Aktualizováno SSvětová ekonomika v letošním roce vzroste o 5,6 procenta po loňském propadu o 3,4 procenta, za kterým stála pandemie covidu-19. Předpověděla to dnes Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zlepšila tak svůj prosincový odhad, podle kterého měl letošní růst činit pouze 4,2 procenta.
Za zlepšením hospodářských vyhlídek podle OECD stojí očkování proti covidu-19 a vládní opatření na podporu ekonomiky. Odhad globálního hospodářského růstu pro příští rok OECD zlepšila na čtyři procenta z dříve předpokládaných 3,7 procenta.
"Aktivita v mnoha odvětvích oživila a částečně se přizpůsobila pandemickým restrikcím. Očkování, ačkoli je nerovnoměrné, nabírá na tempu a vládní stimuly, zejména ve Spojených státech, pravděpodobně výrazně podpoří ekonomickou aktivitu," uvedla OECD. "Vyhlídky pro udržitelný růst se však v jednotlivých zemích a odvětvích výrazně liší. Je nezbytné zajistit rychlejší a efektivnější distribuci vakcíny po celém světě," dodala.
Organizace předpověděla, že výkon globální ekonomiky se do poloviny letošního roku vrátí na úrovně z období před příchodem pandemie. "Do značné míry však bude záležet na výsledcích závodu mezi vakcínami a nově vznikajícími variantami viru," upozornila.
Hlavní ekonomka OECD Laurence Booneová dnes podle agentury Reuters poukázala na pomalé tempo očkování v Evropě. Varovala, že nedostatečná rychlost očkování by mohla podkopat opatření na podporu ekonomiky. Pokud se spotřebitelé nebudou moci brzy vrátit k normálnímu životu, mohou podle ní peníze vložené do ekonomiky vládami skončit ve formě úspor, místo aby podpořily spotřebu.
Odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny organizace zlepšila na 3,9 procenta z dříve předpokládaných 3,6 procenta. K ještě výraznějšímu zlepšení přikročila u Spojených států. Tam by měl hospodářský růst podle nové prognózy dosáhnout 6,5 procenta místo dříve očekávaných 3,2 procenta.
OECD naopak mírně zhoršila odhad letošního vývoje čínské ekonomiky. Nyní její růst odhaduje pouze na 7,8 procenta, zatímco v prosinci počítala s osmiprocentním růstem.
Americký Senát o víkendu schválil soubor stimulačních opatření za 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů Kč), který má ekonomice Spojených států pomoci překonat negativní dopady pandemie. Podle OECD bude mít tento stimulační balík příznivý vliv i na další země a zvýší tempo růstu globální ekonomiky o více než procentní bod, napsala agentura Reuters.