Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pět podhodnocených akcií s rostoucí dividendou

Pět podhodnocených akcií s rostoucí dividendou

17.11.2020 17:43

V posledních dvou týdnech jsem se tu intenzivněji věnoval dividendovým akciím. Viděli jsme, že (i) letos si zatím nevedly nejlépe (ve srovnání s akciemi dividendu nevyplácejícími), ale (ii) podle některých názorů a tezí může přicházet obrat (viz i „Nejlepší čas pro nákup dividendových akcií?“). Dnes bych se rád zaměřil na relativně čerstvou související tezi od Morningstar, v níž hovoří o, v nadpise zmíněných, pěti podhodnocených akciích s rostoucí dividendou.

Susan Dziubinski z Morningstar před necelými dvěma týdny tvrdila, že minimálně o 20 % jsou podhodnocené společnosti Citi, Chevron, Intel, Cisco a Merck. A zároveň jde o firmy s rostoucími dividendami. S poměrem cena/odhadovaná hodnota na tom je z hlediska atraktivity nejlépe Citi  a Chevron (0,63 a 0,64), nejhůře Merck a Cisco (0,8 a 0,78). Chevron přitom má dividendový výnos nad 7 %, naopak Merck kolem 3 %. Pro detailnější pohled jsem vybral Intel.

Abhinav Davuluri z Morningstar se věnuje přímo této firmě, poslední výsledky podle něj působí smíšeným dojmem: Silná je poptávka po cloudových službách a počítačích, firemní a vládní datacentra ale jdou dolů a to samé platí o maržích v tomto segmentu. Dlouhodobý výhled je podle analytika celkově stále povzbuzující. Pokud se podíváme na čísla, zjistíme, že tržby firmy, její provozní tok hotovosti i volný tok hotovosti FCF (to, co zbude po investicích) rostou. Za posledních 12 měsíců dosáhlo FCF Intelu 20,3 miliardy dolarů (dvojnásobek FCF z roku 2017). Co to říká o valuaci?

Požadovaná návratnost by se s betou kolem 0,72 (za poslední roky dost klesla) měla pohybovat pod 5 %. Pokud by pak firma neustále vydělávala oněch 20 miliard dolarů ročně, současná hodnota tohoto FCF by dosahovala asi 420 miliard dolarů. Kapitalizace je na 189 miliardách dolarů, tedy asi o 65 % níže. Pokud namísto s 20 miliardami dolarů použijeme FCF z roku 2019 (16,93 miliard dolarů), současná hodnota tohoto FCF (stabilního) dosáhne asi 350 miliard dolarů. Pokud použijeme oněch 10 miliard dolarů z roku 2017 jsme na 209 miliardách současné hodnoty a na kapitalizaci se dostaneme teprve ve chvíli, kdy ještě tuto částku necháme ročně mírně klesat o 0,5 %. 

Výše uvedené samo o sobě naznačuje, že na tezi od Morningstar něco může být. Dobré je tu zmínit, že mé kalkulace implicitně předpokládají, že FCF tu celé patří akcionářům (FCF = FCFE). Pokud by to čtenářovi připadlo jako příliš silný předpoklad, můžeme se podívat na věc z druhého extrému, čistě z pohledu dividendy. Podle mých kalkulací by současnou kapitalizaci ospravedlnilo, pokud by dividenda z posledních 12 měsíců (5,6 miliardy dolarů) rostla ročně asi o 1,8 %.  Tedy ani ne o inflaci (respektive inflační cíl). A navíc firma po investicích vydělá mnohem více (oněch cca 20 miliard dolarů). Prostor pro zvýšení dividendy je tedy z tohoto pohledu značný*.

Na popsaný hrubý a první pohled výše uvedená čísla vypadají zajímavě. Ale nabízela by se samozřejmě otázka, jak by velká, známá firma jako Intel mohla být nějak výrazněji podhodnocená. Pokud se podívám na projekce S&P Global Market Intelligence, tak ty počítají se slušným dlouhodobým růstem, ovšem pro příští rok s poklesem tržeb i ziskovosti na úrovni EBITDA. A skeptici ohledně dlouhodobějšího vývoje poukazují mimo jiné na podcenění konkurenční hrozby ze strany AMD a NVIDIA. Nebo na (podle nich) příliš malé investice, problémy ve výrobě a naopak zbytečně vysoké odkupy (viz i níže). 


* Intel rozdíl mezi FCF a dividendami (a ještě o něco více) směřuje na odkupy. Ty tak za posledních 12 měsíců dosáhly 17,7 miliardy dolarů. Můžeme tedy namítnout, že pokud by firma zvyšovala dividendy, musela by osekat odkupy a šlo by o přendávání peněz z jedné kapsy do druhé (změna jednoho toku peněz k akcionářům na druhý). Není tomu ale tak a plánuji to někdy příště rozvést. 


 

Čtěte více:

Nejvyšší dividendové výnosy na světě
21.10.2020 17:26
Podívejme se dnes na nejvyšší dividendové výnosy na světě a poté na to...
Velmi podhodnocená dividendová akcie v zemi s velmi podhodnocenou měnou?
22.10.2020 17:21
Náš akciový trh patří svými dividendovými výnosy k rekordmanům, na opa...
Komoditní býk pro investory, medvěd pro ekonomiku
28.10.2020 15:12
Jeff Currie z Goldman Sachs hovořil na Bloomberg Finance o tom, že při...
Alois Rašín a dvě krávy
30.10.2020 17:49
Před pár dny jsme mohli v televizi zhlédnout film o Aloisovi Rašínovi....
Dividendová inverze 2020
05.11.2020 18:11
Když se na počátku roku začalo ukazovat, že vplouváme do složitějšího ...
Kdyby se farmařilo stejně, jako to chodí na akciovém trhu...
06.11.2020 17:34
John Maynard Keynes prý řekl, že kdyby bylo farmaření vedeno tak, jak ...
Nejlepší čas pro nákup dividendových akcií?
12.11.2020 17:59
Zdá se, že počet firem snižujících dividend, již dosáhl svého vrcholu....
Mimořádný dividendový spread a zrádnost jednoduchých pouček
13.11.2020 17:24
Rozdíl mezi dividendovými výnosy indexu S&P 500 a výnosy dlouhodobějš...

