, že společná měna má pozitivní dopad na ty státy, které ji již používají.

V Maďarsku vidělo přínos eura pro země eurozóny až 70 % dotazovaných. Více než polovina dotazovaných byla přesvědčena o výhodách společné měny pro země eurozóny také v Rumunsku, Polsku, a Bulharsku. Nejméně dotazovaných s pozitivním hodnocením bylo ale právě ve Švédsku, a to 44 %. V Česku, stejně jako v Chorvatsku, vidělo pozitivní dopad méně než polovina dotazovaných.

Veřejná podpora zavedení eura v těchto zemích byla tehdy 49 %, což je o dva procentní body méně než loni. V Česku a Švédsku bylo 60 % proti zavedení eura. Nejvíce byli přijetí eura nakloněni Maďaři (66 %) a Chorvati (61 %).

e

Ve všech sedmi státech se velká část respondentů domnívala, že jejich země není připravena na přijetí eura. Pouze 23 % dotazovaných se domnívá, že je na společnou měnu připravena, naopak 72 procent si myslí, že ne.

e

 Ve Švédsku se až 47 % dotázaných domnívalo, že jejich země pravděpodobně nikdy nepřijme euro. V Česku vidělo nejvíce respondentů (38 %) za nejpravděpodobnější přijetí eura za 10 let, ukázal také průzkum, který byl proveden telefonicky na více než 7000 respondentech.

Zdroje: https://www.euractiv.com/, ČTK, Eurobarometr

 

 

Čtěte více:

Volvo přijelo s chmurným výhledem na příští rok (komentář analytika)
18.10.2019 12:21
Švédská společnost Volvo vyrábějící nákladní automobily a stavební str...
Posen: Kryptoměny bez regulace ne, na čele je Švédsko a Čína
22.10.2019 11:07
Měly by centrální banky zasahovat do světa digitálních měn? Adam Posen...
Molinder: Lidé a stroje - poučení z elektrifikace Švédska
02.11.2019 14:09
Historie ukazuje, že nové technologie mohou ve společnosti vyvolávat v...
Velké chyby ve statistice mohly ovlivnit rozhodování Riksbank. Je to katastrofa, zní z banky
15.11.2019 12:20
Švédská centrální banka Riksbank kritizuje švédský statistický úřad, n...
Švédský konec jedné éry
19.12.2019 10:39
Jeden experiment se zápornými sazbami právě skončil. Švédská centrální...

Váš názor
  • Ve Švédsku opět ožívá debata o přijetí eura:
    08.01.2020 9:07

    Tragédi. V souladu s ostatními zprávami z této vyspělé kulturní západoevropské země.
    Ullsperger
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data