Prudký nárůst inflace, skok ve výnosech, energetická krize, oživení politických rizik v Itálii a nyní i zhroucení libry. Index Stoxx 600 se v pátek připojil k americkým a regionálním protějškům a vstoupil do medvědího trhu. A ti, kteří sledují dlouhodobé grafy, varují, že to se v dohledné době pravděpodobně nezlepší.Pokud jste si mysleli, že vyhlídky pro evropské akcie jsou dost špatné, podívejte se na technickou analýzu.

Evropský akciový benchmark prolomil klíčovou úroveň 400 bodů, což byl v posledních 20 letech zdroj velké podpory. Jenže poté, co sklouzl do přeprodaného teritoria (což je typicky signál k bezprostřednímu odrazu), se šance na rally vylučují.

Trh navíc stále ještě nevykazuje žádné velké známky stresu, které by ukazovaly na bezprostřední obrat z medvědího do býčího trhu. Asi 20 % firem z indexu Stoxx 600 je přeprodaných, což je daleko od úrovní zaznamenaných během poklesů v posledních dvou desetiletích.

A podobné komentáře se týkají indexu Euro Stoxx 50, který minulý týden prolomil klíčovou podporou na 3 490 bodech. Podle Gurmita Kapoora, prodejce aktiv společnosti Aurel, je tento index stále asi 22 % nad svou dlouhodobou trendovou linií od roku 1987, čímž má ještě hodně prostoru pro pokles.
Technická analytička z DayByDay Valerie Gastaldy má u Euro Stoxx 50 cíl na 3 100 bodech a u Stoxx 600 na 365 bodech. Ale dodává, že současný ultra medvědí sentiment může mezitím působit jako polštář. "Obvykle se takto vysoká úroveň pesimismu nezmění v krach," říká.

Ani stratégové nejsou o moc veselejší. Důvěra investorů v evropskou ekonomiku klesla na úroveň zaznamenanou během pandemie, krize státního dluhu či globální finanční krize, ale ještě není plně naceněná do akcií. A stratégové v vedení Emmanuelem Cau říkají, že přísnější finanční podmínky a tolerance Fedu vůči problémům ekonomiky jako podmínky pro ochlazení inflace „nevěští pro akcie nic dobrého“. Předpoklad pro to, aby akcie zahájily nový býčí trh – snížení sazeb Fedu – je zatím daleko, dodávají a drží si defenzivní alokaci.
Zdroj: Bloomberg