Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bloomberg: Zelená revoluce a ropný crash test

Bloomberg: Zelená revoluce a ropný crash test

13.03.2020 15:21
Autor: Redakce, Patria.cz

V roce 2014, kdy se cena ropy naposledy zhroutila, neměly světové vlády uzavřené žádné odhody pro boj s klimatickými změnami. Pařížská dohoda byla podepsána až rok poté. Zelené investice od té doby nabobtnaly. Do obnovitelných zdrojů energie nateklo zhruba 1,2 bilionu USD a globální prodeje elektrických vozidel se loni dotáhly na dva miliony kusů. Emisní cíle hlídá narůstající ekologické hnutí, která pomáhá formovat politiku od Německa po Indii. Aktivistka Greta Thunbergová a zakladatel Tesly Elon Musk patří mezi nejslavnější obyvatele planety.

Takže když se Saúdská Arábie a Rusko pustily do cenové války, která trhy, už tak vyděšené koronavirem, zahalila do ještě větší tmy, vypadalo to, jako by oba velké ropné státy krátkodobě znovu upevňovaly svoji nadvládu. Místo toho to ale může zafungovat jako další krok v dlouhodobějším vývoji směrem k ukončení nadvlády ropy, která drží svět v šachu, napsala agentura Bloomberg.

Cena barelu je stále důležitým ekonomickým ukazatelem. Neustálý tlak na odklon od fosilních paliv ale naznačuje, že její geopolitický dopad bude pravděpodobně slabší než v minulosti. Její místo naopak začíná zabírat imperativ bojovat proti globálnímu oteplování.

„Dopad ceny ropy nad širší hospodářský růst se rozpadá už od 80. let,“ říká Shane Tomlinson z think tanku E3G.

Skutečnost, že se ropa během zhruba týdne propadla z 55 na 35 dolarů, má pro akcee proti změně klimatu zásadní důsledky. Nízké ceny povzbuzují k většímu využití ropy, stlačují rozpočty ropných firem, vyvolávají otazníky nad projekty z kategorie čistá energie, a některé vlády by mohly pociťovat tlak na to, aby bojujícím ropným firmám pomohly. Toto vše zvyšuje emise, což je pro globální oteplování špatná zpráva.

Kromě toho ale platí, že obnovitelné zdroje jsou zralejším odvětvím než před pěti lety. Investice do něj jsou méně riskantní, takže přitahuje velké investory, kteří do něj sypou peníze a staví projekty konkurující kapacitám konvenčních elektráren. Těžba ropy je mezitím ekonomicky stále méně konkurenceschopnou a narůstá riziko, že projekty, které to dotáhnou až na realizaci, nebudou mít dobrou návratnost.

Vývoj ceny ropa Brent za posledních 6 měsíců:

+ 

Zdroj: Patria.cz

„Teď nedává smysl omezovat investice do obnovitelných zdrojů, pokud se cena ropy zhroutí,“ říká Mark Lews, šéf udržitelnosti v BNP Paribas Asset Management. „Logičtější je redukovat investice do ropy“.
Tato skutečnost poukazuje na hlubší změnu sentimentu mezi investory, ke které po Paříži došlo. Skvělým ukazatelem je Tesla. Musk ukázal, že masově vyráběný elektrický vůz je schopen samostatné existence, a přiměl všechny velké automobilky k tomu, aby ho následovaly.

Pro vlády po celém světě jsou nízké ceny ropy jedním z důvodů, proč si všímat hlasu těch voličů, kdo volají po opatřeních na ochranu klimatu, protože je to dobrá chvíle na to ukončit dotace do fosilních paliv, nebo dokonce na zvýšení daní na jejich spotřebu. Takovýto krok může dokonce pomoci vyvarovat se takovým druhům destabilizujících protivládních protestů, které nastaly ve Francii, Íránu a v Ekvádoru, když došlo na návrhy vyšších cen za elektřinu. Přitom by se to mohlo udělat způsobem, který „chrání nebo dokonce pomáhá chudším domácnostem a komunitám,“ říká Helen Mountfordová z Wold Resources Institute.

Když se ropa během posledního cyklu propadu mezi lety 2014 až 2016 krátce dostala pod 30 USD za barel, snížila Indie roční dotace na fosilní paliva z 29 miliard USD na 8 miliard a ještě zvýšila daně na jejich využívání. Část peněz, které tímto způsobem získala, šla na dotace do obnovitelných zdrojů poté, co si země stanovila ambiciózní cíl instalovat do roku 2022 až 175 GW především solární a větrné energie – zhruba dvojnásobek kapacity Británie.

„Řada zemí usiluje o elektrifikaci a dekarbonizaci, aby byly méně závislé na volatility trhů s ropou,“ říká Adnan Amin, bývalý generální ředitel International Renewable Energy Agency. “Takováto událost tento trend jenom posílí. Na druhou stranu ale kolaps cen ropy oslabuje schopnost ropného odvětví těžit se ziskem a některé těžaře dokonce žene na pokraj bankrotu, což přispívá ekonomické nejistotě ohledně nového koronaviru a může nahlodat Trumpovy šance na znovuzvolení, říká Amin. Protože Trump Pařížskou dohodu za Spojené státy jednostranně vypověděl, mohlo by to ještě zvrátit prezidentskou kampaň ve prospěch kandidáta, který je boji se změnami klimatu nakloněn více.

Zdroj: Bloomberg

 
 

Čtěte více:

Vraťte se zpátky do Davosu!
20.01.2020 13:35
Mohou být zisky zelené? Změna klimatu je hlavním tématem letošního set...
Obrat obchodů s emisními povolenkami loni stoupl na rekord
27.01.2020 8:57
Obrat obchodů s emisními povolenkami v loňském roce celosvětově vzrost...
Kdy je diesel lepší než elektromobil
28.01.2020 17:22
Pokud budou elektromobily rozšířeny v zemích jako je Švédsko, kde je v...
Víkendář: Máme přestat s létáním?
01.02.2020 10:01
Nassim Nicholas Taleb je úspěšným autorem několika knih a známým odbor...
Krugman: Epidemie, ekonomika, ekologie
04.02.2020 10:49
Paul Krugman se na stránkách The New York Times ptá, jak moc by se v j...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2020
18:41Hotovost za časů COVID-19
18:27Analytici: Ekonomiku ČR změní regulace více než pandemie
13:11Bloomberg: Jak si koronavirový krach stojí v porovnání s velkými krizemi za poslední století
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
11:05TMR, .a.s. - Zveřejnění doplněné Roční zprávy spol. TMR, a.s.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data