Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Mnoho monetárního povyku pro nic?

Víkendář: Mnoho monetárního povyku pro nic?

04.10.2020 8:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Americká centrální banka na konci srpna oznámila, že bude sledovat novou strategii cílení průměrné inflace. Olivier Coibion z University of Texas a jeho kolegové z Federal Reserve Bank of Cleveland se následně pokusili zjistit, jaký dopad mělo toto oznámení na domácnosti a jejich inflační očekávání. Ekonomové zmiňují, že k podobným významným změnám v přístupu k monetární politice dochází jen zřídka. A ta poslední by měla teoreticky vést k tomu, že domácnosti svá inflační očekávání posunou směrem nahoru, protože Fed bude eliminovat období nižší inflace obdobím inflace vyšší. Samotný posun v očekávání by pak měl působit stimulačně, protože domácnosti by ve vidině vyšší průměrné inflace zvýšily své současné výdaje. Jaká ale byla doposud situace v praxi?

Coibion poukazuje na to, že pokud má popsaný mechanismus skutečně fungovat, domácnosti a firmy by musely rozumět tomu, co vlastně centrální banka změnila a jaký bude její nový postup. Průzkumy provedené mezi domácnostmi před a po projevu šéfa Fedu Powella, který změny popsal, ale ukázaly, že realita je poněkud jiná. Průzkumy konkrétně pracovaly se třemi otázkami. První se týkala toho, zda lidé vůbec o oznámení nové strategie vědí. Druhá se ptala na to, jestli oznámení rozumí a zda nějak ovlivnilo jejich očekávání. Třetí obsahovala nejdříve vysvětlení toho, co nová strategie skutečně znamená a pak se ptala na to, zda strategie ovlivní chování domácnosti. 

Coibion uvádí, že odpovědi byly povětšinou negativní. Tedy že jen malá část domácností vůbec slyšela v poslední době něco nového o monetární politice (24 % den před oznámením a 33 % den po oznámení). A je polovina těch, kteří o monetární politice slyšeli nebo četli a věděli, že zprávy se týkají nové strategie Fedu. Jinak řečeno, média sice o centrální bance informovala poměrně intenzivně, ale většina populace zprávám pozornost nevěnovala. A ti, kteří ano, nijak výrazně nezměnili svá očekávání a chování. Dokonce se ani nezvýšil počet těch, kteří by věděli, že hlavním cílem Fedu je cenová stabilita a maximální zaměstnanost. Namísto toho respondenti obvykle odpovídali, že centrální banka se snaží o udržení silného dolaru a udržení sazeb nízko tak, aby snížila tlak, kterému čelí vláda v souvislosti s rostoucími deficity a zadlužením. 

Oznámení nové strategie Fedu tudíž výrazně nezvýšilo inflační očekávání, očekávání týkající se ekonomického růstu a růstu příjmů. K tomu ale ekonomové dodávají, že ke změnám by mohlo dojít poté, co je nový přístup opakovaně vysvětlován a prezentován veřejnosti. Tato teze byla testována tím, že vzorek dotazovaných byl rozdělen na tři skupiny. První z nich dostala informace ohledně předchozí politiky Fedu, kdy se neuvažovalo o tom, že období nižší inflace bude eliminováno obdobím vyšší inflace (a naopak) tak, aby v průměru bylo dosahováno inflačního cíle ve výši 2 %. Druhá skupina dostala vysvětlení ohledně nové strategie, kdy by k oné eliminaci mělo docházet. Třetí skupina nedostala vysvětlení žádné. 

Odpovědi těchto tří skupin ukazují, že u první i druhé skupiny došlo k mírnému snížení inflačních a růstových očekávání. Mezi těmito dvěma skupinami přitom nebyl žádný významný rozdíl. Ekonomové tak na základě tohoto testu došli k závěru, že nový rámec monetární politiky pravděpodobně nepřinese to, co by naznačovala teorie – posun inflačních očekávání směrem nahoru a následný stimulační efekt vyšších výdajů domácností. 

Podle ekonomů řada analýz ukazuje, že slabou stránkou ekonomických modelů mohou být jejich předpoklady týkající se tvorby očekávání. Závěry jejich studie se nesou v podobném duchu a ukazují, že informace od centrální banky se k veřejnosti dostávají jen ve velmi omezené formě. „Fed sice naslouchá, ale veřejnost možná ne,“ uzavírá Coibion.

Zdroj: VoxEUČtěte více:

Budoucnost hotelů
01.10.2020 17:18
Možná, že je nějaký hoteliér, který uvažuje podobně jako pan hostinský...
Robinhood a drobní investoři mění trhy
02.10.2020 11:26
Obchodovat s akciemi bývalo kdysi složité. Nyní je to v podstatě stejn...
ECB zintenzivňuje práci na digitálním euru
02.10.2020 12:40
Evropská centrální banka (ECB) zintenzivňuje práci na digitálním euru...
Perly týdne: Začal nový býčí trh, rotace je na spadnutí a u nás platíme na (ne)dálnicích
02.10.2020 13:46
Roubini přišel s dalším varováním, ale jiní se domnívají, že začal dal...
Víkendář: Triky námořníků a globalizace, která zašla příliš daleko
03.10.2020 9:01
Námořní doprava je páteří globalizace, která přepravuje 80 – 90 % zbož...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.11.2020
12:55SSE a Equinor vloží do stavby největší větrné farmy šest miliard liber
12:09Krugman: Přichází Bidenův boom
12:07Pražská burza spustí novinku: Obchodování za závěrečnou cenu
10:44Martin Cakl: CD Projekt zažil další skvělé čtvrtletí. Příště se Cyber Punkem  
10:38Fed uvažuje o větší podpoře, ale trhy dál nahoru neposlal  
9:19Spotřebitelská důvěra v Německu kvůli uzávěře dál klesá
9:18Rozbřesk: Podzimní vlna pandemie na řadu odvětví dopadne stejně tvrdě jako jarní
8:56Mírně pozitivní úvod v Evropě? Globální růst akcií si bere oddech, Wall Street dnes zůstane zavřena  
8:43Činitelé Fedu diskutovali o možných úpravách nákupů dluhopisů
8:33VIG klesl zisk před zdaněním za tři čtvrtletí o 29 %
5:48V březnu začne rychlé oživení, Fed bez jasného reakčního vzorce
25.11.2020
22:02Wall Street před svátkem bez větší změny  
17:35Atradius: Světová ekonomika se letos propadne o 4,3 %
17:29Kofola měla rekordní léto. Výplatě dividendy nic nebrání, říká CEO Samaras
17:20Hodnota Tesly a všechny báječné věci, které bude dělat za deset let
17:01Akcie mírně zlevnily a výnosy dnes klesají. Ropa jede dál  
16:57Žebříček odolnosti vůči koronaviru: ČR je pátá nejhorší
15:59FT: ECB naznačila, že příští rok zruší zákaz vyplácet dividendy
15:40Bloomberg: IBM v Evropě zruší až pětinu pracovních míst
15:25Americká ekonomika rostla rekordním tempem 33,1 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
7:30Remy Cointreau SA (12/20 Q3)