Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Když má blog větší hodnotu, než celé The New York Times

Když má blog větší hodnotu, než celé The New York Times

07.07.2020 17:37

Slate Star Codex má větší hodnotu než celé The New York Times. V tomto smyslu se nedávno vyjádřil ekonom Scott Sumner v souvislosti s tím, že na NYT chtěli zveřejnit jméno autora populárního blogu SSC a ten tak blog radši smazal. Píšu to v souvislosti s tím, že akcie NYT letos posilují o více než 30 %, zatímco celý trh měřený indexem SPX ztrácí asi 4 %.

SSC je, respektive byl, v USA a asi nejen tam hodně oblíbený. Jeho autor vystupoval pod jménem Scott Alexander a tajil svou identitu z bezpečnostních důvodů. Když se dozvěděl, že NYT chtějí zveřejnit jeho pravé/celé jméno, blog radši smazal, což vyvolalo vlnu nevole proti NYT. Zmíněný pan Sumner v té souvislosti psal, že SSC má větší hodnotu než NYT v tom smyslu, že SSC je těžko nahraditelný, zatímco informace v NYT lze do značné míry poskládat i z toho, co píší ve WSJ, Washington Post, FT a dalším tisku.

Jinak řečeno, mix těchto zdrojů je podle ekonoma téměř dokonalým substitutem NYT, zatímco dokonalý substitut SSC neexistuje. Já jsem SSC nikdy nečetl vyjma posledního, uzavíracího příspěvku. A na NYT se například současné epidemické situaci ve světě a v USA od počátku věnovali podle mne dost dobře. Což může souviset s tím, jak moc jim za první čtvrtletí narostl počet předplatitelů. Pojďme se podívat na pár čísel a na valuaci NYT.

Podle Statisty dosáhl onen počet předplatitelů v Q1 2020 3,897 milionů, což reprezentuje docela skok z předchozích 3,429 milionů. A i předchozí čtvrtletí se čísla začala trochu odtrhovat od dříve lineárně rostoucího trendu. NYT si tak v tomto smyslu nevedou zle. Za posledních 12 měsíců firma generovala tržby ve výši 1,82 miliard dolarů a po investicích na volném toku hotovosti vydělala 0,15 miliard dolarů. Pokud by tak činila rok co rok i nadále, současná hodnota takového toku hotovosti by dosáhla asi 2,63 miliard dolarů.

Kapitalizace se ale pohybuje na 7,1 miliardách dolarů a investoři tak očividně čekají, že jim NYT přinese něco více, než stagnujících 0,15 miliard dolarů. Podle mých hrubých kalkulací by tuto kapitalizaci ospravedlnil například volný tok hotovosti soustavně rostoucí o 3,6 %, což by během deseti let znamenalo následující:
graf 1
Do deseti let by tedy NYT měly podle současné kapitalizace a tohoto scénáře po investicích generovat o něco více než 200 milionů dolarů. A i pak by toto číslo mělo dál růst o zmíněných 3,6 % ročně. Těchto 3,6 % můžeme vnímat tak, že NYT by měly být schopny zvedat své ceny dlouhodobě v souladu s inflací ve výši 2 % a k tomu přidat „reálných“ cca 1,6 %. Je to moc, nebo málo? 

Odpověď bude dána za prvé tím, jak se bude vyvíjet celkový počet čtenářů zajímajících se o to, co můžeme nazývat středněproudými informacemi a úvahami, které nabízí periodika od NYT po FT. Za druhé tím, jak se budou měnit tržní podíly. A za třetí tím, jak budou tyto subjekty schopny své produkty nacenit, což úzce souvisí s prvními dvěma body. Třeba S&P Global Market Intelligence ve svých projekcích pro NYT počítá s několikaletým růstem volného toku hotovosti pohybujícím se v průměru znatelně nad výše uvedenou hranicí, pak ale tempo růstu klesne k nule. Podobné scénáře kapitalizaci ospravedlňují jen těžko, protože o hodnotě rozhoduje zejména to, co se bude dít dlouhodobě (tedy to, o čem víme nejméně).

 

Čtěte více:

Domino před Googlem a pár valuačních úvah
17.06.2020 17:48
Jedno z vysvětlení toho, proč si americký trh vede tak dobře, se může ...
Skryté hodnoty na současném trhu
24.06.2020 17:39
CNBC píše o pěti akciích, které doporučují přední analytici. Jmenuje a...
Nikola nahoru, co dolů?
30.06.2020 17:48
Hodně se nyní hovoří o společnosti Nikola, třeba CNBC včera zveřejnila...
Neohrozitelná firma
02.07.2020 17:41
Kroky směrem k bezkontaktnosti a distancování vedou mimo jiné k vyšším...
Tesla, nejhodnotnější automobilka na světě, míří na ještě vyšší cenu
02.07.2020 15:43
Tesla dostala nový cíl ceny svých akcií poté, co ve středu předběhla T...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst