Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Covid-19 a bankovní krize

Víkendář: Covid-19 a bankovní krize

07.03.2020 8:43
Autor: Redakce, Patria.cz

John M. Barry ve své knize píše, že „největší lekcí roku 1918 bylo, že vlády musí vždy a za všech okolností říkat pravdu“. Musí si totiž udržet důvěru veřejnosti, a tak nesmí nic tajit, zamlčovat, nesmí zkrášlovat skutečnost. Tento závěr na stránkách Money and Banking citují ekonomové Stephen G. Cecchetti a Kermit L. Schoenholtz, kteří se následně v podobném duchu zamýšlí nad tím, jaké můžeme nalézt paralely mezi „COVID-19 a runy na banky“.

Ekonomové poukazují na to, že epidemie koronaviru se šíří a dál panuje extrémní nejistota ohledně jeho skutečné nakažlivosti, úmrtnosti, míře symptomů u různých lidí a podobně. Jisté je v tuto chvíli jen to, že řada lidí trpí obavami a chovají se tak, že to brzdí ekonomickou aktivitu, vyhýbají se místům, kde nákaza hrozí nejvíce – tedy veřejným prostranstvím, veřejné dopravě, a podobně. Není tak divu, že dochází k poklesu na straně očekávaného ekonomického růstu. Cecchetti a jeho kolega tvrdí, že takovou situaci lze v určitých ohledech vnímat podobně jako bankovní krizi, v níž se lidé snaží masově vybírat vklady z bank – tedy k takzvanému runu na banky.

„Banky jsou podobné černým skříňkám, kdy lidé zvenčí moc nevědí o hodnotě jejich aktiv, a to zejména po nějakém šoku, který může představovat například propad cen investičních aktiv. Špatné zprávy pak mohou vést k tomu, že střadatelé mohou pochybovat o solvenci bank. Vzniká run na banky, kdy se lidé předhánějí v tom, kdo vybere vklady nejdříve, protože ten má šanci dostat je v plné výši. Podobně jako u epidemií jde o proces, v němž se může tato nákaza šířit,“ tvrdí ekonomové.

Epidemie a run na banky tak mají společné zejména to, že lidé mohou propadat falešným zprávám a jednat na základě nedostatečných informací. Pak se chovají způsobem, který celou situaci ještě zhoršuje namísto toho, aby minimalizovali škody. Pokud například všichni věří, že banky jsou solventní, nejistota se nedostane na úrovně, které mohou vyvolat masové vybírání vkladů. Pomoci tomu může centrální banka, která bankám poskytuje v podobném případě finance.

„Podle našich zkušeností je nejefektivnějším mechanismem, který brání finanční nákaze a obavám z insolvence bank, poskytování informací nad rámec běžného množství. Jde o zátěžové testy, které ukazují skutečný stav, v jakém se banky nacházejí,“ dodávají ekonomové. Poukazují na rok 2008, kdy se množily obavy z nedostatečné výše kapitálu bank a v roce 2009 tak byly zveřejněny výsledky zátěžových testů pro 19 největších amerických bank. Tyto testy „představovaly klíčovou součást boje proti nákaze“.

Jedním z důvodů, proč testy fungovaly jako nástroj obnovy důvěry, bylo to, že byly míněny vážně a podle toho byly konstruovány. Banky, které těmito testy prošly, tak byly schopny poskytovat úvěry i uprostřed recese a lidé věřili, že výsledky testů vypovídají o skutečném stavu finančních institucí. Mohlo přitom existovat podezření, že testy budou nastaveny tak, aby prošly všechny banky. Zde podle ekonomů hrálo ale klíčovou roli to, že vláda měla kapacity pro záchranu bank, které by se skutečně dostaly do problémů. Trhy tak důvěřovaly informacím z testů, a to se projevilo na stabilitě celého sektoru.

Ve vztahu k současné pandemii by pak podle ekonomů měly platit podobné principy, a to zejména poskytování důvěryhodných informací. Vláda proto musí ukázat, že má spolehlivý a důvěryhodný způsob testů nákazy. „Musí se plně držet faktů a úplně dát stranou politiku.“ Jakákoliv manipulace s informacemi a fakty by jen poškodila důvěru veřejnosti a oddálila okamžik, kdy se tato důvěra navrátí, míní ekonomové.

Zdroj: The Money and Banking


 
 

Čtěte více:

Fed na nic nečeká a snižuje sazby o 50 bodů už dnes!
03.03.2020 16:31
Na dnešní den byl naplánován rozhovor ministrů financí a šéfů centráln...
VUL, aneb tři scénáře trhů po koronaviru podle Saxo Bank
04.03.2020 13:32
Trhy po masakru z minulého týdne zatoužily po reakci centrálních bank....
Branislav Soták: Rychlý nádech trhů střídají propady na ještě hlubší dno
06.03.2020 12:05
Aktuální situaci na trzích charakterizuje především velká volatilita. ...
Perly týdne: Horší než epidemie, dno na akciích a u nás sněhová kalamita tak trochu jinak
06.03.2020 13:52
Útlum svěrové ekonomiky bude je přechodný, proti dopadům koronaviru by...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.09.2020
19:23AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s.zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
18:41AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
18:26Záhada pyramid, inflace a valuace v příštím roce
18:12StanChart: Výprodej měn východní Evropy zašel už moc daleko
17:36QI investiční společnost, a. s. - Pololetní zpráva fondu IFIS investiční fond, a.s. za rok 2020
17:31AMISTA investiční společnost, a.s.:Maloja Investment SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
17:14Ranní káva Jana Bureše: Většina firem čeká kvůli nové vlně pandemie útlum poptávky a horší tržby
17:13Akcie obrátily výrazně nahoru. Pomohla data a naděje na fiskální balík  
17:04Zpráva o vládě práva v EU zostřuje potyčky ohledně evropského fondu obnovy
16:39V ČR bude od pondělí znovu platit nouzový stav a zákazy větších akcí
16:34Společnost RSRE INVEST a.s. - Zveřejňuje Pololetní zprávu za období od 1.1.2020 do 30.6.2020
16:12Tomáš Vlk: Americké firmy v září zrychlují aktivitu a nabírají lidi
16:09PPF Financial Holdings B.V. – pololetní zpráva 2020
15:31AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:30AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:00TESLA KARLÍN, a.s. - Konsolidovaná pololetní zpráva k 30.6.2020
14:59AMISTA investiční společnost, a.s.: STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
14:57TOMA, a.s. - Pololetní zpráva 2020 konsolidovaná
13:43ECB uváží, zda se neopičit po Fedu
13:02Pozvánka na webinář Na stopě investičním příležitostem. Už dnes od 16:30!

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - HDP, q/q a