Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Goldman Sachs: Dolar bude určitě oslabovat? Ne tak rychle

Goldman Sachs: Dolar bude určitě oslabovat? Ne tak rychle

17.11.2020 6:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Proč si dolar na počátku pandemie vedl tak dobře a od té doby oslabuje? Zach Pandl z Goldman Sachs míní, že letos mělo na dolar vliv zejména to, že ve světové ekonomice slouží jako bezpečné aktivum. Proto zpočátku zaznamenal posílení a následující očekávání ekonomického oživení vedlo k jeho slábnutí. Stratég k tomu dodal, že v podobných situacích téměř nezáleží na tom, jak si vede samotná americká ekonomika. Co bude s dolarem dál?

Podle stratéga všechny významné faktory poukazují na oslabování dolaru. Zejména to platí o negativních reálných sazbách v USA a oživující globální ekonomice. V minulosti v podobných situacích dolar v průměru oslaboval o 30 % a trvalo to přibližně pět let. Nyní stratég očekává reálné oslabení o 15 % měřené z vrcholu dosaženého v letošním roce. Trvat by mělo do konce roku 2023. Navíc je možné, že během následujících pěti nebo šesti let dojde až k 20% oslabení. Dolaru by prospělo, pokud by Spojené státy dokázaly dostat pandemii pod kontrolu a posílilo by ekonomické oživení, ale opačně by působilo zotavení celé světové ekonomiky.

Ne tak rychle s oslabujícím dolarem

Goldman Sachs na svém youtube kanále prezentuje ale i názory jiných ekonomů, včetně známého odborníka na měnové kurzy Barryho Eichengreena. Ten se na rozdíl od stratéga banky a řady dalších nedomnívá, že by kurz dolaru byl nějak výrazně nadhodnocený a tudíž ani nečeká, že by mělo přijít výraznější oslabení kurzu americké měny. Ekonom řekl, že současné argumenty pro slabší dolar mu připomínají podobná tvrzení z minulosti, která se točila kolem dvojího deficitu Spojených států.

Podle těchto úvah velké rozpočtové deficity vedou k hlubokým obchodním deficitům, protože Spojené státy kvůli nim spotřebovávají více, než vyrobí. Na udržení obchodních deficitů ale musí mít země dostatečně atraktivní finanční aktiva tak, aby do ní proudil kapitál a tyto deficity financoval. A ona atraktivita je dosažena právě přes oslabování měny tak, že aktiva je možné koupit levněji.

Podle ekonoma tyto argumenty zaznívaly již v minulosti a ukázalo se, že nejsou pravdivé, a to z několika důvodů. Za prvé, rozpočtové deficity nemusí nutně vést k prohlubování deficitů obchodních. Soukromý sektor například může omezit své výdaje v reakci na vyšší výdaje vlády. Navíc může investiční atraktivitu Spojených států zvýšit právě to, že vláda zvýší své výdaje. Došlo by k tomu ve chvíli, kdy by zahraniční investoři viděli, že tyto výdaje jdou směrem k produktivním investicím do infrastruktury.

Dolarová dominance

Eichengreen míní, že dominantní pozice dolaru ve světové ekonomice je pro Spojené státy výhodou a zároveň nevýhodou. Na straně pozitiv Spojené státy například provádí většinu zahraničního obchodu ve své vlastní měně, což je dobré pro americké společnosti obchodující se zahraničím. Pokud ale dominantní pozice dolaru znamená, že jeho kurz je soustavně poněkud nadhodnocený, škodí to zase americkým exportérům.

Velkou otázkou pak je, jak bude světovou ekonomiku ovlivňovat politika Fedu. Ten je nyní schopen a ochoten poskytovat zahraničním centrálním bankám dolarovou likviditu v době krizí a velkých finančních tlaků. Podle ekonoma ale není žádná jistota, že tak bude ochoten činit v budoucnu. A možná toho ani nebude schopen, protože se dá očekávat, že význam americké ekonomiky ve světě postupně zeslábne a namísto toho bude sílit pozice některých rozvíjejících se zemí. Spojené státy, respektive Fed, by pak ani nemusely být schopny fungovat ve světě jako věřitel poslední instance.

Systém založený na více rezervních měnách je ale podle ekonoma celkově odolnější a tudíž existují pádné argumenty pro to, aby dominance dolaru slábla. To samé platí o možných snahách o používání dolaru jako nástroje prosazování geopolitických cílů. Eichengreen dodal, že historicky byly centrální banky ohledně svých rezerv zaměřeny zejména na měny svých spojenců. Není tak divu, že například Čína se snaží o rychlý rozvoj své vlastní digitální vládní měny.

Zdroj: Goldman Sachs

 

Čtěte více:

Yeyati: Potřebujeme globální proticyklický fond
13.11.2020 11:14
Během globální krize se kapitál obvykle stahuje ze zemí, které jej v t...
Artus: Japonský scénář v Evropě nepřijde, střadatelé budou odmítat záporné výnosy
16.11.2020 6:26
Ve Francii a celé eurozóně je pravděpodobné, že dlouhodobé reálné saz...
Project Syndicate: Bidenovo vratké vítězství
14.11.2020 15:29
Joe Biden přežil vysilující volební kampaň i napínavé volby. Nyní musí...
Trh se probudil a doznal, že svět bude vypadat jinak...
16.11.2020 10:50
Asi tak 90 – 95 % hodnoty akciového trhu je dáno zisky, které budou fi...
Artus: Proč je nyní americká ekonomika odolnější než ta evropská
16.11.2020 15:11
Americká ekonomika je v letošním roce odolnější než ta evropská. Tvrdí...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba