Ministerstvo financí navrhlo na příští rok státní rozpočet se schodkem 230 miliard korun, který je o 22 miliard nižší než plánovaný deficit na letošní rok. Příslib, že evropské akcie dostanou náskok před svými americkými protějšky, se po krátkém období vyšší výkonnosti vytrácí. Ropa klesla po signálech, že OPEC+ bude od října pokračovat s plánem na zvýšení produkce, zatímco v Číně slábne ekonomika. A v německých volbách triumfovala pravicová populistická strana Alternativa pro Německo. Futures jsou smíšené.
Futures na evropské akciové indexy: Euro Stoxx 50 -0,1 %, FTSE 100 +0,2 % a DAX +0,0 %.
Ministerstvo financí navrhlo na příští rok státní rozpočet se schodkem 230 miliard korun, který je o 22 miliard nižší než plánovaný deficit na letošní rok. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je v návrhu historicky nejvíce peněz na investice a vláda také snižuje deficit k hrubému domácímu produktu (HDP) k úrovni kolem dvou procent. Návrh není přijatelný pro koaliční Piráty, jednat o něm chtějí také zástupci lidovců a STAN. Rozpočtové příjmy podle návrhu vzrostou o 7,5 procenta na 2,086 bilionu korun, výdaje se zvýší o 5,7 procenta na 2,316 bilionu korun.
Příslib, že evropské akcie dostanou náskok před svými americkými protějšky, se po krátkém období vyšší výkonnosti vytrácí. Výhled na zisky firem totiž tíží obavy ze zpomalení ekonomiky. Místo toho, aby Evropa těžila z odklonu od velkých technologických akcií, se investoři obracejí k podhodnoceným sektorům na americkém trhu. Jejich preference ovlivňují údaje ukazující odolnost americké ekonomiky a očekávání, že Federální rezervní systém sníží úrokové sazby dříve a agresivněji, než se dříve předpokládalo. Evropský index Stoxx 600 je přesto na rekordní výši. I tak ale v srpnu zaostal za indexem S&P 500 a na roční bázi zaostává letos o téměř 9 procentních bodů, což je druhý rok nižší výkonností za sebou.
Nejvýkonnější manažeři dluhopisů na rozvíjejících se trzích rekalibrují své pozice, protože očekávané snížení sazeb v USA přináší nový impuls pro tuto třídu aktiv, kterou letos zasáhl odliv téměř 15 miliard dolarů. Investoři od Pacific Investment Management až po Neuberger Berman a Grantham Mayo Van Otterloo sledují dluhopisy v místní měně a vybírají si ze zemí včetně Ekvádoru a Argentiny, které podle nich nejvíce těžily ze škrtů Fedu.
Ropa klesla po signálech, že OPEC+ bude od října pokračovat s plánem na zvýšení produkce, zatímco v Číně slábne ekonomika. Kartel má podle delegátů zapojených do diskusí navýšit produkci o 180 000 barelů denně. O víkendu čínská data ukázala, že se aktivita továren v srpnu již čtvrtý měsíc snížila a propad rezidenčních nemovitostí se prohloubil, což vyvolává obavy, že největší světový dovozce ropy může mít potíže se splněním letošního cíle hospodářského růstu.
Investoři budou sledovat Německo, kde byla v neděli ve dvou krajských volbách potrestána vládní koalice kancléře Olafa Scholze. Populistické strany na krajní pravici i levici získaly více než 60 % hlasů v Durynsku a téměř polovinu v Sasku. Zatímco se očekává, že počáteční reakce trhu bude omezená poté, co benchmarkový akciový index DAX minulý týden dosáhl rekordu.