Nominální mzdy podle očekávání ke konci roku 2022 zrychlily svoji dynamiku a průměrně meziročně rostly o 7,9 % - průměrná mzda tak na konci uplynulého roku dosáhla 43 412 Kč. I tak však mzdy v průměru dál výrazně zaostávaly za inflací a reálná mzda byla meziročně nižší o 6,7 %. Právě padající reálné mzdy jsou hlavní příčinou probíhající spotřebitelské recese - spotřeba domácností padala na konci roku 2022 již pátý kvartál v řadě a dostala se reálně skoro 8 % pod před-pandemické úrovně roku 2019.
Dynamika mezd v tržních odvětvích byla ke konci roku o něco rychlejší než ve veřejném sektoru. Mzdy v páteřních sektorech - průmysl, stavebnictví a doprava - rostly o více než 9 % meziročně, a to nehledě na poměrně zásadní nejistotu, ve které se ocitá řada energeticky náročných průmyslových výrob i klíčový sektor automotive (tam průměrná mzda rostla meziročně dokonce přes 14% a dosáhla skoro 50 tisíc korun). Podobně zrychlila také dynamika mezd napříč službami (maloobchod, velkoobchod), přičemž nejrychlejší dynamiku mezd zaznamenalo finančnictví (10,4 % meziročně). Naopak pomaleji rostly platy v netržních odvětvích - výrazně zaostává zejména školství, kde mzdy dokonce meziročně lehce klesaly.
Průměrná mzda za celý rok 2022 dosáhla 40 353 korun a byla o 6,5 % vyšší než v roce 2021. V roce 2023 předpokládáme vzhledem k vysoké inflaci a přetrvávající nízké nezaměstnanosti tlak na rychlejší dynamiku mezd, která se může pohybovat mezi 7-8 %. Tentokrát se však mohou projevit výrazněji rozdíly mezi jednotlivými odvětvími. Je pravděpodobné, že existenční problémy v energeticky náročných částech průmyslu znemožní řadě firem dál mzdy výrazněji navyšovat. V roce 2024 by pak s dozníváním inflační vlny a ve světle o něco vyšší míry nezaměstnanosti měla dynamika mezd pozvolna slábnout v celé ekonomice.

Dnešní čísla nejsou daleko od našich odhadů (8,5 %) ani od odhadu centrální banky (8,3 %). Celkově se tak nic zásadního nemění na naší sázce na stabilitu sazeb pro nejbližší kvartály s tím, že první pokles sazeb předpokládáme až ke konci roku (Q4 2023).