Aktualizováno Výnosy u desetiletých dluhopisů německé vlády se dnes poprvé od května 2019 dostaly do kladného pásma. Jejich růst odráží rekordní inflaci a oživování ekonomiky v eurozóně a s tím související vyhlídky na zpřísňování měnové politiky Evropské centrální banky (ECB). O zlomu na klíčovém dluhopisovém benchmarku referují agentury Reuters a Bloomberg.
Záporné výnosy u dluhopisů znamenají, že investoři v podstatě platí státu za to, že mu půjčili peníze. Investoři negativní výnosy u německých dluhopisů v posledních letech akceptovali kvůli mimořádně uvolněné měnové politice ECB zahrnující negativní depozitní sazby i kvůli úvěrové spolehlivosti Německa.
Výnosy u desetiletých dluhopisů německé vlády, které jsou považovány za klíčový ukazatel pro celou eurozónu, dnes podle agentury Reuters vystoupily až na 0,009 procenta. V březnu 2020 tyto výnosy kvůli obavám ze šíření koronaviru sestoupily až na minus 0,91 procenta, upozornila agentura Bloomberg.

ECB minulý měsíc oznámila, že na konci března ukončí nákupy dluhopisů v rámci svého nouzového pandemického programu PEPP, který má k dispozici 1,85 bilionu eur (zhruba 45 bilionů Kč).
"Výnosy (u dluhopisů německé vlády) budou muset stoupnout výrazně nad hranici nula procent," uvedla dnes analytička Althea Spinozziová ze společnosti Saxo Bank. Upozornila, že růst výnosů u dluhopisů, který zvyšuje náklady na správu dluhu, bude pro některé evropské země znamenat problémy.