Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Babiš: ČR se vstupem do eurozóny počká po reformách EU

Babiš: ČR se vstupem do eurozóny počká po reformách EU

17.08.2020 8:34
Autor: ČTK

Česká republika je připravena na vstup do eurozóny, nicméně raději počká, až Evropská unie přijme některé nezbytné reformy, jež například umožní členským státům donutit země na jihu Evropy, aby "rozumněji" nakládaly se svými rozpočty. Ve včera zveřejněném rozhovoru v časopisu Harvard International Review to prohlásil český premiér Andrej Babiš. Kromě toho hovořil také o uprchlických kvótách, populismu a podobnosti mezi jím a americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

"Nikdo nemá moc donutit silně zadlužené státy (EU), aby se chovaly rozumněji. To je hlavní problém, který se musí naléhavě vyřešit," řekl Babiš s tím, že při vyjednávání o fondu obnovy evropských ekonomik po krizi způsobené koronavirem vystoupily na povrch neshody mezi prosperujícími severními státy a "stagnujícími" státy evropského jihu. Podle Babiše však příležitostná česká kritika evropského integračního procesu neznamená, že by země celkově stála proti užší integraci. "Konstruktivní kritika v post-Brexitové EU je nutná," řekl český premiér.

Babiš ve čtvrtletníku vydávaném katedrou mezinárodních vztahů prestižní Harvardovy univerzity také zopakoval svůj odmítavý postoj vůči uprchlickým kvótám. "Kvóty? Jen přes mou mrtvolu," řekl premiér s tím, že návrh takového opatření je symptomem toho, že si některé státy EU neumí bránit svoje území, svoje občany a podmínky schengenského prostoru. "Jakýkoliv systém redistribuce nelegálních migrantů může jen zhoršit situaci zoufalých lidí v Africe a Asii a Česká republika se nemůže podílet na těchto krátkozrakých a zbytečných řešeních," řekl Babiš.

Český premiér také odmítl, že by jeho hnutí ANO bylo populistické. "Populističtí politici jsou rychlokvašky, získají velkou popularitu pomocí chytlavých slibů, ale v realitě každodenního rozhodování se stanou nepopulárními a upadnou v zapomnění. (...) ANO se stalo nejstabilnější a nejúspěšnější politickou silou v České republice během několika let. To nelze dokázat jen skrze marketing nebo účinné PR. Musíte být v kontaktu s lidmi, zejména s těmi, které opustily tradiční strany," řekl.

Bránil se přitom také srovnání s americkým prezidentem Trumpem. Miliardář z New Yorku totiž podle Babiše vyrůstal se stříbrnou lžičkou v puse v jednom z nejbohatších světových měst. "Na rozdíl ode mě: narodil jsme se do slovenské rodiny patřící do střední třídy bez podnikatelského zázemí v socialistickém Československu. Takže příběhy našich životů a úspěchů jsou úplně jiné," poznamenal český premiér.

Česká republika má podle šéfa hnutí ANO nakročeno k tomu stát se "jednou z deseti nejúspěšnějších zemí na světě". V ČR podle něj působí velké množství expertů například ve slibných oblastech vývoje počítačových her či nanotechnologií. "Pokud zkombinujeme zdravé veřejné finance a společnost, která drží pohromadě, můžeme učinit 21. století naším stoletím," řekl.


Čtěte více:

Summit EU nalezl shodu na fondu obnovy ekonomik po koronaviru i sedmiletém rozpočtu
21.07.2020 8:13
Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se po čtyřech dnech a nocích ...
Ekonomická aktivita v eurozóně se po koronaviru v červenci vrátila k růstu
24.07.2020 12:03
Ekonomická aktivita v eurozóně se tento měsíc vrátila k růstu, který j...
Nezaměstnanost v EU v červnu vystoupila na 7,1 procenta
30.07.2020 11:44
Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v červnu podle sezonně přepočten...
Aktivita továren v eurozóně se v červenci vrátila k růstu
03.08.2020 11:10
Aktivita ve zpracovatelském sektoru napříč eurozónou minulý měsíc popr...
Průmyslová výroba v EU v červnu opět meziměsíčně vzrostla
12.08.2020 11:19
Průmyslová výroba v Evropské unii se v červnu meziměsíčně zvýšila o 9,...

Váš názor
  • hezky clanek o Andym Babisovi :)
    17.08.2020 12:02

    Andy ty mazana liska :) cekat ze jih evropy prestane byt jihem tj. bude se chovat rozpoctove odpovedne a nemit deficity v dobe kdy je cela EU pripravena utratit na dluh vymyslene nicim nekryte penize v obrovskem rozsahu je to same jako chtit aby vykal nesmrdel. PIGS se nemuzou zmenit maji to historicky dane na jihu evropy je moc horko a nelze tam makat.
    snb rulezz
  •  
    17.08.2020 9:21

