Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bloomberg: Zelená revoluce a ropný crash test

Bloomberg: Zelená revoluce a ropný crash test

13.03.2020 15:21
Autor: Redakce, Patria.cz

V roce 2014, kdy se cena ropy naposledy zhroutila, neměly světové vlády uzavřené žádné odhody pro boj s klimatickými změnami. Pařížská dohoda byla podepsána až rok poté. Zelené investice od té doby nabobtnaly. Do obnovitelných zdrojů energie nateklo zhruba 1,2 bilionu USD a globální prodeje elektrických vozidel se loni dotáhly na dva miliony kusů. Emisní cíle hlídá narůstající ekologické hnutí, která pomáhá formovat politiku od Německa po Indii. Aktivistka Greta Thunbergová a zakladatel Tesly Elon Musk patří mezi nejslavnější obyvatele planety.

Takže když se Saúdská Arábie a Rusko pustily do cenové války, která trhy, už tak vyděšené koronavirem, zahalila do ještě větší tmy, vypadalo to, jako by oba velké ropné státy krátkodobě znovu upevňovaly svoji nadvládu. Místo toho to ale může zafungovat jako další krok v dlouhodobějším vývoji směrem k ukončení nadvlády ropy, která drží svět v šachu, napsala agentura Bloomberg.

Cena barelu je stále důležitým ekonomickým ukazatelem. Neustálý tlak na odklon od fosilních paliv ale naznačuje, že její geopolitický dopad bude pravděpodobně slabší než v minulosti. Její místo naopak začíná zabírat imperativ bojovat proti globálnímu oteplování.

„Dopad ceny ropy nad širší hospodářský růst se rozpadá už od 80. let,“ říká Shane Tomlinson z think tanku E3G.

Skutečnost, že se ropa během zhruba týdne propadla z 55 na 35 dolarů, má pro akcee proti změně klimatu zásadní důsledky. Nízké ceny povzbuzují k většímu využití ropy, stlačují rozpočty ropných firem, vyvolávají otazníky nad projekty z kategorie čistá energie, a některé vlády by mohly pociťovat tlak na to, aby bojujícím ropným firmám pomohly. Toto vše zvyšuje emise, což je pro globální oteplování špatná zpráva.

Kromě toho ale platí, že obnovitelné zdroje jsou zralejším odvětvím než před pěti lety. Investice do něj jsou méně riskantní, takže přitahuje velké investory, kteří do něj sypou peníze a staví projekty konkurující kapacitám konvenčních elektráren. Těžba ropy je mezitím ekonomicky stále méně konkurenceschopnou a narůstá riziko, že projekty, které to dotáhnou až na realizaci, nebudou mít dobrou návratnost.

Vývoj ceny ropa Brent za posledních 6 měsíců:

+ 

Zdroj: Patria.cz

„Teď nedává smysl omezovat investice do obnovitelných zdrojů, pokud se cena ropy zhroutí,“ říká Mark Lews, šéf udržitelnosti v BNP Paribas Asset Management. „Logičtější je redukovat investice do ropy“.
Tato skutečnost poukazuje na hlubší změnu sentimentu mezi investory, ke které po Paříži došlo. Skvělým ukazatelem je Tesla. Musk ukázal, že masově vyráběný elektrický vůz je schopen samostatné existence, a přiměl všechny velké automobilky k tomu, aby ho následovaly.

Pro vlády po celém světě jsou nízké ceny ropy jedním z důvodů, proč si všímat hlasu těch voličů, kdo volají po opatřeních na ochranu klimatu, protože je to dobrá chvíle na to ukončit dotace do fosilních paliv, nebo dokonce na zvýšení daní na jejich spotřebu. Takovýto krok může dokonce pomoci vyvarovat se takovým druhům destabilizujících protivládních protestů, které nastaly ve Francii, Íránu a v Ekvádoru, když došlo na návrhy vyšších cen za elektřinu. Přitom by se to mohlo udělat způsobem, který „chrání nebo dokonce pomáhá chudším domácnostem a komunitám,“ říká Helen Mountfordová z Wold Resources Institute.

Když se ropa během posledního cyklu propadu mezi lety 2014 až 2016 krátce dostala pod 30 USD za barel, snížila Indie roční dotace na fosilní paliva z 29 miliard USD na 8 miliard a ještě zvýšila daně na jejich využívání. Část peněz, které tímto způsobem získala, šla na dotace do obnovitelných zdrojů poté, co si země stanovila ambiciózní cíl instalovat do roku 2022 až 175 GW především solární a větrné energie – zhruba dvojnásobek kapacity Británie.

„Řada zemí usiluje o elektrifikaci a dekarbonizaci, aby byly méně závislé na volatility trhů s ropou,“ říká Adnan Amin, bývalý generální ředitel International Renewable Energy Agency. “Takováto událost tento trend jenom posílí. Na druhou stranu ale kolaps cen ropy oslabuje schopnost ropného odvětví těžit se ziskem a některé těžaře dokonce žene na pokraj bankrotu, což přispívá ekonomické nejistotě ohledně nového koronaviru a může nahlodat Trumpovy šance na znovuzvolení, říká Amin. Protože Trump Pařížskou dohodu za Spojené státy jednostranně vypověděl, mohlo by to ještě zvrátit prezidentskou kampaň ve prospěch kandidáta, který je boji se změnami klimatu nakloněn více.

Zdroj: Bloomberg

 
 

Čtěte více:

Vraťte se zpátky do Davosu!
20.01.2020 13:35
Mohou být zisky zelené? Změna klimatu je hlavním tématem letošního set...
Obrat obchodů s emisními povolenkami loni stoupl na rekord
27.01.2020 8:57
Obrat obchodů s emisními povolenkami v loňském roce celosvětově vzrost...
Kdy je diesel lepší než elektromobil
28.01.2020 17:22
Pokud budou elektromobily rozšířeny v zemích jako je Švédsko, kde je v...
Víkendář: Máme přestat s létáním?
01.02.2020 10:01
Nassim Nicholas Taleb je úspěšným autorem několika knih a známým odbor...
Krugman: Epidemie, ekonomika, ekologie
04.02.2020 10:49
Paul Krugman se na stránkách The New York Times ptá, jak moc by se v j...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  
16:31Spekulace sílí: Biden se do úvodu týdne stáhne z amerických prezidentských voleb?
15:48Vyjednavač Radim Pařík: Donald Trump se změnil po atentátu po prvních deset vět projevu. Struktura jeho osobnosti má dvě části
15:41Technická analýza S&P 500: Růstový trend vykazuje známky únavy  
15:11Technická analýza: TotalEnergies před výsledky zůstává v růstovém kanálu  
14:47O kapacitách rozhodují plynárenské společnosti, uvedl Berlín k obavě Česka
13:58Nejrozsáhlejší IT výpadek v historii. Crowdstrike (-16 %) přiznala chybu a problém prý již vyřešila. Potíže měly banky i burza, aerolinky žádaly globální zastavení letů
13:37Perly týdne: Stále kvalita versus akcie malých společností. Výborní v digitálním světě, amatéři v tom fyzickém
11:39IEA: Globální poptávka po elektřině poroste nejrychleji za téměř 20 let
11:19Komentář analytika: Netflix přidává dalších 8 milionů nových předplatitelů  
10:57Akciové trhy prodlužují pokles, když svět bojuje s výpadky systémů  
10:23KB podepsala memorandum, jehož cílem je odkoupit zbývající podíl v SGEF CR
9:09Bloomberg: Česko obvinilo Německo, že si hromadí plyn určený Česku
9:07Rozbřesk: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září
8:52Biden čelí čím dál většímu tlaku na odstoupení, Británie si chce posvítit na stínové ropné tankery a futures jsou smíšené  
8:29Komerční banka, a.s.: KB uzavřela Memorandum s cílem akvizice zbývajího podílu v SGEF CZ
5:57Technická analýza: Nadbytek kapacit United Airlines je brzdou růstu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data