Váš názor
 • Intel ???
  17.11.2020 19:31

  Společnost Intel ztrácí podíl na trhu. AMD mu šlape na paty. Čipy zejména do výkonných grafických stanic při stejném výkonu jsou oproti konkurenci násobně dražší. Chevron a jiné ropné společnosti obecně nebudou "trpět" silnějším růstem. Tedy spíše se budou zmenšovat a dividenda nebude udržitelná v takovém rozsahu. Cisco je jiná káva, tam vidím menší riziko a prostor pro růst. Citi jako banka bude z opětovného nastartování ekonomiky jistě těžit. Merck je stabilní společnost, kterou cyklický výkon ekonomiky ovlivňuje spíše nepřímo přes psychologii investiční nálady.
  Skladník
  • Re: Intel ???
   18.11.2020 10:51

   Intel je dnes produktove v porovnani s AMD ve znacne nevyhode. Na druhou stranu sektor CPU jako celek ceka porad znacy rust (napriklad vystavba a modernizace velkych cloudovych center). Z kolace si vic odkroji AMD a ARM, ale vzdy zustane dost na Intel. Intel si na rozdil od AMD a ARM(nVidia) muze do budoucna znacne snizit naklady, kdyz casem opusti myslenku na vlastni vyrobni linky a prejde k Samsungu/TMSC. Taky je dal v implementaci FPGA do CPU, na rozdil od AMD, ktere se ted snazi o akvizici Xilinxu ... Intel je pouze v nemilosti investoru, protoze za sebou ma par skandalu s bezpecnosti, korporatnim chovanim (nekale konkurencni praktiky +- 10 let zpatky), ....
   sleeper
  • Re: Intel ???
   18.11.2020 9:34

   ...a otázka je, zda to bude s Intelem tak zlé, jak implikuje současná kapitalizace, lepší, či možná ještě horší (viz moje výpočty). Vaše odpověď? JS
   jirka002
   • Intel
    18.11.2020 10:20

    Intel jde trošku ve šlépějích IBM, ale oproti němu má zatím hodně silnou rozvahu. Podle mě nebude ztracet, tak rychle, jak tomu nahrává cena. Buybacky jsou lepší řešení než obrovský dividendy s 15 srážkovou daní :), takže potenciál na cenu 52 během roku tam je :)
    BlackRock
    • Re: Intel
     18.11.2020 12:25

     Z mého pohledu odkupy financované z FCF pro Vás jako akcionáře znamenají v principu jen to, že v budoucnu budete moci dostat o to vyšší dividendu - dividendu těch, kteří byli nyní vykoupeni (a zaplatíte o to vyšší daň). Případná výhoda takových odkupů pro stávající akcionáře spočívá jen v tom, zda jsou prováděny nad, či pod férovou cenou - zda současná hodnota zvýšených dividend, které akcionář získá v budoucnu kvůli nižšímu počtu akcionářů odpovídá ceně odkupů. Pokud jsou odkupy financované dluhem, či ze zásoby hotovosti v rozvaze, trochu se to komplikuje změnou rizika zbývajících akcií. tak to je takový alternativní pohled na to, co píšete o odkupech Vy, díky za přínosný komentář. JS
     jirka002
Aktuální komentáře
03.03.2024
16:34Komentář Invesco: Rekordní hodnoty na akciovém trhu – Případ racionální přebujenosti
9:00Víkendář: Nový způsob výroby aut a jejich prodej přes internet
02.03.2024
16:39Fundstrat: Rozhodující pro trhy bude inflace, Fed z růstu cen velkých technologií obavy mít nemusí.
9:00Víkendář: Od kopírování západních firem až ke třetí největší automobilce na světě
01.03.2024
22:00Zámořské indexy posilovaly v reakci na makroekonomická data  
17:41Na bublinu devadesátých let trh nesahá, investoři chtějí od akcií méně a méně
17:28Pozitivní závěr týdne podpořily nové zprávy  
17:01Tomáš Vlk: ISM je za únor slabé - další vzpruha pro akcie?
16:58Reuters: Deutsche Bank hodlá požádat o likvidaci čínského developera
16:36CNBC: Evropa má za sebou nejhorší výsledkovou sezonu od nástupu covidu-19
15:10Technická analýza S&P 500: První letošní cíl splněn. Co dál?  
14:32Komentář analytika: Dell skokově zvyšuje prodeje serverů pro umělou inteligenci a navyšuje dividendu, akcie posilují o 23 %  
13:59Než otevře Wall Street: Apple, Eli Lilly, SoundHoundAI, Humacyte  
13:07Perly týdne: Americké akcie nejsou drahé a sedmička těch nejoblíbenějších se zmenšuje na čtyřku
11:40Inflace v eurozóně v únoru zpomalila na 2,6 procenta, ceny energií klesly
11:24Akcie pokračují výš i při páteční sérii makrodat  
11:14Bloomberg: Únorový dovoz LNG do Číny byl rekordní
11:06Podmínky v průmyslu se v únoru dál zhoršily, ale méně než v lednu
10:38Jan Bureš: Česká ekonomika opět roste, brzdí ji výrazný propad zásob
10:22Lepší ale stále nepřesvědčivá nálada v tuzemském průmyslu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data