    Tak jasně, že nepřizná, že je populista a aby vládl, udělá pro to COKOLI. Klidně koalici se komunisty a případně, když ne třeba, spojuje se s SPD. Atd. Klidně v rámci hesla rozděl a panuj nechá dělat Zemanovu kliku cokoli,a ten na oplátku zase bez ohledu na cokoli podpoří Babiše. Jinak v čem je lepší koruna, než EURo? Ještě před koronavirem jsem byl proti EURo. Ale koronavirus ukázal, že měny jako CZK, PLZ,HUF a podobně padají spolu s EURem, a to o víc procent proti USD, než EURo. EURo je dnes na tu bídu oproti USD lepší, než před koronavirem,i když asi už moc neporoste, ale CZK a další se zatím nevzpamatovali a jsou na tom pořád o několik procent huř, než před koronavirem(oproti EURu samozřejmě, protože o to jde, vztah CZK EUR). Jinak bych chtěl vidět ten morálně čistý postup, když chudý Babiš (na rozdíl od bohatého Trumpety se stříbrnou lžičkou :-) ) získal svoji firmu a rozšiřoval ji :-) Dál ty jeho řeči nemá cenu komentovat.
    Josef Anděl
    •  
      17.08.2020 10:33

      Koruna posiluje. Cpát se do eurozóny nyní kdy si Evropa neustále půjčuje a sanuje Itálii, Španělsko, přibude Portugalsko a Belgie má podle vás smysl? Myslím že Britové jsou velmi spokojení, že nemuseli být tohoto šíleného záplatování účastní ...!
      Čert
      • Čerte
        17.08.2020 12:43

        Koruna je k Euru o několik procent slabší, než před koronavirem. Stačí se podívat na graf. Když oslabovalo Euro vůči USD, padala koruna vůči USD víc, než Euro. Podle mě teď už téměř s jistotou platí, padne-li Euro, padne i koruna. Proto to vidím jinak. A Britové nacionalisté jsou možná rádi, ale GBP vůči EURu a USD zatím vypadá negativně, to ne REALITA, stejně jako CZK vůči EUR. Ale uvidíme, třeba se trend změní, jak u GBP, tak CZK...
        Josef Anděl
    •  
      17.08.2020 10:06

      vschny strany jsou ppolisticke, navic v cesku kde nemame zadne vetsi pravicove strany. Lisi se akorat komu rozdaji vic a komu min. S tim nevstupovat do nefungujici eurozony ma podle me pravdu a neni rozhodne sam. To je spolek krachujicich statu, tam opravdu neni dobre se tlacit za kazdou cenu, dkud se nevyresi kdo to zaplati
      Trade4fun
      •  
        17.08.2020 10:20

        Spolek krachujících států? Ideálně naplánovat vstup za 2-3 roky.
        ..
      •  
        17.08.2020 10:10

        myslím si, že za chvíli si s řeckem, Itáliií budeme moci podat ruce.....díky Babišovi se k nim velmi rychle přibližujeme....letos 500 mld, příští rok obdobné číslo....to radši Euro, než inflační Kč
        abc1
Aktuální komentáře
22.04.2026
13:40Yardeni: Přichází akcelerace, AI má rysy bubliny
12:18Z Trumpova ultimáta opět nic nebylo, pro trhy to ale není jasná výhra  
12:16Komise navrhuje větší koordinaci a snížení závislosti na dovozu fosilních paliv
11:14Bloomberg: Deutsche Telekom zvažuje úplné sloučení s dceřinou firmou T-Mobile US
10:58Akcie výrobců pamětí zůstávají ve srovnání s TSMC či Nvidií levné. Otázkou je, zda vstoupily do supercyklu  
9:18SpaceX si zajistila opci na odkup startupu Cursor za 60 miliard dolarů
9:06Rozbřesk: Americký spotřebitel zatím ignoruje válku a dál utrácí
8:38Příměří mezi USA a Íránem pokračuje, Mythos se dostal do neoprávněných rukou, evropské futures v záporu  
6:06Čína se na poli nových technologií pohybuje rychlostí světla. Kvůli konfliktu panují obavy, ale ne krize
21.04.2026
22:05Wall Street přešlapuje na místě: technologie drží trh, zbytek brzdí nejistota  
17:07Jaká by byla ideální monetární politika?
15:10UnitedHealth se oklepává z loňského šoku. Dobrými výsledky a zlepšeným výhledem si znovu získává důvěru investorů
14:40NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Změna v dozorčí radě společnosti
13:50Trhy & Bohatství: Konflikt ve světě a drahé hypotéky v Česku. Co nás na realitním trhu čeká?
13:45Nového šéfa Applu Johna Ternuse čeká éra těžkých rozhodnutí
13:15Valná hromada Monety schválila výplatu dividendy. Kolik a kdy akcionáři získají?
12:56MONETA Money Bank, a.s.: Akcionáři schválili výplatu dividendy 11,5 Kč na akcii
12:20Čína vede v závodě o humanoidní roboty, USA ale dominují v hodnotě firem
12:00Nad Trumpovým prezidentstvím se vznášejí podezření na tzv. insider trading
11:34Sentiment je převážně pozitivní při vyčkávání na zprávy z Blízkého východu a ekonomiky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y